Bilişim Dünyası 17 TEMMUZ 2016 / 09:18

Temassız işlemler katlanarak büyüyor

Hızlı, kolay ve güvenli ödeme imkanı sunan temassız kartlar Avrupa’da hızla yaygınlaşıyor. 165 milyon Visa temassız kart ve 3,2 milyon temassız satış noktası bulunan Avrupa’da, Mayıs 2015 – 30 Nisan 2016’yı kapsayan bir yıllık dönemde, Visa temassız kartlarla 3 milyar işlem gerçekleşti. Geçtiğimiz Nisan ayında ise 360 milyon temassız ödeme işlemi yapıldı. 2013’te Visa ile yapılan yüz yüze işlemlerde her 60 işlemden biri temassızken, bugün her 5 işlemden 1’i temassız olarak yapılıyor.
Günlük hayattaki en dikkat çekici örnekler ise toplu taşımada. Buna göre, 2015 yılında Londra metro ve otobüslerinde yolculukların 4’te 1’i temassız kartlarla ödendi. Bu işlemlerin yüzde 90’ı ise Visa kartlarıyla yapıldı. Böylece turistler, kendi ülkelerinden aldıkları Visa kartlarıyla, Londra’da toplu taşımadan faydalandı. Temassız ödemelerin Avrupa pazarında gelişiminde dev perakende zincirleriyle işbirliklerinin etkisi önem taşırken, gelecek yıllarda bu tür işbirliklerinin artması da bekleniyor. Temassız kartlar ve temassız ödeme işlemleri Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşırken, Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, şu bilgileri verdi: 
“2015 temassız ödemeler için sıçrama yılı oldu ve son dönemde, temassız satış noktalarında büyük artış başladı. Temassız terminal sayısının 300 bini aştığı Türkiye’de, temassız Visa kart sayısı 8.5 milyona ulaştı. Bugün Türkiye’deki Visa kredi kartlarının 3’te 1’i temassız ödeme özelliğine sahip. Ülkemizde marketten ulaşıma yemekten giyime kadar çok geniş bir alanda günlük ödemeler temassız kartlarla hızlı ve güvenli yapılabiliyor. Temassız işlem sayısının önümüzdeki dönemde hızlanarak artmasını bekliyoruz. Çünkü 2016 itibariyle yeni verilen tüm POS’ların temassız özellikli olması bekleniyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics