Bilişim Dünyası 06 OCAK 2014 / 09:18

Test süreçleri daha da hızlanıyor

Yazılım test süreçlerinde verimlilik sunan eggPlant, fonksiyonel bir test otomasyonunu sunuyor.

Gelişen ihtiyaçlar, çeşitlenen cihazlar ve işletim sistemleri bolluğu, yazılım sunumlarında ‘hızlı’ olmayı gerekli kılıyor. Kalite, hatta geliştirme ve sunumda maliyet avantajı da cabası. Bu eğilime eggPlant ile cevap veren İngiliz TestPlant şirketi, farklı test ihtiyaçlarını bu yapıdaki araçlar ile karşılıyor. Türkiye’deki temsilcisi Percom da yazılım kalitesinin artırılması için yük testleri, fonksiyonel testler, kod kalitesi, güvenliği ve analizi, yazılım geliştirme sürecinde rol alan tüm araçların bütünleştirilmesi gibi farklı alanlarda, firma ve üretici bağımsız çözümler sunuyor. Percom Satış Yöneticisi Duygu Çolak’ın verdiği bilgiye göre, bu çözümler arasında test otomasyonu hizmet ve ürünleri ayrı bir öneme sahipken, destek verilen ve çözüm sunulan ürünlerde eggPlant, kullandığı teknoloji ile bu alanda farklı.
eggPlant, platform bağımsız olarak çalışan bir ‘fonksiyonel test otomasyonu’ yazılımı. eggPlant kullanılarak Web/ Desktop / SAP /Siebel gibi bilinen teknolojiler test edilebildiği gibi, farklı mobil cihazlar üzerinde yazılmış olan uygulamaları da bir eklenti ya da test edilen uygulamalarda değişiklik yapmadan test etmek mümkün. Test otomasyonu program kaynak bilgilerini (script) yazmak kolay ve bunların ortak kullanımı, benzer script’lerin yazılmasını engelleyerek otomasyon süresini kısaltıyor.
eggPlant 15 yıldan uzun süredir geliştirilen bir ürün ve küresel bazda farklı sektörlerden yüzlerce firma tarafından kullanılıyor. Türkiye’de ise 1 yıldır eggPlant çözümünü ve eggPlant kullanarak test hizmetlerini sunduklarını söyleyen Çolak, 2014 yılı planları hakkında şu bilgileri paylaştı:
“TestPlant’in Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerindeki temsilcisi olarak, bu çalışmalara önümüzdeki yılın ikinci yarısında yurtdışında da başlayacağız. 2014 yılının fonksiyonel test otomasyonu ile ilgili faaliyetlerin artarak süreceği bir yıl olmasını bekliyoruz. eggPlant tarafından geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan yük testi aracı eggPlant Performance ile yük testi tarafında da çalışmalar yapmaya başlayacağız.”

Tüm sistemler için test zamanı
eggPlant temelde resim işleme mantığı ile test otomasyonun gerçekleştirildiği sistemi tıpkı bir insan gibi ‘görerek’ test otomasyonunu gerçekleştirebiliyor. Bu özellik eggPlant’ın, uygulamanın geliştirildiği teknolojiden bağımsız olarak test otomasyonunu gerçekleştirmesini sağlıyor. Çolak, eggPlant’la bütünleşik sunulan OCR motoru içinde Türkçe’nin de bulunduğu 100’ün üzerinde dil desteği ile ekranda beliren bir değeri okumanın, karşılaştırmanın, sonuçlar üretmenin mümkün olduğunu söyledi. Kolay lisanslama modeli sonucunda tek lisans ile tüm sistemler üzerinde test otomasyonu projeleri gerçekleştirilebiliyor. Çolak, “Arka planda kullanılan programlama dilinin Java, .Net veya PHP olması, kullanılan kütüphaneye ait özel gereksinimler, dinamik ve değişken durumlar gibi test otomasyonu sürecini zorlayıcı etkiler ortadan kaldırıldı” örneğini de paylaştı. Böylece test otomasyonu projelerinde teknolojik zorluklar nedeni ile ulaşılabilen yüzde 15-30 arasındaki otomatize edilebilen senaryo yüzdesi, yüzde 50 ve daha üst seviyelere taşınabiliyor.
eggPlant’ın temel özelliği, test çalıştırılacak sisteme erişmek için VNC bağlantısının kullanılması. Çolak’ın, patentli olduğu bilgisini de eklediği bu teknoloji ile eggPlant, VNC sunucu kurulabilecek herhangi bir sistem üzerinde test otomasyonu gerçekleştirebiliyor. Böylece platformdan ve teknolojiden bağımsız olarak, neredeyse sınırsız sistem için test otomasyonu gerçekleştirilebiliyor.
ETİKETLER : Sayı:953
YORUMLAR
Handan Aybars 14 OCAK 2014 / 09:43 0 0
Merhabalar,
Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. EggPlant software vulnerability analysis yapmıyor. Bunun yerine fonksiyonel test araçları var. Bu kapsamda yük testi ve mobil testi yapabiliyorlar.

TurkerCanbazoglu 13 OCAK 2014 / 20:52 0 0
yazılımda güenlik analizi üzerinde çalıştığım bir konu olduğundan eggPlant web sitesinden software vulnerability analysis tool'larına ulaşmaya çalıştım. Güvenlik ile ilgili test tool'larını göremedim. Yardımcı olur musunuz?