Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2013 / 08:07

TTM’de hedef, arama kartı ile SIM kartını birleştirmek

Uluslararası toplu ses trafiği taşıma, altyapı servis sağlayıcılığı alanlarında hizmet veren TTM Telekom, 2012 yılında faaliyet vermeye başladığı uluslararası arama kartıyla önemli bir aşama kaydetti.

2009 yılının Haziran ayında kurulan TTM Telekom, uluslararası toplu ses trafiği taşımacılığı, altyapı servis sağlayıcılığı, uluslararası arama kartları hizmetleriyle sektörde yerini büyütüyor.
TTM Telekom Genel Müdürü Kübra İpek, uluslararası toplu ses trafiği taşıma hizmetlerinden şu sözlerle bahsetti: “Toplu ses trafiği taşıma verdiğimiz en önemli hizmetler arasında yer alıyor. Hindistan, Arap ülkeleri, Çin gibi ülkelerdeki operatörlerle çalışarak oradaki sesi Türkiye’ye, aynı şekilde Türkiye’deki sesi de yurtdışına taşıyoruz. Donanımlı altyapımız ile dünya genelinde önde gelen 40 operatör ile karşılıklı trafik taşımacılığı konusunda ara bağlantı anlaşmamız bulunuyor.”
TTM Telekom’un ses toptancılığı yapmasını sağlayan STH lisansının yanı sıra altyapı servis sağlayıcılığı lisansı da bulunuyor. İpek’in belirttiğine göre, altyapı servis sağlayıcılığı lisansı ile teknik altyapıya (sunucu, yazılım) ihtiyacı olan özellikle yeni kurulmuş şirketlere az maliyetle teknik altyapı olanağı sunuyor. İpek yaklaşık 60 operatöre teknik altyapı desteği verdiklerini belirtti.

Tüm dünyada uluslararası arama kartı hizmeti
Uluslararası arama kartları ile 2012 yılında perakende sektörüne de girmeye başladıklarını belirten İpek, PTT’ye 4400 noktasında satılan uluslararası arama kartı hizmeti verdiklerini söyledi ve ekledi: “PTT dışında tekil olarak uluslararası arama kartı satan bayilerde de TTM Telekom’un kartları satılıyor. Bunun dışında sadece Türkiye’de değil Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Suudi Arabistan’da operatörlerle yaptığımız projelerde TTM Telekom’un uluslararası arama kartları kullanılıyor.”
İpek arama kartlarındaki birinciliği farklı projelere imza atmalarına bağladı ve şu detayları paylaştı: “Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki operatör Etisalat’a özel kart tasarladık. Otellerin kendi logolarını kullandığı kartlar tasarladık. Yani ne kadar çok alana farklı projeyle hizmet verirseniz başarınız o kadar artar.”
İpek’in belirttiğine göre, TTM Telekom’un kendi arama kartlarının yanı sıra arama kartı hizmeti veren diğer operatör ve şirketlere de kart üretimi için altyapı hizmeti sunuyor.

“Abonelerimizden sabit ücret almıyoruz”
TTM Telekom’un perakende sektöründe hizmet verdiği başka bir alan ise toptan hat kiralama (THK). TTM Telekom THK alanında Türkiye’de dördüncü sırada yer alıyor. İpek, THK hizmetini şöyle açıkladı: “Türk Telekom’la yaptığımız anlaşma kapsamında aldığımız portları sabit telefon hizmeti alan abonelerimize tahsis ediyoruz. Böylelikle abonenin hattını TTM Telekom’a taşıyoruz. Aboneler ek bir cihaz kullanımına gerek kalmadan ve kullanım alışkanlıklarını değiştirmeden TTM Telekom üzerinden hizmet almaya devam ediyorlar. Bu noktadaki farkımız abonelerden diğer hizmet verenler gibi sabit ücret almamamız. Abone sayımız belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra interneti paket olarak hediye etmeyi düşünüyoruz. 2013 yılının sonlarında sabit telefon, IPTV ve internet hizmetini abonelerimize tek faturayla bir arada sunmayı hedefliyoruz.”

“Arama kartı ile SIM kartı bütünleştirmeyi hedefliyoruz”
Arama kartlarını SIM kartla bütünleştirmek için operatörlerle görüşmelerinin devam ettiğini belirten İpek, “GSM operatörünün altyapısını kullanarak arama kartımızı SIM kart gibi pazara sunmayı hedefliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics