Bilişim Dünyası 11 MAYIS 2015 / 08:40

Temel kriter ‘4G yetkinliği’ olacak

Türkiye pazarındaki potansiyeli çok büyük olarak değerlendiren Fly Mobile Türkiye Ülke Müdürü Bilgin Demir’e göre, bunun temel sebebi hızlı akıllı telefon dönüşümü. Pazarda bundan sonra talebi belirleyecek unsur ise cihazın 4G yetkinliği olacak. Giyilebilir teknolojiler konusundaki planlarını da anlatan Bilgin Demir’e göre, vergiler veya kredi kartı taksit sınırlamaları mobil cihaz alışverişini kısıtlamıyor. Buna karşılık, Türkiye gibi birçok ülkede üst segmentteki ürünlere yönelik ilginin yerini, orta seviyedeki ekonomik ürünler alıyor. Pazarda bundan sonra talebi belirleyecek unsur ise cihazın 4G yetkinliği olacak.

Fly Mobile olarak Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız?

Telekom, enerji, emlak ve benzeri sektörlerde yatırımları bulunan Meridian Group bünyesindeki Meridien Telecom, küresel bazda çeşitli markalarıyla hizmet veriyor. Bunlardan biri olan Fly 2003’te Londra’da kurulmuş, 2014 yılında Rusya’da pazar liderliğini yakalamış bir mobil akıllı ürünler markası. Fly, dünyanın 3 farklı noktasında Ar-Ge merkezine sahip. Rusya’dan sonra Fly markası, yeni hedef bölge olarak Türkiye başta olmak üzere Güneydoğu Avrupa, Baltık ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerini tercih etti. Geçtiğimiz sene tamamlanan organizasyon süreci sonunda ürünler Türk tüketicilerle 2014 Nisan’ıyla birlikte buluşmaya başladı. Türkiye pazarını kısa ve uzun vadede bir bölgesel merkez olarak pozisyonlamaya karar verdik. Bu karar yerel otoriteler tarafından da desteklenirse, Türkiye ilerleyen dönemde montaj ve ardından üretim noktası haline gelebilir.

2015 yılında mobil sektörüne ilişkin beklentileriniz neler?

2014’te 100 bin adet ürün satışı gerçekleştirdik. Bu sene bu rakamı 300 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’de hızlı bir akıllı cep telefonu dönüşümü var. 2015’te bu dönüşümün devamını ve tüketicilerin çok daha fazla akıllı cep telefonu tercih etmesini bekliyoruz. Kredi kartı taksit sınırlamasının etkileri, operatörler tarafından gerçekleştirilen kampanyalar ile aşılacaktır. Tüketiciler yine de aynı performansı ve kaliteyi sunan daha erişilebilir ürünlere doğru kaymaya başlayacak. Türkiye’de tüketicilerin daha büyük ekranlı ve orta segmenteki ürünlere ilgisi artıyor. Bu alanda satışlar yoğunlaşacaktır. Ayrıca 2015, 4G’nin çok daha fazla konuşulduğu bir yıl olacak. 2015 sonlarına doğru lisansların verilmesi durumunda birçok kullanıcı daha hızlı mobil internet deneyimi için var olan cep telefonlarını değiştirmeyi ve LTE uyumlu cihazlar almayı tercih edebilir.

Bu eksende Fly’ın yol haritası ne olacak?

2015 yılında tasarım trendlerine uygun olarak çok daha ince ve kalite algısı yüksek ürünler geliştireceğiz. Tüketiciler artık çok daha ince, yüksek çözünürlüğe ve ekran boyutlarına sahip, performansı hızlı ürünleri talep ediyor. Ayrıca uzun pil ömrü ve başarılı kamera performansı her zaman Ar-Ge merkezlerimizin geliştirme faaliyetleri arasında. 2015 hedefimiz yeni ürünlerde mutlaka 4G – LTE desteği olması. 2015 yılında Türk tüketicisinin 700-800 TL verip aldığı bir cihazın mutlaka 4G destekli olması gerektiğini düşünüyorum. Cihazlarda genel olarak bir incelik eğilimi söz konusu, ancak modellerimizde kalite ve sağlamlıktan ödün vermeden inceliğe izin vereceğim. Örneğin geçen sene Kasım ayında Fly yurtdışının lanse ettiği “dünyanın en ince akıllı telefonu” sloganlı telefonu, 4G desteği olmaması ve kolay kırılabilecek olması sebebiyle Türkiye’de çıkarmadık. Onun yerine çok daha yeni olan, hem 4G desteği hem çok daha özellikli ve sağlam bir cihazı pazara sunacağız. Ürünlerimiz metal gövdeye sahip olmaya devam ederken, ön ve arka camı metal ile birleştireceğiz. Burada Corning Gorilla Glass teknolojisi ile kolay çizilmeyen korumalı camlara sahip olacağız. Aksesuar çeşitliliğini de arttırmayı planlıyoruz.

Fly, yurtdışında giyilebilir teknolojiler üzerine çalışmalar yapıyor. Bunların Türkiye’ye yansıması nasıl olacak?

Giyilebilir teknolojilere özel bir ilgimiz var. 2015’te bu ürünler daha çok ilgi görecek. Yalnızca akıllı saatler değil, bileklikler, göğüs bantları, giysiler ve çeşitli aksesuarlar akıllı telefonlarımız ile irtibat halinde olacak. Önümüzdeki dönemde bu ürünlerde farklı çözümler sunacağız. Bir özel sağlık kuruluşu ile özel bir proje geliştirdik. Özel bir satış modeli üzerine çalışıyoruz. Yakın zamanda detayları kamuoyu ile paylaşacağız. 2015 yılında giyilebilir teknoloji alanında Fly telefonları ile kullanılacak giyilebilir teknoloji ürünlerini geliştiren ve tanıtan bir marka olacağız. En azından bir yeni modelimizde “Smart watch” veya “fitband” entegre sunacağız. Yani cihazın kutusundan çıkan kulaklık gibi bir aksesuar ile tüketici Fly telefonu aldığında, giyilebilir teknolojiye de sahip olacak.

Pazarda nasıl bir yaklaşım sergileyeceksiniz?

Tüm dünyada farklı markalar olmakla birlikte, bu markalara ürünler üreten Çin merkezli fabrikalar çoğu zaman ortaktır. Bu yüzden giriş ve orta segmenteki ürünlerin bazen yalnızca marka isimleri değişir ancak tasarımları, donanım yetenekleri ve hatta yazılımları tamamen aynıdır. Tüketiciler çoğu zaman markaya değil, bir fabrikadan çıktıktan sonra üzerine farklı damgalar vurulmuş ürünlere para verirler. Fly; Avrupa, Rusya ve Uzakdoğu pazarlarındaki gücünü kullanarak kendine özel tasarımları geliştirip müşterilerine sunmakta. Ar-Ge merkezleri tarafından geliştirilen bu ürünler, müşterilerden alınan geri bildirimlerle şekillenmekte ve ihtiyaçlara uygun geliştirilmekte. Cihaz üretiminin en önemli ayağı parça tedariğinde de hacmimizi kullanarak fark yaratmaya çalışıyoruz. Qualcomm, Mediatek, Sony, LG gibi tedarikçiler ile direkt temas halinde olarak yeni teknolojileri ilk Fly ürünlerinde kullanmayı hedefliyoruz.

Vergiler, taksit sınırlaması gibi uygulamalar, cep telefonu talebini nasıl etkiliyor?

Türkiye’de artan vergi ve kur oranları, kredi kartına taksit sınırlamaları ve güven endeksinin düşmesi ile birlikte üst segmenteki ürünlere olan talep azalmış durumda. Aslında yalnızca Türkiye’de değil, birçok gelişmekte olan ülkede de tüketiciler orta segmenteki ürünlere daha fazla rağbet gösteriyor. Bundan sonra en çok rekabet ‘giriş’ seviyesindeki ürünlerde yaşanıyor. Daha önceden normal cep telefonu kullanan kullanıcıların büyük çoğunluğu, giriş seviyesindeki ekonomik akıllı cep telefonlarına geçiş yapıyor. Bu alandaki fiyat politikaları, daha az sayıda ürün üreten ve yerel pazarlarda iş yapan markalar için rekabetçi hale gelmeye başladı. Fiyatı düşürmek için birçok marka daha ucuz ve kalitesiz ürünler kullanıyor. Fly gibi uluslararası markalar yüksek hacimli alım güçleri ile daha kaliteli malzeme ve donanımları daha uygun fiyata satın alabiliyorlar. Haliyle aynı segment ve fiyatta daha kaliteli ürünler pazara sunabiliyorsunuz. Rakamsal olarak da hesap ortada: 2013 yılında 12 milyon cihaz ve 10,6 milyar TL ciro gerçekleşirken 2014’te ek vergiler, kredi kartı taksitli satışlarının durdurulmasına rağmen 11 milyon adet ve 12 milyar TL ciro gerçekleşmiş. Bu aslında şunu gösteriyor: Ek vergiler veya satışı azaltmaya yönelik önlemler aslında pazarı daraltırken, ciroyu etkileyemiyor. Hedefimiz Türk tüketicisinin en iyi teknolojiyi en iyi fiyatla sahip olması. Bunun için eğer yatırım yapmak, Türkiye’de montaj ile başlayıp üretim planlamak gerekiyorsa biz hazırız. Aslında bunun karşılığında da teşvik beklentimiz söz konusu, ki ürünlerimize gelecek vergisel avantaj direkt tüketiciye avantaj olarak yansıyacaktır. Rusya’da cep telefonu satışlarında pazar lideriyiz. Doğru stratejilerle Türkiye’de de aynı başarıyı yakalayabileceğimize inanıyoruz. Yeni ve farklı özel projelerimizi zaman içinde kamuoyuna duyuracağız.
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics