Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:14

Tüketici artık gerçekten ‘kral’

Gelişen teknoloji, tüketicinin yorum yapmasını, bu yorumları paylaşmasını sağlıyor. Bundan sonrası ise markalara kalıyor. Çünkü dinleyen kazanır.

Webin doğuşu, kısa süreli çöküşü ve sonrasında daha güçlü doğuşu başlıbaşına bir araştırma konusu listesi gibi. En başından itibaren Forrester’ın bu alanda odaklandığını söyleyen Forrester Research CIO’lara hizmet eden Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü Peter Burris, böylece en baştan itibaren yeni ekonomiyi odaklarına aldıklarına dikkat çekti. Burris, bunun, bu başlıkta en az 15 yıllık deneyim anlamına geldiğini de söyledi.
Aradan geçen süreçte önemli değişimler birbirini kovaladı. Önce web balonu büyük bir gürültüyle patladı, sonra küllerinden yeniden doğdu, Web 1.0 yapısı yerini, herkesin yorumlarıyla zenginleşen internetle Web 2.0’a bıraktı. Teknoloji ürünü sahipliği hızlı gelişim gösterdi. Öyle ki, bilgisayardan ziyade, bugün herkesin tercihi mobil cihazlar halini aldı. Bu gelişim ışığında Burris, tüketicinin artık bireysel bir marka elçisi konumuna geldiğine işaret etti. Tüketici bilgili ve seçme özgürlüğünü sonuna kadar kullanıyor. Eskiden maliyetli pazarlama uygulamaları kullanarak tüketici tercihleri anlaşılmaya çalışılırdı. Oysa şimdi Burris’in de belirttiği gibi, sosyal medya yapılarını ‘doğru’ kullanarak daha hızlı sonuçlara ulaşmak mümkün. Bu gelişimle sosyal medya, artık iş hayatına dahil olan bir olgu. Bunu doğru okumayı bilen şirketler ne yapmaları gerektiğini burada anlayabilir.

Yatırım kararları netleşiyor
Tüketici artık kral, çünkü birçok kanaldan sınırsız bilgiye ulaşma imkanı var. Bu da Burris’in belirttiği gibi ne isteyip ne istemediklerine daha kolay karar verebilmelerini sağlıyor. Tüketiciler kendi aralarında bilgi paylaşımı yapıyorlar ve Burris’e göre bunu dinleyen markaya da önemli yönlendirmelerde bulunuyorlar. En başından beri araştırmalarında bu unsura, tüketici tercihlerine ve yıllar içindeki değişime odaklandıklarını söyleyen Burris, bunun hem kurumsal hem bireysel teknoloji farkındalığı için geçerli olduğunun altını çizdi.
Forrester bir yönüyle kapsamlı teknoloji araştırmalarına imza atıyor, müşterilerine kendilerine en uygun yapıyı kurmaları için ipuçları sunuyor. Bu da, iyi ve kötü yatırım arasındaki ayrımın netleşmesini sağlıyor.
Konu sosyal medya ve sosyal medya kullanımında ilk 5 içinde yer alan Türkiye olunca, Burris eklemeden geçmedi: “İnsanların iletişiminde internet, sosyal medya gittikçe daha önemli bir yere sahip oluyor. Teknoloji bazında Türkiye’den daha gelişmiş ülkeler var, ama kullanımda yetkinlik burada öne çıkıyor. Türkiye’de çoklu cihaz kullanımı konusunda yetkinlik var. Gezi olayları bunların örneği oldu.”

Türk şirketleri değişimin farkında
Bu unsurlar, Türkiye’ye yapılan BT yatırımlarının da temeli. Çünkü bireysel ve kurumsal yetkinlik söz konusu. İhtiyaçlar sürekli çoğalıyor. Ekonomik yetkinlik, eğitimli ve ne istediğini bilen bireyler, kurumsal teknolojik ihtiyaçların gelişimine yanıt verme eğilimi ön planda. Burris’e göre, Türkiye’yi farklı kılan bir özellik daha var: İnsanlarla bilgi ve deneyim paylaşım oranının yüksekliği. Burris, Türk iş dünyasının teknoloji takibini şöyle analiz etti:
“Dünyada olup biteni yakından izliyorlar ve bunun yarattığı potansiyel onları çok heyecanlandırıyor. Böylesi emin olun başka ülkelerde bu kadar yok. Onlarla tüketicilerin potansiyelini, yeni nesil teknolojileri konuşunca fikirleri var ve heyecanlılar. Biliyorlar ki, müşteriyi marka ile bütünleştirirler, bunun için farklı yöntemler bulurlarsa herkes kazanır. Bunun BT şirketleri için anlamını anlatıyoruz. Müşteri çağının büyük potansiyeller taşıdığını fark edenin kazanacağı bir devirdeyiz. Önemli olan teknolojiye en doğru uygulayan olup, bu dönüşüme doğru yanıtı vermek. Türk şirketleri bir değişim olduğunun farkında. Bu açıdan BT ve pazarlama artık birlikte, hiç olmadığı kadar bütünleşik çalışmak zorunda. İşi farklı kılmak ve tüketici bağlılığı sağlamak için bu artık şart.”
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics