Bilişim Dünyası 30 ARALIK 2013 / 15:33

Teradata’yı kurumsal veri ambarı platformları lideri

Teradata, bağımsız analiz şirketi Forrester Research tarafından hazırlanan raporda kurumsal veri ambarı platformlarında lider olarak gösterildi. Raporda, ‘Geçerli Teklif’ ve ‘Strateji’ kategorilerinde en yüksek skorları elde eden Teradata’nın en kapsamlı ve ölçeklenebilir kurumsal veri ambarı platformunu sunduğu belirtildi.

Teradata, bağımsız analiz şirketi Forrester Research tarafından kurumsal veri ambarı platformlarında lider olarak gösterildi. Forrester’ın “Kurumsal Veri Ambarı, 2013 4’üncü çeyrek” başlıklı raporuna göre, Teradata tüm tedarikçiler arasında ‘Geçerli Teklif’ ve ‘Strateji’ kategorilerinde en yüksek skorları elde etti.

Kurumsal veri ambarı platformlarının son yıllarda büyük bir gelişim gösterdiğine değinilen raporda, araştırmaya konu olan platformların performans, ölçeklenebilirlik, Hadoop ve veri servisleri ile entegrasyon, güvenlik, yüksek kullanılabilirlik, karışık işgücü yönetimi ve donanım optimizasyonu gibi faktörlere göre puanlandığı belirtildi.

“Sofistike fonksiyonellik sunuyor”

Forrester’ın raporunda Teradata ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Teradata en kapsamlı ve ölçeklenebilir kurumsal veri ambarı platformunu sunuyor. Şirket pazarda güçlü gelirlere ve işbirliklerine sahip bulunuyor. Pazardaki en geniş kurumsal veri ambarı seçeneklerinden birine sahip olan şirket, lisanslama, fiyatlama ve profesyonel hizmetlerin yanı sıra büyük bir yelpazeye yayılan iş ortağı uygulamaları ve middleware bileşenlerindeki sertifikalı entegrasyonu ile rakiplerinden ayrılıyor. Veritabanı içi analitik, bellekleme, sıkıştırma, bölümleme, endeksleme, maliyet tabanlı sorgu optimizasyonu ve işgücü yönetimi gibi alanlarda sofistike bir fonksiyonellik sunuyor. Ayrıca kurumsal veri ambarı için sağlanan veritabanı içi analitik, mantıksal veri modelleri, kullanıcı tanımlı fonksiyonlar ve kayıtlı prosedürler genişletilebiliyor ve özelleştirilebiliyor. Teradata, Hadoop’tan veri almak ve veri göndermek için konektörlerin yanı sıra Hadoop’a aykırı sorguların gerçekleştirilmesi için SQL-H ve SQL-MapReduce’i iki seçenek olarak sunuyor. Tüm bunlara ek olarak, Aster Big Analtyics de ‘path’ analizi gibi ileri analitik özellikler sağlamak adına veri ambarı için bir seçenek olarak sunuluyor.”

Forrester’ın Teradata’nın liderliğini bir kez daha doğrulamasından mutluluk duyduklarını belirten Teradata Başkan Yardımcısı ve CMO’su Bob Fair, “Rapordaki değerlendirmelerin Teradata Bütünleşik Veri Mimarisi’nin Büyük Veri analitiği yeteneklerini doğruladığına inanıyoruz. Dünya genelindeki müşterilerimiz, kullanıcılarımız, çalışanlarımız ve yatırımcılarımız için olumlu sonuçları olacağına inandığımız bu değerlendirme, 2014’e her zamankinden daha güçlü bir başlangıç yapmamızda önemli rol oynayacak” dedi.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics