Bilişim Dünyası 13 EKİM 2016 / 09:31

TİTCK başvurularında e-imza ve zaman damgası dönemi başladı

Elektronik imzanın, sağlık sektöründe önemli faydalar sağlayan kullanım alanlarına bir yenisi daha eklendi. 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) gerçekleştirilecek başvuruların zaman damgalı olarak elektronik imzalanmış ve elektronik ortamda alınma zorunluluğu resmi olarak  yürürlüğe girdi. E-GÜVEN 01.07.2016 tarihinde başlayan üç aylık test süresi boyunca TİTCK başvurusu yapan kurumların yüzde 60’ına e-imza ve zaman damgası tedarik etti.
E-GÜVEN’in sunduğu e-imza ve zaman damgası çözümünün kamu, özel sektör ve meslek gruplarında olduğu gibi halkın doğrudan temas ettiği öncelikli alanlardan biri olan sağlık sektöründe verimlilik sağlamaya devam ettiğine değinen E-GÜVEN İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Tüzün, şöyle devam etti:
“Türkiye’de e-imzanın sağlık sektöründe yaygınlaşmasına yönelik SGK anlaşmalı tüm kamu ve özel sağlık kuruluşlarında e-reçete kullanımının resmi olarak yürürlüğe girmesinin ardından, diğer bir önemli gelişme de 1 Ekim 2016 itibariyle tüm TİTCK başvurularının sadece elektronik ortamdan kabul edilmeye başlanması oldu.  E-GÜVEN olarak 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayan 3 aylık test süresi boyunca, TİTCK başvurusu yapan kurumların yüzde 85’ine ulaştık ve yüzde 60’ıyla işbirliği gerçekleştirerek; başvuru yapılırken gerekli olan zaman damgasını ve e-imzayı en fazla tedarik eden şirket olduk. Sektör liderleri de başta olmak üzere işbirliği yaptığımız pek çok kuruma ek olarak sektörün büyümesi ve hizmet kalitemizdeki farklılık ile gerçekleştireceğimiz işbirliklerinin artacağına inanıyoruz. Türkiye genelinde e-imzanın sağlık sektöründe yaygınlaşması iş süreçlerinde iyileşme ve maliyet tasarrufunu beraberinde getirerek vatandaşların sağlık hizmetlerine daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Biz de E-GÜVEN olarak Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde sağlık sektöründeki önemli aşamalarında da pay sahibi olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics