Bilişim Dünyası 14 ŞUBAT 2013 / 14:09

Tim Cook’tan iddialı yanıtlar

Goldman Sachs’in düzenlediği teknoloji ve internet konferansında konuşan Apple CEO’su Tim Cook, şirketle ilgili merak edilen konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tim Cook konuşmasında, ucuz iPhone söylentilerinden Türkiye’de açılacak Apple mağazasına kadar birçok farklı konuya değindi.

Apple’ın gelecek stratejisiyle ilgili cevabı en çok merak edilen konuların başında şüphesiz düşük maliyetli bir akıllı telefonun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği geliyor. Durum böyle olunca Tim Cook da konferansta bu soruyu cevaplamaktan kaçamadı. Apple CEO’su çok net bir cevap vermese de geçmişte küresel pazarlama müdürü Paul Schiller’ın açıklamalarını destekleyen bir konuşma yaptı.

iPhone 4 ve iPhone 4S’in fiyatlarında indirime gittiklerini ve bu sayede kullanıcılara bir anlamda ucuz iPhone sağlamış olduklarını belirten Cook, maliyet hesabından çok daha iyi ürünler üzerinde çalışarak mükemmele ulaşma hedefini devam ettirdiklerinin altını çizdi. Daha önce maliyet düşürme yolunda birtakım girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Cook, bu çabanın iPad gibi yeni bir ürünle sonuçlandığını söyledi.

Şirketin başındaki isim olan Tim Cook, tüm bunlara ek olarak iPhone’un potansiyelini henüz doldurmadığını ve fiyat konusunun buna herhangi bir engel oluşturmayacağı konusunda da iddialı. iPhone’un pazardaki yerini daha da ileriye götürebileceğine dikkat çeken Tim Cook, henüz tüm dünyadaki kullanıcıların sadece yarısına ulaşabildiklerini dile getirdi.

Bu ifadelerle birlikte Apple’ın öncelikli piyasa hedefinin tahmin edildiği gibi Çin ve Hindistan olacağı resmi ağızdan da kanıtlanırken, şirketin bu pazarlarda nasıl bir strateji izleyeceği ise hala belirsizliğini koruyor.

Tim Cook ayrıca yeni açılacak Apple mağazaları hakkında da kamuoyunu aydınlattı. Tim Cook 2013 yılında Türkiye’de bir Apple mağazası açılacağını doğruladı. Apple’ın Türkiye’de açmayı planladığı mağaza için çalışan aramasıyla birlikte kesinleşmiş gözüyle bakılan bu karar Tim Cook’un ifadeleriyle de onaylanmış oldu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics