Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2013 / 08:07

TETRA çekirdek ağ yapısı ile geleceğin teknolojisi LTE’ye geçiş kolaylaşıyor

Motorola Solutions, Paris Nord Villepinte’de 21-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Dünya Kritik Haberleşme Kongresi 2013’te (Critical Communications World 2013) yeni nesil TETRA (Terrestrial Trunked Radio-Karasal Gövdeli Telsiz) baz istasyonunu tanıtırken, sağlık ve kamu güvenliği alanında öne çıkan çözümlerini sergiledi.

Kamu güvenliği profesyonellerine ve kurumlara çözümler üreten Motorola Solutions, farklı kaynaklardan gelen bilgilerin kurumlar tarafından daha etkin şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için çözümler sunuyor. Motorola Solutions geçtiğimiz ay Londra’da tanıttığı TETRA (Terrestrial Trunked Radio-Karasal Gövdeli Telsiz) sayısal telsizler için ilk görüntü yönetim sistemi MTP6750’nin ardından Dünya Kritik Haberleşme Kongresi 2013’te TETRA (Terrestrial Trunked Radio-Karasal Gövdeli Telsiz) ve LTE’yi birleştiren ilk baz istasyonu MTS4L’yi tanıttı. Gelecek haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan MTS4L, MTS4 baz istasyonu üzerine temellendirilmiş. Hızlı ve kolay Enode B yüklemesi sayesinde LTE kapasitesi iyileştirilebiliyor ve önemli özelliklerinden biri depreme dayanıklı olması.
Basın toplantısında konuşan Motorola Solutions Global TETRA Organizasyonu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tom Quirke, kamu güvenliğinin dünyadaki tüm toplumlar için elzem bir hale geldiğine dikkat çekti ve ekledi: “Kamu güvenliği kurumları orta ve uzun vadede hızlı veri transferi ve gelecekte güvenliği sağlamak için çözümler arıyorlar. Dünya Kritik Haberleşme Kongresi’nde sunduğumuz çözümlerle zekâyı haberleşme çözümlerine nasıl aktardığımızı ortaya koyuyoruz. Akıllı ağlar ve araçlarla, kamu güvenliğini sağlayan kurumlar güvenli şehirler için çalışmaya daha çok odaklanabiliyorlar. Kurumlar TETRA ve TEDS’i çekirdek ağ olarak kullanmanın gerekliliğinin ve LTE’nin gelecekteki öneminin farkına vardılar. Kurumların bu teknolojileri kullanmalarının önündeki önemli ana engellerden biri maliyet. MTS4L baz istasyonu ile LTE’ye sorunsuz ve mümkün olduğunca maliyetsiz geçiş sağlanabiliyor.
Fuar alanında tam donanımlı polis aracı da sergilendi. 5 yıl süren araştırmalar sonucunda polislerin işini kolaylaştıran teknolojilerle donatılan (The Connected Police Vehicle) araç tanıtıldı. Araçtaki erişim noktaları sayesinde tablet ya da akıllı telefonlarla araçtan internete bağlanılabiliyor.

TETRA/LTE baz istasyonu geleceğe yatırım
Motorola Solutions Avrupa ve Afrika Satış Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Manuel Torres da yaptığımız söyleşide sundukları yeniliklerden bahsetti: “TETRA (Terrestrial Trunked Radio-Karasal Gövdeli Telsiz) sayısal telsizler için ilk görüntü yönetim sistemi MTP6750’yi sunduğumuz yenilikler arasında. Kamera içeren bu telsiz ile çekilen tüm fotoğraflar delil olarak kullanılabiliyor. Bir başka yeni ürün ise TETRA ve LTE’yi birleştiren MTS4L baz istasyonu. TETRA ve LTE’yi bir arada aynı kabinette ve güç kaynağını ortak kullanmanızı sağlıyor.  Kurumlar şu an TETRA’ya yatırım yapıyor, LTE çok yeni olduğundan henüz Avrupa’da özel kurumlar için yatırım henüz söz konusu değil. Kamu kurumları açısından baktığımızda da LTE tüm ihtiyaçları henüz karşılamadığından TETRA ile birlikte yer alması gerekiyor. MTS4L, TETRA ve LTE’yi bir arada sunarak ileride LTE kullanacak kurumlar için geleceğe önemli bir yatırım. TETRA ile LTE’ye geçiş kolaylaşacak.”
“TETRA başta Avrupa olmak üzere Afrika, Ortadoğu, Asya yani tüm kıtaları hedef alıyor” diyen Torres, sözlerine şöyle devam etti: “TETRA sayesinde LTE’ye geçerken eski altyapınızı atmak zorunda kalmayacaksınız. TETRA çekirdek ağ yapısı farklı teknolojileri desteklemek üzere geliştirildi ve güncellemelerle yapının üstüne istenen eklemeler kolayca yapılabiliyor.”
Kritik görevler ve kamu güvenliği gibi alanlarda hizmet verdiklerini belirten Torres, ‘LTE ile GSM’e rakip olacak mısınız’ sorusuna, ‘O bizim işimiz değil, tüketici ürünleri üretimine geri dönmeyi düşünmüyoruz’ yanıtını verdi.
Türkiye ile ilgili yatırımlarla ilgili Sakarya Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları pilot çalışmadan mutluluk duydukları belirten Torres’un sözlerini Motorola Solutions Türkiye Müdürü Bora Gürçay destekledi: “Demo olarak kullandıkları kamu güvenliği sistemden memnun kalan Sakarya Emniyet Müdürlüğü sistemi satın almaya karar verdi. Emniyetin ihtiyaçlarına göre daha da gelişecek olan sistemde 4 olan baz istasyonu sayısı tüm Sakarya ilini kapsamak için 16’ya çıkacak. Sistem daha da genişleyip diğer bölgelere de yayılacaktır.”
ETİKETLER : Sayı:924

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics