Bilişim Dünyası 17 ŞUBAT 2016 / 11:48

Toplu taşıma uygulaması giderek yayılıyor

Hızla büyüyen toplu taşıma uygulaması TRAFI, Adana, Konya ve Kayseri’de yolcuların kullanımına sunuldu. Tamamen ücretsiz olan TRAFI sayesinde kullanıcılar, en uygun toplu taşıma alternatiflerini, ücret ve süre bilgisiyle birlikte anında öğrenebiliyorlar. Çevrimdışı modu ile TRAFI, internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor.
Litvanya merkezli teknoloji şirketi TRAFI, aynı ismi taşıyan uygulamasına 3 şehri dahil etti ve İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra Adana, Konya ve Kayseri’de de hizmet vermeye başladı. Şehir içinde bir yerden bir yere toplu taşıma araçları ile nasıl gidileceği bilgisini kullanıcılara sunan TRAFI, bu açılımı ile birlikte Türkiye’de aktif olarak hizmet verdiği şehir sayısını 7’ye çıkardı.
Dünyada Brezilya, Litvanya, Letonya, Estonya, Rusya gibi ülkelerde hizmet veren uygulama, Apple iOS ve Android platformlarının yanı sıra ayrıca web’den kullanılabiliyor. Kullanıcılar TRAFI’ye nereden nereye gitmek istediklerini yazdıklarında, uygulama onlara en uygun toplu taşıma alternatiflerini, aracın durağa geliş saati, tahmini varış süresi ve ücret bilgisiyle sunuyor.
 
Tüketicilerin beklentilerine yanıt verdik
TRAFI Türkiye Ülke Müdürü Emir Gelen, özellikle Anadolu kentlerine yönelik yapılanma ve iyileştirme çalışmalarına verdikleri öneme dikkat çekerek, “Toplu taşıma kültürünün pekişmesine katkı sağlıyor, bu alandaki farkındalığı artırmaya çalışıyoruz” dedi. “Ülkemizdeki belediyeler ve ulaşım birlikleri, ulaşım hizmetleri konusunda çok ileri noktadalar” diyen Emir Gelen, “Adana, Konya ve Kayseri, Anadolu açılımımız için lokomotif kentler. Bu şehirlerde TRAFI’yi görmek isteyen çok ciddi bir kullanıcı kitlemiz vardı” bilgisini verdi.
2014 yılında Türkiye’yi sistemine dahil eden uygulama, halen Litvanya, Letonya, Estonya, Rusya, Brezilya ve Türkiye’de toplu taşımaya ilişkin rota ve güzergah bilgisi oluşturuyor. TRAFI’yi benzer uygulamalardan ayıran özellik, aktif olduğu şehirlerde yalnız otobüs değil, aynı zamanda metro, tramvay, minibüs, dolmuş, vapur gibi diğer toplu taşıma araçlarını da sorgulamalarına dahil etmesi olarak görülüyor. Uygulamayı Google Play ya da AppStore’dan indirmek, web.trafi.com adresinden kullanmak mümkün.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics