Bilişim Dünyası 12 MAYIS 2014 / 16:45

TET, İlk çeyrekte 4 milyar doları geçti

Elektrik-elektronik sektörü, Nisan ayındaki başarılı performansıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 18,5 oranında artırdı ve 1 milyar 107 milyon dolarlık ihracata imza attı. Ocak - Nisan dönemindeki elektrik-elektronik sektörü ihracatı ise 4 milyar 54 milyon dolara yükseldi. Nisan ayında en fazla elektrik-elektronik ihracatını sırasıyla İngiltere, Almanya ve Irak’a yapılırken; bu ülkeleri sırasıyla Fransa, Türkmenistan, Cezayir, İspanya, İtalya, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan gerçekleştirdi. Avrupa önemini korudu.

  1. Beyaz eşya 310 milyon dolar

  2. Tüketici elektroniği 276 milyon dolar

  3. Kablo 193 milyon dolar

  4. Elektrik elektronik üretim ve dağıtım ekipmanları ise 328 milyon dolar


Yıl geneline bakıldığında da en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında yine İngiltere, Almanya ve Irak geliyor. 2014 yılının ilk çeyreğinde ihracat dağılımı Avrupa ülkelerinde ağırlık kazanırken; İsviçre, İrlanda, Ürdün gibi farklı coğrafyalarda yüksek ihracat artışının yaşandığı görülüyor.

Yüzde yüz artış, binde 4 düşüş

4 aylık süreçte elektrik-elektronik ihracatında Türkmenistan yüzde 56,28 , Cezayir yüzde 44,25 oranında artış gösterdi. Cezayir'in Nisan ayı ihracatında ise yüzde 100 artış başarısı sağlandı. Kablo sektörünün 2009 yılında 1.29 milyon dolar düzeyinde olduğunu gözönünde bulundurunca TET'in başarısı dikkate değer.

4 aylık süreçte çok ihracat yapılan ülkelerin hiç birinde düşüş görülmüyor. İhracattaki tek düşüş, Nisan ayında Azerbaycan-Nahcivan'da binde 4 gibi düşük bir oran.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, güncel ihracat rakamlarını değerlendirerek şunları söyledi: “Avrupa ülkelerinde ekonomik iyileşme etkisini sürdürüyor. Nisan ayı ihracat rakamlarımız da bu ülkelere ihracatımızın arttığını net olarak ortaya koyuyor. İhracat artışının yaşandığı diğer bölgeler ise Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler. Avrupa standartlarında üretim kalitemiz ve ürün çeşitliliğimizle ihracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmeye önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics