Bilişim Dünyası 04 ŞUBAT 2013 / 08:14

Treo’dan kurumsallaşma adımları

2005 yılından itibaren faaliyetlerine devam eden Treo, ağ ve güvenlik, sunucu ve depolama, sanallaştırma, otomasyon, kurumsal yedekleme çözümleri, teknoloji servisleri ve kişisel sistemler ile “Microsoft lisanslama danışmanlığı” alanlarında hizmet veren şirketin 2012 yılından itibaren başlayan yoğun kurumsallaşma süreçleri ile ilgili olarak, Treo Genel Müdürü Evren Ballı bir söyleşi gerçekleştirdik.
Daha çok proje üreten bir ekip olduklarını belirten Evren Ballı, 2012 yılının ilk altı ayında daha çok kurumsal kimlik çalışmalarına yöneldiklerini açıkladı. Asıl uzmanlıklarının satış tarafından değil servis tarafından kaynaklandığını söyleyen Ballı şu açıklamalarda bulundu:
“Treo olarak, yedekleme tarafında uzmanlığımız var. Ek olarak bulut sağlayıcısı olarak da hizmet veriyoruz. Hizmet olarak yazılım sağlayan ayrı bir organizasyonumuz da mevcut. Bulut sağlayıcısı olarak hizmet verdiğimizde otomasyon çok önemli bir nokta. Orada da Microsoft Service Center vasıtasyla çözümlerimizi yönetiyoruz. İsviçre’de yaptığımız bulut projesinde de system center ürün ailesi, istemci sanallaştırma, uygulama sanallaştırma gibi bütün ürünler mevcut. Bu proje dahilinde hizmet verdiğimiz kurum yedi farklı ülkeden İsviçre’deki  veri merkezine bağlanıp hizmet alabiliyor. Bunun dışında ağ ve güvenlik kısmı var. Yapısal kablolalama dahil olmak üzere bütün aşamalarda hizmet veriyoruz. Yazılım lisanslama işinde Microsoft’a özel uzmanlarımız var ve tamamen bu konuya odaklanmış durumdalar. İstemcilerle ilgili bir ürün müdürlüğümüz var. Müşterinin istemci ihtiyaçlarını anlamak ve çözüm üretmek odaklı çalışıyorlar. Bunun dışında Türk MSP adında bir organizasyon da oluşturuyoruz. Bu da Manage Service Provider’dan geliyor. Bu hizmetle özet olarak siz işinize odaklanın biz de sizin BT yönetiminizi gerçekleştirelim diyoruz.”

“Türk MSP ile 7/24 hizmet veriyoruz”
MSP projesiyle 7/24 hizmet verdiklerini belirten Ballı, bu uygulamanın veri merkezini izleyerek uyarı mekanizmaları oluşturan, BT alanında adeta bir alarm sistemi gibi çalışan bir mekanizma olduğunu belirtti. Aynı zamanda bilindik arızalar için çözüm önerileri de sağlayan MSP hizmeti sayesinde kullanıcıların kendi kendine çözebileceğini söyledi.Bulut bilişim konusunu değerlendiren Evren Ballı, şu anda kullanıcılara bulut adı altında bir sanal sunucu verildiğini ve bunun gerçek anlamda bir bulut bilişim hizmeti almak olmadığını vurguladı. Esas bulut bilişim hizmetinin özellikle KOBİ boyutunda SCOM gibi uygulamaları kurup yönetecek bütçeleri ayıramayacak şirketler için kullandıkça öde modeline dayalı hizmet vermeye dayalı olduğunu belirtti.
Şirketin insan kaynaklarına sürekli yatırım yaptığını belirten Ballı konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Biz kazandığımızı sürekli olarak işimize ve insan kaynağına yatıran bir şirketiz. Şu anda toplamda 32 kişiyiz. Şirket olarak şu ana kadar yüzde 30’un altında büyümedik. Bu da insan kaynağına yaptığımız yatırımın geri dönüşünü gösteriyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde hedeflerimiz arasında Bulut bilişim servislerinde sadece Türkiye’de değil Ortadoğu ve küresel pazarda hizmet veren bir marka olmak var. “
Şu anda İstanbul dışında bir ofisleri olmadığını belirten Evren Ballı, Dubai’de bir girişimleri olduğunu açıkladı. Bunun dışında bu yıl içerisinde Treo Akademi adı altında bir organizasyon yapacaklarını söyleyen Ballı, bu şekilde kurumlara eğitim vermenin ötesinde sektördeki insan kaynağı problemine çözüm bulmak adına gençlere ücretsiz eğitimler vererek başarılı olanlara iş imkanı yaratma konusunda çalışmaları olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics