Bilişim Dünyası 20 MAYIS 2013 / 08:10

Tıbbi siciliniz emin ellerde

Teletıp çözümü mymediks ile kişisel sağlık kayıtları en güncel haliyle, tüm detayları ile kayıtlı kullanıcılar tarafından 7/24 tüm cihazlardan erişilebilir oluyor.

Kronik hastalık takibi ve kişisel sağlık kayıtlarının izlenmesi için geliştirilen mymediks sistemi, sağlık sektörünün tüm temsilcilerinin ve bireylerin doğru ve güncel sağlık bilgilerine hızlı erişimini, her türlü cihazdan mümkün kılıyor. Sistemi geliştiren Tekimed Genel Müdürü Gülara Tırpançeker, mymediks teletıp sistemi ile kişisel sağlık kayıtlarının oluşturulup saklandığını belirtirken, bu uygulamanın bireyler ve sağlık sektörünün bütünü için önemli faydaları beraberinde getirdiğinin de altını çizdi. Tırpançeker şu detayları paylaştı:

n mymediks sistemi ne zaman, ne gibi desteklerle geliştirildi?
Tekimed Bilgi İşlem olarak, mymediks’i 2010 yılında yaklaşık bir yılda geliştirdik. Bu sürenin öncesinde de yaklaşık 1,5 yıl süren Ar-Ge çalışmaları yaptık. Geliştirme aşamasında Intel ile işbirliği yaptık. mymediks, KOSGEB tarafından Ar-Ge projesi kapsamında da desteklendi.

n Sistemde ne gibi kişisel bilgiler var ve bu bilgileri kimler ekliyor, yeniliyor?
Sistemde kişilerin demografik bilgileri, iletişim bilgileri, acil durumda ulaşılacak kişiler, alışkanlıkları, sağlık sigortası bilgileri, sağlık harcamaları, randevuları, aile bireylerinin sağlık bilgileri, geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, alerjileri, geçirdiği operasyonlar, aşı bilgileri, test ve tahlil bilgileri, kullandığı cihaz ve protez bilgileri ile tansiyon, kandaki şeker, solunum sayısı, kandaki oksijen satürasyonu, ateş, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi gibi sağlık bilgileri var. Kişiler de sağlık dokümanlarını sisteme yükleyebiliyorlar. Bu bilgileri oluşturmak ve kontrolünü sağlamak yine kişilerin elinde. Sistemde Sağlık Bakanlığı’nın hastalık kodları, aşı kodları, ilaç kodları, uzmanlık kodları gibi kod sistemleri bütünleşik olarak kullanılıyor.

n Sisteme dahil olmak isteyen doktorların, sağlık kuruluşlarının ne yapması gerek?
Bunun için iki alternatif var. Birinci alternatifte; sistem sağlık sağlayıcıların bünyelerine kurulur ve hastalarını kendi sistemlerinde takip ederler. İkinci alternatif ise; mymediks bulut bilişim mimarisinde çalıştığı için sağlık sağlayıcıları mymediks’e üye olurlar. Her sağlık sağlayıcısı kendi hastalarını mymediks’e kaydederek takip edebilir.

n Sağlık sektörü uzmanları bu hasta bilgilerine nasıl erişebiliyor?
Sağlık sektörü uzmanları kişilerin bilgilerine, kişi izin ve erişim yetkisi verirse erişebiliyor. Erişim yetkisi alan sağlık uzmanı, sistem tarafından kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek, sadece kendisine izin veren kişinin, izin verdiği verilerini izleyebiliyor. Bunun için bir kayıt işlemine gerek yok ve sadece internet erişimi olan bir bilgisayar yeterli.

n Bilgilere hangi cihazlardan, nasıl erişilebiliyor?
Bilgilere kişisel bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlardan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak erişilebiliyor. mymediks’in mobil sürümü de var. Mobil sürümde bilgiler, akıllı telefonlara internet bağlantısı olmadan girilebiliyor. Kişiler istedikleri zaman internetteki ve akıllı telefonlarındaki sağlık bilgilerini senkronize edebiliyorlar. Bu sayede kişilerin sağlık bilgileri; hem internet hem de cep telefonlarında 7/24, her yerden erişilebilir oluyor.

n Sistem şu anda nerelerde kullanılıyor?
Sistem ilk olarak Ankara Medicana International Hastanesi’nde diyabet takibi için kullanıldı. Sistemin USB Flash Bellek sürümü Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından kullanılıyor. Kullanımı artırmak için sağlık kuruluşları ile görüşmeler de sürüyor.

n Bu sistemi hangi açılardan geliştirmeyi planlıyorsunuz?
Sistem ile uzaktan hasta takibi yapılabiliyor. Dolayısıyla sistem kronik hastalık takibi ve yönetimi ve medikal koçluk uygulamaları yanında, sağlıklı insanların sağlıklı halinin devamını sağlamak amacıyla bir teletıp çözümü olarak kullanılmak üzere de tasarlandı. Bu amaçla mymediks; tansiyon ölçer, şeker ölçer, ateş ölçer, terazi, pulse oksimetre, spirometre, EKG cihazları gibi çeşitli kişisel sensörlerden ölçülen değerleri kablosuz olarak alan ve kişilerin sağlık kayıtlarına ve sağlık izleme ekranlarına aktaran bir sisteme de sahip. İçerdiği kişisel sağlık kayıtları veritabanı ve cihaz bütünleştirme özellikleri ile ülkemizdeki ilk teletıp çözümü olan mymediks’i iki açıdan sürekli geliştiriyoruz. Birincisi; her yeni üretilen ve piyasaya sürülen kişisel ölçüm cihazını mymediks cihaz veritabanına bütünleştiriyoruz ve mymediks’in desteklediği kişisel sağlık cihazı sayısını artırıyoruz. İkinci olarak, mymediks’e bütünleşik çalışan “mymediks-Premium Assistance”  yazılımını geliştirdik. Bu yazılım ile evde bakım hizmetleri, sağlık asistans hizmetleri ve sağlık sigortası kapsamında kontrat bazlı sağlık hizmetleri ile ilgili iş süreçlerini otomatize ederek, bu sektörde çalışan şirketlere komple çözüm sunuyoruz.
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics