Bilişim Dünyası 09 MART 2015 / 09:09

Temelde ‘kurumsal’a yönelim var

Telekom sektöründe gerçekleştirdiği projeler ile son yıllarda önemli ilerlemeler kaydeden Huawei Türkiye, bu başarısını kurumsal alana da taşıyor.

Huawei Türkiye Kurumsal Çözümler İstanbul Bölge Direktörü Eren Serçe ile Huawei’nin 2014 yılında Türkiye ve dünyada gerçekleştirdiği çalışmalardan, şirketin stratejisinden ve 2015 yılındaki hedeflerinden söz ederken, ağ teknolojileri alanında yaşanacak gelişmeleri masaya yatırdık.

Huawei, Türkiye pazarında geçtiğimiz seneyi nasıl geçirdi?

Türkiye’deki tabloya baktığımızda, elde ettiğimiz sonuçların oldukça verimli olduğunu söyleyebiliriz. Son 3 yıldır, her sene ulaştığımız yüzde 100’lük büyüme bunun en önemli göstergesi. 2014 yılına geldiğimizde ise kurumsal pazarda yüzde 150 oranında büyüme yakaladık. Bu büyümenin temelinde ise “commercial market” dediğimiz pazarda yaşanan gelişmeler yatıyor. Kanal yapımızda edindiğimiz yeni iş ortaklarının da bu büyümede etkisi yadsınamaz. Bu sayede hedef kitlemizi de artırmayı başarırken, marka bilinilirliği konusunda da önemli bir yol katettik.

2015 yılında Türkiye’yi ve Huawei’yi neler bekliyor? Yeni trendler pazarı nasıl şekillendirecek?

2015 yılında 4G tamamen gündeme oturacak. 4G’nin gelişiyle birlikte yaşanacak olası altyapı değişiklikleri, pazarda önemli ihtiyaçlar yaratabilir. Bant genişliklerinin artmasıyla birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacak ve bu durum da pazarı hareketlendirecek. Huawei olarak bu teknolojiye uygun şekilde geliştirdiğimiz çözümlerle, pazardaki bu açığı kapatmaya gayret edeceğiz. Bunun yanı sıra artan veri akışı ve büyüyen verilerle birlikte mevcut altyapıların günümüzün ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu hızlı veri akışına uyum sağlayacak anahtar çözümleriyle birlikte 2015 yılında müşterilerimize çok daha verimli bir hizmet sunmayı hedefliyoruz.

Ürün ailemize baktığımızda son dönemde odaklandığımız en önemli konulardan biri Wi-Fi teknolojisi. Senenin başında bu alanda çok önemli anlaşmalar yaptık. Pazarın ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz yeni çözümlerimiz ve ürünlerimiz için yakında bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz.

Huawei’nin müşterileriyle çalışma prensiplerinden ve iş süreçlerinden söz edebilir misiniz?

İlk etapta temel anlamda bir üretici olduğumuzu belirtmek gerekir. Ürettiğimiz çözümleri kanal aracılığı ile müşterilerimize ulaşıyoruz. Konuyu biraz açarsak, iki çeşit çalışma prensibimizin olduğunu görüyoruz. Kamu alanında proje bazlı çalışmayı tercih ediyoruz. Projeleri hazırlayarak, çözümlerimizi sunuyoruz. Bütün takibini kendimiz gerçekleştirerek, projede yetkinliği olan kişilerle çalışıyoruz. Diğer çalışma metodunda ise iş ortaklarımız aracılığı işe kutu satışı gerçekleştiriyoruz. Diğer pazarlara ise ürünlerimizi satan bayiler aracılığı ile müşterilere ulaşıyoruz. Tabii KOBİ alanına da çok olumlu yaklaşıyoruz. KOBİ’lerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz ederek, bu ürünleri küçük ve orta ölçekli işletmelere kanallarımız üzerinden ulaştırıyoruz.

Peki bu noktada özellikle odaklandığınız ve çözüm sunduğunuz sektörler var mı?

Enerji ve inşaat sektörlerinin yanı sıra üniversitelerle yaptığımız projeler ön plana çıkıyor. Kendi geliştirdiğimiz  solar teknolojimiz ve elektrik dağıtım şirketlerine sunduğumuz transmisyon ve dağıtıcı çözümleri mevcut. Bunun yanı sıra üniversitelerle yaptığımız projeler çok önem taşıyor. 2014 yılında kampüs ve BT çözümleri üzeri yoğunlaştık, 2015 yılında da benzer çözümlerle bu alanda hizmet vermeyi planlıyoruz.

Huawei kamu alanında nasıl çalışmalar gerçekleştiriyor?

Bilindiği gibi FATİH Projesi’nde bir ihale süreci gerçekleşti. Bu ihaleye katılan şirketlerin birçoğu Huawei çözümüne yer verdi ve burada çok önemli bir adım atmış olduk. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından bu konuda çok net bir açıklama yapacağız. Bunun yanı sıra birçok bakanlıkla ve kamu kuruluşuna da çözümler sunuyoruz. 2015 yılında da bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics