Bilişim Dünyası 10 OCAK 2016 / 14:10

Temassız çözümler yükselişte

Ödeme sistemlerinde geliştirdiği teknolojik çözümlerle 15 yıllık deneyimi sektöre sunan Multinet, çözümlerini yurtdışı pazarlara, buralardaki kurumsal müşterilere sunmayı, mobil odaklı çözümler konusunda da yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.
 
Ödeme sürecini olabildiğince mobile yönlendirmeyi hedefleyen Multinet, ayrıca Saha Satış Otomasyonu, CRM ve Kampanya uygulamalarını geliştirmek ve saha ekiplerine mobil uygulamalar içeren çözümler sunmak için de çalışmalar yapacak. “2016’nın bizim için en önemli projelerinden biri ERP projesi olacak” bilgisini veren Multinet COO/Genel Müdür Yardımcısı Demirhan Şener, 2015’te Multinet için en uygun ERP’nin hangisi olacağına dair gerekli araştırma ve çalışmaları yaptıklarını vurguladı. Satınalma, mali işler ve muhasebe ile insan kaynakları süreçlerinin dâhil edileceği ERP projesinin de 2016’da devreye alınması hedefleniyor. 2016 yılı hedefleri ve sektörde BT gelişimi ile yaşanan yenilikleri Demirhan Şener anlattı:  
 
Gerek müşterilerin gerekse çalışanların BT odaklı yeniliklere, yeni cihazlar ve yeni platformlarda kullanım imkânlarına bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Yeniliklere açık ve teknolojiye meraklı milyonlarca insanımız var. Akıllı çözümler sektöründe giderek artan bir farkındalık var. Ülkemizde şirketlerin kurumlaşma düzeyi arttıkça, kurum içi ve yapılan işle ilgili çeşitli faaliyet ve hizmetlerde satınalma konusunda uzman teknoloji şirketleriyle çalışma bilinci de gelişiyor. Multinet’in sağladığı avantaj ve faydalar, yarattığı değer görülüyor. İçinde bulunduğumuz sektör hızla büyüyor ve bu büyümenin öncülüğünü yapıyoruz. Bu süreçte en yeni teknolojileri hızla benimseyen kurumlar ve insanlar olmanın ötesine geçmeli, yeni teknoloji geliştirme ve yaratma aşamasına ulaşmalıyız. Bu da yenilikçiliği benimseyerek ve Ar – Ge’ye gerekli yatırımı yaparak mümkün olabilir. Biz bu alanda üstümüze düşeni fazlasıyla yapıyoruz. 
 
Ödeme sistemlerindeki değişimi nasıl görüyorsunuz?
 

Teknolojik gelişmeler insanlık tarihinde görülmemiş boyutlarda bir dönüşüm başlattı. BT sayesinde bilgiyi üretmek, aktarmak ve ona ulaşmak son derece kolay ve hızlı. Mobil platforma geçiş, günlük yaşamı kolaylaştırdı. Ödeme sistemleri de bu gelişmelerden payını alıyor. En ileri teknolojilerle geliştirdiğimiz akıllı çözümler giderek daha fazla kullanılıyor. Akıllı çözümlerle bir işletmeye, bütün ihtiyaçlarını tek sistem üzerinden karşılayabilme ve kontrol edebilme imkânı sağlıyoruz. Kurumsal müşterilerimizin yanı sıra onların çalışanlarına ve sisteme üye iş yerlerine fayda sağlıyor ve katma değer yaratıyoruz.
 
Ürünleriniz nasıl bir dağılım sergiliyor?
 
Ürünlerimizi 4 temel kategoride toplayabiliriz. ‘Şirket Çalışanlarına Yönelik Paket’ çerçevesinde Restonet, Passnet ve Multinet Gift ürünlerimiz var. Bu paketle çalışanların yemek giderleri, mesai kontrolü, ID kart ihtiyacı ve ayni yardım hizmetleri tek sistem üzerinden yönetilebiliyor. Ayrıca Multinet Up, harcadıkça ‘Tatlıpara’ kazandıran ilk ve tek yemek kartı. ‘Şirket Araçlarına Yönelik Paket’ ise Multicar ve Petronet ürünlerini kapsıyor. Bu ürünlerle şirketin filo ve akaryakıt ihtiyacını, uygun fiyat ve koşullarla karşılamak mümkün. ‘Konaklama ve Seyahat Paketi’nde Otelnet ürünümüzle kurumlara avantajlar sunuyoruz ve bu paketle konaklama masrafları tek sistem üzerinden kolaylıkla yönetilebiliyor. ‘Tedarik ve Toplu Satınalma Paketi’nde ise MultiAvantaj platformumuz var. Bu ürünümüzle kurumsal firmalara tedarik ve toplu satın alma konusunda avantajlar sağlıyor, satın alırken kazanma imkanı sunuyoruz. Özel seçilmiş 130’dan fazla tedarikçimiz ve 280 şubemiz aracılığıyla akaryakıttan temizlik ürünlerine, gıdadan güvenlik ürünlerine kadar binin üzerinde ürün içeren portföyümüz ile üyelerimize indirim hizmeti vermekteyiz. Parantez mobil uygulamamız ise harcadıkça kazandıran ve kart bakiyesini artıran bir sistemin yanı sıra MultiMobil üzerinden kampanyalara katılım ve her yemekte Tatlıpara, yani gerçek para kazanma imkânı sağlıyor.
 
MultiMobil ve temassız kart ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu uygulama ile bireysel kullanıcılarımız kendilerine tanımlanmış kartları ile işlem ve görüntüleme yapabiliyor, kartlarına tanımlanmış olan Otelnet, Multinet Gift ve temsil cüzdan bakiyelerini de görebiliyorlar. İhtiyaç duydukları tüm bilgilere anında erişebilecekleri MultiMobil uygulaması ile Restonet kartına para yükleyebiliyor, hatta üzerine 2 kart tanımlayabiliyorlar. MultiMobil kullanıcısı kart bakiyesini görüntüleme, kayıp kart bildirme, kredi kartından bireysel yükleme yapabilme, parantez uygulaması için ‘Bugün buradayım’ deme ve ürünlerin harcama noktalarını görme imkanına da sahip. Sunduğumuz teknolojik çözümlerde cep cüzdana geçiş ve temassız ödeme de önemli yer tutuyor. Vodafone Cep Cüzdan, Cep Cüzdan uygulamasını indiren Vodafone abonelerinin kredi ya da banka kartları ile ödeme yapmalarını; ödemelerin de Multinet POS altyapısı üzerinden alınmasını sağlıyor. Bu uygulama ile kullanıcılar Multinet kart sahibi olmadan anlaşmalı restoranlar ve evlere servislerde Multinet POS’lar üzerinden ödeme yapabiliyor.  
 
Tek çözümde buluşan avantaj serisi
 
Demirhan Şener’in verdiği bilgiye göre, Multinet Up’ın kurumsal müşteri sayısı 21 bine yaklaşıyor. 870 bin kart kullanıcısı ve kafe, restoran, büfe, otel ve mağazalar ile akaryakıt istasyonlarından oluşan 35 bine yakın da üye işyeri bulunuyor. “Hizmetlerimizi Türkiye genelinde 81 il ve bunların ilçelerindeki üye işyerlerine kurduğumuz POS ağı ile sunuyoruz” diyen Şener, "Sunduğumuz ödeme sistemleri ve akıllı hizmet çözümleri ile şirketlerin ve kamu kuruluşlarının; öğle yemeği, akaryakıt, konaklama, ayni yardım, kapı geçiş kontrolü ve mesai takibi gibi tüm kurumsal ihtiyaçlarını tek bir kart ile yönetmelerine olanak veriyoruz” diyerek avantajları paylaştı. Şener, çözümlerin benimsenme hızını şöyle örnekledi:
“Örneğin birkaç ay önce başladığımız temassız ödeme ile ilgili ilk verilere göre, POS makinelerinin yüzde 57’si en az bir temassız işlem yapıyor. Multinet Up olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics