Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2013 / 08:08

Testİstanbul konferansı sektörün nabzını tuttu

23-24 Mayıs tarihinde gerçekleşen TestIstanbul 2013 Konferansı’nın  bu yılki teması “Testin Geleceği: Yeni Teknikler ve  Metodolojiler” oldu.

Yazılım Test ve Kalite Derneği (TTB) tarafından, bu yıl dördüncüsü düzenlenen TestIstanbul 2013 Konferansı bine yakın profesyoneli ağırladı. Konferans 23-24 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Sheraton Maslak Otel’de gerçekleşti. Bu yılki teması “Testin Geleceği: Yeni Teknikler ve Metodolojiler” (Future of Testing: New Techniques and Methodologies) olan konferans, yurtiçi ve yurtdışından bine yakın profesyonelin katılımıyla gerçekleşti.
Hazırlıklarına aylar öncesinden başlanan TestIstanbul 2013’ün bu yılki Platinum Sponsorluğunu IBM ve Borsa İstanbul, Gold Sponsorluğunu Keytorc Teknoloji Hizmetleri, Atos, Ericsson ve Turkcell üstlendi. TEB (Türk Ekonomi Bankası) Silver sponsor olarak konferansa destek verdi.
TestIstanbul Konferansı, dünya çapında konferanslarda konuşmacı olarak yer alan ve ilgili konularda kitapları bulunan Alan Richardson ile deneyimlerini kaleme aldığı birçok makalesi yayınlanan Karen N. Johnson’ı ağırladı.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yazılım Test ve Kalite Derneği (TTB) Başkanı Koray Yitmen,  kurumların geliştirdikleri her türdeki yazılım projesinde yeni test tekniklerinin denenmesinin şart olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Olimpiyat oyunlarından örnek veren Yitmen: “1924 Paris Olimpiyatları’nda yüksek atlama rekoru 1.59 metredir. Fakat 2004 Atina olimpiyatlarında bu rekor 2.59 metreye yükselmiştir. Yani tekniği değiştirerek verimi artırmak mümkün, sonuçta insan aynı insan, antremanlar arasında çok büyük farklar yok ve zeminden kaynaklanan farklar çok az. Ancak sonuç çok daha iyi. Yani çalışan aynı çalışan, proje aynı proje, bütçe aynı bütçe. Fakat doğru test yöntemleriyle verimi artırmak mümkün.” yorumunda bulundu. Türkiye’de yazılım testinin geliştiğini, fakat potansiyelin çok daha yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Yitmen bu potansiyeli açığa çıkarmak ve her yıl daha da ileriye taşımak adına böyle bir bu konferansı hayata geçirdiklerini belirtti.

Engelsiz Bilişim Platformu da TestIstanbul’daydı
İnsanlığın yaşamını kolaylaştıran teknolojinin, engelli insanların da sosyal hayatını kolaylaştıran bir etken olması adına, bu yıl TestIstanbul Konferansı’nda çok sayıda kuruma örnek teşkil edecek donanım ve altyapı hizmetleri de anlatıldı. Engelsiz Bilişim Platformu genel sekreteri Engin Yılmaz’ın anlatımıyla gerçekleşen sunumda “Temel 4 Web Erişilebilirlik Prensibi” aktarıldı. Konferansla daha ayrıntılı bilgi www.turkishtestingboard.org sitesinde mevcut.
ETİKETLER : Sayı:924

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics