Bilişim Dünyası 18 NİSAN 2010 / 18:00

Telenity yazılım ihracatını genişletiyor

Sabit ve mobil operatörler için teknoloji üreten ve dünyada 40’tan fazla operatöre hizmet veren Telenity’nin Genel Müdürü Şerif Beykoz, Ankara bilişim muhabirleri ile bir araya geldi.
Telenity’nin yurtiçi ve yurtdışı çalışmaları ile yeni nesil teknolojileri anlatan Beykoz, “Dünya’da Afrika, Hindistan’ında aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin operatörleriyle çalışıyoruz. Türkiye’de Turkcell, Avea ve Türk Telekom müşterilerimiz arasında. 2009 yılında yazılım ihracatında dördüncü sırada yer aldık. Yaptığımız teknolojilerle operatörlerin gelirlerini artırmayı hedefliyoruz. ABD’de kurulan Telenity, Türkiye’de bir Ar-Ge merkezi kurarak, yazılımda ihracat rekorları kırmaya başladı. Şirket, Hindistan, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere 30 ülkede, 40 telekom operatörü ve 400 milyondan fazla aboneye ulaşarak, 20 milyon dolarla Türkiye’nin en büyük yazılım ihracatçılarından birisi oldu. Şirket, Turkcell, Avea, Türk Telekom, HP, Nokia,  Ericsson, Oracle, Nortel, Etisalat, Saudi Telecom Company ve Zain gibi dünya devi telekom şirketleri için yazılım hazırladı” dedi.
Spam mesajları önlemek için ürün hazırlığımız devam ediyor
Beykoz, operatörlerden gelen yoğun istek üzerine, bankalar ve mağazalardan gelen spam cep telefonu mesajlarını önleyecek bir servis hazırladıklarını kaydederek, bu servisini de kısa sürede uygulamaya gireceğini söyledi. Beykoz, böylece, kişinin bu mesajları almasının talebe göre olacağını kaydetti.

Hindistan ve Burkina Faso’ya yazılım sattık

Hindistan gibi bir yazılım devi olan ülkeye de bugüne kadar 5 milyon dolarlık yazılım sattıklarını ifade eden Beykoz, Hindistan’a sattıkları servisler arasında, acil durumlarda cep telefonlarına gelen uyarı mesajları, konser ve maç gibi kalabalık ortamlarda arkadaşlarınızın yerini bulmasını sağlayan uygulama olduğunu kaydetti.
Beykoz, Hindistan yanında Ortadoğu’da Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Filistin’deki operatörlere servisler ürettiklerini ifade etti. Beykoz, Afrika’da da 12-13 ülkede yer aldıklarını belirterek, bunlar arasında Burkina Faso, Kongo, Nijerya ve Tanzanya gibi ülkelerin bulunduğunu aktardı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics