Bilişim Dünyası 06 KASIM 2016 / 15:54

Telif hakları sisteminde yeni dönem

Proje, eser, fikir, makale, şiir, fotoğraf, sözleşme, senaryo, beste, tasarım ve ses kaydı gibi çalışmaların tek tık ile güvence altına alınmasını sağlayan, küresel telif hakları sisteminde yenilik sunan CopyRobo hayata geçirildi.
İki Türk girişimci Hasan Kurtuluş ve Avukat Kadir Kurtuluş’un üç yıl süren çalışmasıyla geliştirilen CopyRobo için 4.5 milyon liralık yatırım yapıldı. Bitcoin Blockchain teknolojisi ve Nitelikli Zaman Damgası kullanılarak tüm fikri hakların dünya çapında korunmasını amaçlayan CopyRobo ile cep telefonundan tek tuşla birkaç saniye içinde notere gitmeye gerek kalmadan her türlü eser ve çalışma güvence altına alınacak. CopyRobo ile eserin kime ait olduğunu, gün, saat ve tarih olarak ne zaman yapıldığını tüm dünyaya kanıtlayan belgeye sahip olunacak. CopyRobo CEO’su Hasan Kurtuluş, “Sisteme giriş de pratik. Uygulamayı telefonunuza indirip isim, soyisim ve e-posta bilginizle üye olmanızın ardından artık CopyRobo’yu kullanabilirsiniz. Hem cep telefonunuzdan hem copyrobo.com adresinden üye girişi yaparak internetten uygulamayı kullanmak mümkün. Bu noktadan sonra telif hizmeti almak istediğiniz ülke ya da bölgeleri seçip, belgenizi ya da eserinizi sisteme yüklemeniz gerek. Ardından, delilinizin gönderilmesini istediğiniz yeri belirleyip ‘Başla’ tuşuna bastığınız anda 60 saniyeden daha kısa süre içerisinde eserinize ait deliliniz size gönderiliyor” bilgisini verdi.
 
İhlallerin azalmasına yardımcı olacak
Sisteme iOS, Android veya web sitesi copyrobo.com platformlarından ücretsiz üye olunabiliyor. Bitcoin Blockchain teknolojisinin kullanıldığı ücretsiz üyelikte, her ay iki eser veya belge için telif hizmeti alma imkânı var. Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin de dâhil olduğu otoriteleri kullanabilmek içinse hizmet ortalaması 3 TL civarında olan ödemeli üyeliği başlatmak gerekiyor. Hasan Kurtuluş, şu detayları paylaştı: 
“Dünyada henüz gelişmekte olan Bitcoin Blockchain teknolojisi ve nitelikli zaman damgalama yöntemi ile eser koruması sağlandı. CopyRobo ile 1 Temmuz 2016 'da yürürlüğe giren AB Dijital Tek Pazar ile ilgili eIDAS yasaları ile uyumlu zaman damgalama işlemi yapılabiliyor. Buna göre, Türkiye'de CopyRobo aracılığıyla telif hizmeti aldığınız belge, 28 AB ülkesi mahkemelerinde kesin delil olarak geçerli olacak. Bu sayede, hatta AB’ye girmeden, sadece AB üyelerinin yararlanabildiği dijital tek pazarın bazı faydalarını sağlamış, eserinizi tek tıkla tüm Avrupa mahkemelerinde geçerli olacak şekilde korumuş olacaksınız. Her esere CopyRobo sistemi tarafından “@Copyrobo­ExxKtln5g” şeklinde bir CopyrightKey numarası veriliyor. Bu sayede eser, ilgili kişinin isim ve iletişim bilgileri ile görülebiliyor. Herhangi bir eser veya belge, noter veya başka bir kurum aracılılığı ile ispatlanmış olsa bile, ihlalciler paylaşımda olan eserin, nasıl ve ne şekilde korunduğunu bilmediği için caydırıcılık söz konusu değil. Geleneksel telif sembolü © yeterli bir caydırıcılık sağlamadığı için ihlaller de artarak ilerliyor. CopyRobo ise CopyrightKey ile eser sahiplerinin inkâr edilemez, yasal otoriteye dayanan ispata sahip olduğunu herkese internet üzerinde gösteriyor. Paylaşımdaki eserin arkasındaki yasallığın veya diğer bilgilerin CopyrightKey ile paylaşılması, etkili bir caydırıcılık oluşturarak, ihlallerin azalmasına yardımcı olacak.”
 
Sosyal medya ile tam uyum
Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Flickr, Dropbox, Box, Google Drive gibi içerik toplayıcı ve bulut sitelerle entegrasyonlar yapıldığını, hukuken güvenli paylaşım imkânının küresel bazda sağlandığını dile getiren Hasan Kurtuluş, “Böylece CopyRobo ile hukuken korunan bilgi, her birey tarafından özgürce paylaşılabilecek. Bilginin değerinin tespit edilebilir olması da gelişimi sağlayacak. Sistem, uluslararası alanda da ilgi görüyor. Amerika’da California State Long Beach Üniversitesi ve Vietnam’da Ho Chi Minh Üniversitesi ile anlaşma aşamasına gelindi. İki üniversite de CopyRobo’yu öğrencilerine ve akademisyenlere kullandırarak üniversitedeki paylaşımların ve inovasyonun artmasını hedefliyor. CopyRobo kullanan tüm üniversite öğrencilerinin eserlerini özgürce ve hukuken korunarak paylaşması sağlanırken, üniversitelerin inovasyon yetenekleri de artırılacak. Türkiye’de de lise ve üniversitelerin CopyRobo kullanımı için gerekli girişimler başlatıldı.”
 
YORUMLAR
MURAT GÖÇE 16 AĞUSTOS 2017 / 17:33 0 0
Sayın SAYGINLAR İŞ TEKSTİLİ İŞ GÜV MAL LTD ŞTİ Talebinizi copyrobo.com adresinden yapmanız gerekmektedir. Biz sadece haber duyurduk, konu ile şirket olarak ilgimiz yoktur. İyi çalışmalar
SAYGINLAR İŞ TEKSTİLİ İŞ GÜV MAL LTD ŞTİ 08 AĞUSTOS 2017 / 11:25 0 0
Merhaba, Biz kurumsal şirketiz. Ürettiğimiz ürünler için yaptığımız katolog resimlerimiz ve sitemizdeki resimlerimizi sürekli olarak başka sitelerde görüyoruz. Biz size üye olmak ve bu resimlerin başkaları tarafından kullanım hakkını korumak istiyoruz. üye olmak için ne yapmalıyız. Bize yardımcı olmanızı rica ederiz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics