Bilişim Dünyası 02 ARALIK 2013 / 08:04

Trend Micro’nun kamuya ilgisi artıyor

Temmuz 2013 itibarıylaTrend Micro Ankara Bölge Müdürü görevini üstlenen Kerem Serim, Ankara olarak ana hedeflerinin kamuda güvenlikle ilgili farkındalığı artırmak ve pazar paylarını büyütmek olduğunu kaydetti.

Trend Micro, Ankara’daki faaliyetlerini de güçlendirme vizyonuyla Kerem Serim ile yoluna devam ediyor. Serim, Trend Micro’nun 1988 yılında ABD’de kurulduğunu ve bu yıl 25. yıllarını kutladıklarını hatırlararak “Trend Micro, iş dünyası ve tüketiciler için içerik güvenliği ve tehdit yönetimi çözümleriyle sayısal bilgi paylaşımında daha güvenli bir dünya yaratıyor. Şirketin ana faaliyet alanını; kurulduğundan beri masaüstü bilgisayar güvenliğinden başlayarak kurumsal güvenliğe kadar güvenlik ürünleri oluşturuyor. Sunucu güvenliği, buluttaki güvenlik gibi geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Trend Micro, 2006 yılında Türkiye’de, 2009’da Ankara’da faaliyete başlıyor ama o süreçte de İstanbul odaklı yaklaşım hâkim durumda” dedi.

Eğilimler hem dünyada hem ülkemizde değişti
Ev kullanıcısı ve kurumsal olmak üzere iki ana ürün grubuna sahip olduklarını dile getiren Kerem Serim sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara, kamu ağırlıklı olduğu için kurumsal ürünler burada ön planda. Son yıllarda güvenlik eğilimleri de hem ülkemizde hem dünyada değişti. Artık saldırılar hedefli olmaya başladı ve kurumlara, kişilere özel bilgileri kaçırma, çalma noktasına geldi. Mobil cihaz kullanımının ve sosyal ağların artması, bilginin paylaşım seviyesini dolayısıyla güvenliğin önemini daha da artırdı. Eskiden güvenlik ikinci plana atılan bir konuyken çok daha önemli bir noktaya geldi ve herkes yatırımlarını bu doğrultuda yapmaya çalışıyor.” Kurumsal taraftaki ürünleri 4 ana başlıkta topladıklarını kaydeden Serim, “Birincisi; kurumların kullandığı masaüstü bilgisayarlar, antivirüs yazılımları olabilir ve kurumun kendi içindeki ve kurum dışındaki e-posta trafiğinin güvenliği bu kapsamda değerlendirilebilir. Kurumların web trafiği de kontrol edilmesi, güvenlik önlemleri alınması gereken konulardan. ‘Endpoint Security’ dediğimiz ürün grubumuz, kurumların buradaki güvenlik ihtiyaçlarını sağlayacak çözümler oluşturuyor. İkinci kısım da; sunucu tarafının güvenliği. Sunucu tarafında da güvenlik standartlarının uyumunu sağlayan bileşenlerden oluşmuş paketler mevcut. Böylece hem standartların dışına çıkmamış oluyorsunuz hem de güvenlik açığını da engellemiş oluyorsunuz” ifadesini kullandı. Serim, bahsedilen bu ürünlerin diğer şirketlerde; ayrı ayrı paketlendiğini ve ürünlerin farklı üreticilerden temin edildiğini vurguladı.

Kamudaki bütçeler de güvenliğe doğru kayıyor
Kurumlara özel saldırı tehditleri geliştiğinden ötürü bunların analizinin de yapılmasının öneminin altını çizen Kerem Serim, “Kurumlar için karmaşık hedefli saldırılara karşı özel geliştirilen ‘Deep Discovery’ diye bir ürünümüz var. Sistem, alışılmışın dışında bir takım hareketler gözlemliyorsa bunları rapor ediyor. Bu tip olayları takip ediyor ve çözüm üretmeye çalışıyoruz. Trend Micro’nun bulut tabanlı tehdit koruma sistemi ‘Smart Protection Network’ sayesinde ‘Deep Discovery’, gelişmiş zararlı yazılımların ağa ulaşmadan bulut üzerinde tespit edilmesi ve engellenmesine olanak tanıyor.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN