Bilişim Dünyası 18 ARALIK 2011 / 16:58

Temassız kartlarda çift arayüzlü çözüm öne çıkıyor

Modern dünyanın ileri düzeyde birbiriyle bağlantılı halde olması, güvenli kimlik doğrulama teknolojilerinin kullanılmasının yanı sıra bu teknolojilerin hizli çalışan sistemler olmasını da gerektiriyor. Devletler ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlar, güvenlik kadar elverişli çözüme geçiş yapmak için akıllı kartları giderek daha çok tercih ediyor. Ürün ömrü ve kalitesi büyük önem taşıdığından, çift arayüzlü çözüm, hem temaslı hem temassız arayüzler üzerinden son kullanıcıların etkileşime girebilmelerine imkan verdiği için en uygun ve güvenilir teknoloji olarak öne çıkıyor.

Temassız kartlar daha güvenli, elverişli ve ucuz
Frost & Sullivan’ın yayınladığı “Çift Arayüz Kartlarına İlişkin Ticari Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı ürün raporunda, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akıllı Kart Grubu Küresel Program Direktörü Jean-Noel Georges, çift arayüz kartlarının yararlarını ve bu kartların üretim süreçlerini içeren zorlukları ortaya koyuyor. Georges, önümüzdeki uzun yıllar boyunca temassız kartların öncelikle çift arayüz tipi temelinde yapılacağını, bunun başlıca nedeninin kurumların ve şirketlerin güvenli ve elverişli “temassız” kart tabanlı sistemlerin avantajlarını fark etmiş olmalarından kaynaklandığını belirtiyor. Georges ayrıca, çift arayüz kartların daha yüksek müşteri memnuniyeti sağladığını ve daha önemlisi bu kartların melez kartlardan daha ucuz olduğunu vurguluyor. Temassız teknoloji değer zinciri çapındaki pazar aktörleri, akıllı kart üreticileri ve özellikle yonga satıcılarına yeni fırsatlar sunuyor. Ancak çift arayüz kartlarının üretimine ilişkin bazı zorluklar da bulunuyor.
Son derece güçlü bir kimlik doğrulama aygıtı olan akıllı kartların, teknik veya mekanik sorunlar nedeniyle arızalanması pek olası değil. Devlet uygulamaları için beklenen standart ürün ömrü 10 yıl civarında bulunuyor. Ödeme yapma amacıyla kullanım açısından ise kart ömrü daha az önem taşıyor. Zira banka kartları her iki ila üç yılda bir yeniden basılıyor. Ancak Georges, bir banka kartının resmi kimlik kartından çok daha sık kullanılacağına dikkat çekiyor.
ETİKETLER : Sayı:850

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics