Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2012 / 12:28

TESİD 2012 ödülleri sahiplerini buldu

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl on birincisi düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 21 Aralık 2012 Cuma günü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, “Elektronik sektörü gelişmelerin çok sık ve derin, bunların pazara yansımasının yarış edercesine hızlı olduğu bir sektördür. Bugün elektronik sanayi, hemen her alanda diğer sanayi dallarına ara malı olarak çoğu yerde gömülü sistemler sağlayan, hizmet sektörünün neredeyse tüm alt yapısını kurup işleten bir noktaya ulaşmıştır. Sektör, halen dünya ticaretinde yüzde 13’lük bir paya sahip, bu oranın 2020 yılında yüzde 21’e çıkacağı öngörülüyor. Türk elektronik sanayi ise 2012’nin ilk dokuz ayında 12 milyar dolar üretim, 6,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ithalatta yüzde 6 azalma, ihracatta yüzde 12 oranında artış gözleniyor. 2023 yılında elektronik sektöründeki ihracat hedefimiz ise 45 milyar dolar. Bu hedefe ancak kendi teknolojimizi üreterek ulaşabiliriz. Bu da ancak inovasyon ve Ar-Ge kültürünün yaygınlaşması ile mümkün olacaktır. TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nin bu yolda önemli bir teşvik unsuru olduğuna inanıyor, tüm katılımcıları kutluyorum” dedi.

TESİD Başkanı, bu yıl 100. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün özel ödülünün de yer aldığı yarışmanın, sektörün desteğiyle gerçekleşebildiğini belirterek bu yılın sponsorları Aselsan, Avea, İnform, Netaş, TTGV, TTNet, Turkcell ve Vodafone’a  teşekkür etti.

TESİD 2012 yenilikçilik yaratıcılık ödülleri

TESİD – Boğaziçi Üniversitesi Jüri Özel Ödülü:

Firma : Argela

Ürün: Akıllı Mobil İletişim Merkezi    

KOBİ Dalında Yaratıcı Fikir Ödülü

Firma: Fiberlast

Ürün: 25 W Nanosaniye Atımlı Fiber Lazer

KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

Firma: Sisoft

Ürün: Multifonksiyonel Hastabaşı Uygulama Platformu-SİSOPMİ

KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü

Firma: E3TAM

Ürün: O2KS Optik Kalite Kontrol Sistemi

Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

Firma: Aselsan

Ürün: 4900 Atlas Sayısal Haritalı El Telsizi

Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü

Firma: Arçelik

Ürün: Ankastre Mutfaklar için Endüksiyon Ocak

Büyük Firma Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü

Firma: Havelsan

Ürün: Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi
YORUMLAR
İnterpromedya Haber Merkezi 24 ARALIK 2012 / 06:59 0 0
Değerli okuyucumuz,
Sizlerin yorumları bizim alacağımız reklamlardan çok daha önemli. Ayrıca hakaret içermeyen tüm yorumları yayınlama gibi bir hedefimiz de var.
İlginiz için teşekkürler...
BThaber.com
Murat Türkmen 23 ARALIK 2012 / 18:46 0 0
Bu tür ödüller genç girişimciler için çok önemlidir, Aselsan, arçelik, Havelsan ????
Bu firmaların bu ödülleri alması gerekenler olmadığı kesin..
Btk başkanının söylediği gibi sektörün çok gelişmesi lazım ama bu körler sağırlar birbirini ağarlar yaklaşımıyla olamayacağı kesin,
Bence öncelikle bu dernek yöneticilerinin değişmesi , sonrasında da bu zihniyetin değişmesi lazım
Bakanlar, Başbakan sağda solda açılış yapacak, konuşacak yer ararken böyle bir okazyona sadece Btk başkanının gelmesi de düşündürücü..
Birşeyler yanlışsa önce yöneticiler değişmeli, Aselsan a, Havelsan a ödül veren yanlı komitenin üyeleri bu derneğe bir daha girmemeli..
Siz de bunu yayınlamayarak bu kurumlardan alacağınız reklamları riske etmezsiniz gerçi ama ben yazmadan edemedim, Artık bunlar değişmeli....

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics