Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2017 / 15:02

Telekom sektörü büyüyor, OTT tehdidi sürüyor!

Sancılı geçen 2016 yılında da büyümesini sürdüren telekom sektörü, 2017 yılına büyük beklentiler ve projelerle adım atıyor. Telekom şirketleri, tehdit olarak niteledikleri OTT (over the top) teknolojisinin etkisini azaltmak adına kendi içerik, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarına yoğunlaşıyor veya mevcut OTT şirketleri ile işbirliği yapıyor.
KPMG Türkiye’nin 2016 ve 2017 yıllarını değerlendirdiği ‘Telekomünikasyon Sektör Raporu’na göre, Türkiye’de tüm sektörler için sancılı geçen 2016’da telekomünikasyon sektörü ise büyüme sergiledi. KPMG Türkiye Medya, Teknoloji ve Telekomünikasyon Sektörü Lideri Serkan Ercin, “2016’nın üçüncü çeyreğinde elektronik haberleşme alanında mobil abone sayısı 74 milyonu aştı. 2016, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünün gücünü gösterdiği bir yıl oldu” yorumunu yaptı. Serkan Ercin, sektörle ilgili 2017 beklentilerini ise şöyle anlattı:
“Telekomünikasyon sektörü 2017 yılına büyük beklentiler ve projelerle adım atıyor. Telekom şirketleri, tehdit olarak niteledikleri OTT (over the top) teknolojisinin etkisini azaltmak adına kendi içerik, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarına yoğunlaşıyor veya mevcut OTT şirketleri ile işbirliği yapıyor. Operatörler gelir kaybı riskini ortadan kaldırmak için sadece farklı servisler içeren paketler sunmanın yanında, müşteri deneyimlerini iyileştirmeye odaklanacak. Büyük ve hızlı veri kullanımı da önemli. Büyük verinin işlenmesinde kullanılacak iş zekası çözümleri kilit rol oynayacak ve böylece yeni nesil müşteri deneyimi ve sadakatinin artırılması hedefleniyor. Entegre, gelişmiş ve tüm yönleriyle gerçek bir müşteri deneyimi için operatörlerin dijital dönüşümü hızlı şekilde uyarlamaları gerek.”
KPMG Türkiye’nin Telekomünikasyon Sektör Raporu’nda öne çıkan veriler şöyle sıralanıyor: 
  • 1 Nisan’da hizmete giren 4.5G’yi yaklaşık 38 milyon abone kullanıyor. Yüksek hızlı interneti ise aktif kullanan abone sayısı 13 milyonu aştı. Genişbant sayısında sabit 10 milyon, mobil abonede de 45 milyona ulaşıldı.
  • 2013’ten başlayarak 2016’nın üçüncü çeyreğine kadarki sürede telekomünikasyon sektörü gelirleri TL bazında düzenli artış gösterdi ve GSYİH’nın yüzde 1,8 daraldığı 2016’nın üçüncü çeyreğinde bile sektör gelirleri arttı. 
  • 2016 Eylül sonu itibariyle elektronik haberleşme alanında sabit abone sayısı 11 milyon iken mobil abone sayısı 74 milyonu aştı. Sabit hatlarda düşüş sürerken, mobil hatların yaygınlaşması devam ediyor. 2016’nın başından üçüncü çeyreğe kadarki 9 aylık süreçte sabit abone sayısı 410 bin kişi azalırken, mobil abone sayısı 820 bin kişi arttı.
  • 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle 74 milyon mobil abonenin 69 milyonunu cep telefonu aboneleri oluşturuyor. Yeni gelişen akıllı teknolojilerle M2M abone sayısı 4 milyona yaklaştı.
  • Neredeyse her cepte internet var. 2016 yılı üçüncü çeyreği itibariyle internet erişimine sahip 59 milyon abone var. Abonelerin internete erişimde öncelikli tercihi ise yüzde 80’i aşan oranla cepten internet. Bunu yüzde 13 ile DSL teknolojisi, yüzde 3 ile fiber internet izliyor. Kalan yaklaşık yüzde 3’lük kesim ise mobil bilgisayardan internet ile kablolu internet arasında dağılıyor.
  • Türkiye, telekomünikasyon ürünleri dış ticaretinde ise açık veriyor. Sektörün ithalatı ihracatının oldukça üzerinde. 2016’nın ilk 11 ayında her ay 1 birim ihracat yapılırken, buna karşılık 23 birim ithalat, yani 58 milyon dolarlık cep telefonu ihracatına karşılık 2,8 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Kablosuz iletişim altyapısıyla telefon-verici ve verici-verici arası iletişimi sağlayan cihazlarda ise 64 milyon dolarlık ihracata karşılık, 1 milyar dolarlık ithalat yapıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics