Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2012 / 14:00

TeleTıp için Avea, Datasel ve Pfizer bir arada

Sağlık bilişimi ve iletişim teknolojilerinin sağlık sektörüne getirdiği devrimsel değişimlerin en önemli adımlarından biri olan TeleTıp uygulamasını hayata geçirmek üzere Datasel, Avea ve Pfizer işbirliğinin sonucu olarak ilk pilot TeleTıp projesine başladı.
2012 yılının ilk üç ayında medya tanıtımı yapılması planlanan bu model uygulama ile 15 Aile Hekimi 50 adet cihaz ile hastalarının tansiyon değerlerini iki hafta boyunca uzaktan izleyecek. Hastaların kendi ortamlarında ve günde birden fazla ve farklı zamanlarda ölçebilecekleri tansiyon değerlerini doktoruna elektronik olarak aktaracakları bu uygulama TeleTıp projelerinin ilk adımı olacak.Sağlık Bakanlığı ve üniversite akademik danışmanlığı katılımının da olduğu bu uygulama projesinin, çeşitli analiz ve değerlendirmeler sonucu TeleTıp projelerinin daha da kapsamlı olarak kronik hastalıklara yönelik yaygınlaştırılması konusunda bir rehber uygulama niteliğinde olması bekleniyor.
TeleTıp uygulamalarının yaygınlaştırılması ile, sağlık hizmeti sunan kurumların mevcut kapasitelerinde değişime yol açarken, daha fazla sayıda hastaya hizmet götürmek ve sektörde büyümeye yol açabileceği yönünde güçlü bir beklenti olduğuna inanılıyor.
Sektördeki diğer paydaşlar olan Sağlık Bakanlığı, SGK, doktor ve Özel Hayat Sigortaları içinde önemli yönetimsel, etkinlik, tasarruf ve hizmet kalite ve hızında artış gibi vizyonel hedeflere ulaşılması da sağlık bilişimi sektörünün beklentileri arasında yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:857

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics