Bilişim Dünyası 11 EYLÜL 2011 / 15:55

Telekom tamam, hedef KOBİ’ler

Son kullanıcı ve telekom alanlarında büyümesini sürdüren ZyXEL Türkiye, ZyPartner programıyla da KOBİ’leri hedefliyor.

Son kullanıcı ve telekom alanlarında büyümesini sürdüren ZyXEL Türkiye, ZyPartner programıyla da KOBİ’leri hedefliyor.

Geride bıraktığımız yılı yüzde 30 büyüme ile kapatan ZyXEL Türkiye, 2011 yılının ilk yarısında da yüzde 42 civarında bir büyüme kaydetti. Bu büyüme oranlarını son kullanıcı ve telekom alanlarındaki başarılara borçlu olduklarının altını çizen ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, hayata geçirdikleri ZyPartner programıyla da KOBİ alanına yöneldiklerini kaydetti. Son yıllardaki başarılı büyüme oranlarının KOBİ’lerin hedeflenmesinde önemli rol oynadığını belirten Vefa Tarhan, “Bu oranların ardından telekom dışındaki sektörlere yakınlaşmaya karar verdik. Öncelikle kanal tarafında altyapı ve ürünler üzerinde çalıştık. 2011 itibariyle de yeni kanal programımız ZyPartner’ı hayata geçirdik. Aslında bu iş ortaklarımızı geliştirmeye yönelik bir program ve üç bacaklı bir eğitim sistemine dayanıyor. Bu eğitimler ise Satış, ZCNP (ZyXEL Certified Network Professional-ZyXEL Sertifikalı Ağ Uzmanı) ve ZCNE (ZyXELCertified Network Engineer-ZyXEL Sertifikalı Ağ Mühendisi)” şeklinde görüş belirtti. Hizmet süreci içinde bayilerin son kullanıcı gibi davranmaya başladığını vurgulayan Tarhan, “Bu yüzden de kanal programları sürekli güncelleniyor. Bizim programımızda da başvuruyla kanala dahil olunabiliyor. Bizim öncelikli hedefimiz iş ortaklarımızın çözüm şirketi haline dönüşmesi. Programda ilk etapta ağ teknolojilerinin temelleri bayilere anlatılıyor ve ikinci aşamada da ZyXEL ürünleri hakkında bilgilendirme yapılıyor” dedi.

Bilinçlendirme işin önemli bir parçası
ZyPartner programıyla en büyük hedeflerinin KOBİ pazarında büyümek olduğuna dikkat çeken Vefa Tarhan, “Tabii bu alanda büyümek için kanal programımız dışında KOBİ bilinçlendirme çalışması da yapmamız gerekiyor. Bunun için de çeşitli çalışmalarımız mevcut. Örneğin bu amaçla paket çözüm sunma konusuna ağırlık veriyoruz. Bunun ilk adımı olarak da iş ortaklarımızın oluşturduğumuz güvenlik paketi üzerine yoğunlaşmalarını bekliyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Perakende tarafında çok iddialı olduklarını kaydeden Vefa Tarhan sözlerine şu şekilde son verdi:
“Perakende mağazacılık alanında çok iyi olduğumuzu düşünüyorum. Teknoloji marketlerde en çeşitli ürün gamına sahip marka olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu 2012 yılında da sürdürmeyi planlıyoruz. Yine 2012 yılında yeni ürünler ağırlıklı olarak  PTV çözümleri üzerine olacak. Çünkü bu alan siz de takdir edersiniz çok hızlı bir büyüme eğilimi gösteriyor. Öte yandan ağ özelliği gelişmiş cihazların artmasıyla büyüyen ev ağları güvenlik çözümlerinin de tercih edilmesinin önünü açıyor ve biz de ürün gamımızı bu yönde şekillendiriyoruz.”

Telekom“Ekip işi şart”

ZyPartner çözüm ortaklığı programında eğitimleri kendi uzmanlarının verdiğini kaydeden Vefa Tarhan, “Satış eğitimlerini kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. ZCNP ise çevrimiçi alınan bir eğitim. Tüm iş ortaklarımız internet üzerinden bu eğitimi alabiliyor, sonrasında da sınava girip başarılı oldukları takdirde sertifikalarını alıyorlar. ZCNE eğitimlerimiz ise kendi uzmanlarımız tarafından şirket bünyemizde gerçekleştiriliyor. Yoğun talep olması gibi durumlarda ise uzman eğitim kurumlarından sınıf desteği alıyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics