Bilişim Dünyası 13 OCAK 2014 / 08:06

Tüketici elektroniğinde taşlar yerine oturuyor

Teknoloji dünyasının kalbi geçtiğimiz hafta boyunca ABD’de attı.

İş ve tüketici teknolojilerindeki gelişmelerin takipçilerinin dünya buluşma yeri olan ve Consumer Electronics Association (CEA) tarafından gerçekleştirilen CES International 2014, 7-10 Ocak 2014 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlendi.
CES, katılımcılara günlük hayatımızı etkileyen teknolojileri görme ve onlara dokunma şansı veren bir organizasyon. Fuar katılımcıları, 3D yazıcılar, Ultra HD TV’ler, yüksek çözünürlükte ses cihazları, elektrikle çalışan sürücüsüz otomobiller, sayısal sağlık ve spor malzemeleri, sensörlü ve robotik cihazları ile pazarı etkileyen daha birçok yeni akımı tecrübe etti.
3200’den fazla katılımcı şirket, dünyanın en büyük vitrininde, tüketici spekturumunda yer alan yenilik ve buluşlarını sergilemek üzere en son teknolojilerini gözler önüne sererken 25 binin üzerinde yeni ürün de kullanıcılarla buluştu

Sular ısınıyor
Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan CEA (Consumer Electronic Association) Şef Ekonomisti ve Kıdemli Araştırma Direktörü Shawn DuBravac, çeşitli rakamlar aktardı. Uzakdoğu ekonomisinin büyüklük olarak ilk defa lider pozisyona geçtiğinin altını çizen DuBravac, “Aslında bu beklenen bir gelişmeydi. Çin’deki yoğun nüfusun yüksek internet ve teknoloji kullanımını bu büyümenin en büyük tetikçisi oldu. Öte yandan Orta ve Batı Avrupa’nın durağan büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. EMEA bölgesi ise Rusya gibi dinamik ülkelerin itici gücüyle hızlı büyümesini sürdürüyor” dedi.Elektrikli ve sürücüsüz otomobiller tam gaz

Fuarın en çok beğeni toplayan şirketleri elektrikli ve sürücüsüz otomobillerini tanıtan otomotiv markaları oldu. Özellikle elektrikli otomobillerin F1 organizasyonu olan FomulaE’de Qualcomm teknolojileriyle yarışan Renault yarış otomobili büyük ilgi gördü. Bu otomobilin tanıtımı için bir etkinlik düzenleyen Qualcomm, FormulaE teknolojilerini de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Uplinq etkinliğinden sonra daha geniş kitlelerle paylaşma olanağı buldu. F1’le büyük benzerlikler gösteren FormulaE’de araçlar pitstop yapmıyor ve Qualcomm teknolojileri sayesinde hareket halindeyken şarj olarak teknik bir sorun çıkmaması durumuna hiç durmadan yarışı tamamlayabiliyor. FormulaE araçları saatte 280 kilomete hıza kadar çıkabiliyor. FormulaE yarışları dünya genelinde 10 farklı şehirde gerçekleştiriliyor.

Giyilebilir teknolojide yenilikler
Fuardan önce gerçekleştirilen basın gününde bir konuşma yapan Intel CEO’su Brian Krzanich, Intel’in mobil ve giyilebilir cihazlar alanında yeni ürün, girişim ve stratejik işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Krzanich konuşmasında teknolojinin yeniden şekillendirildiği bir dönemden geçtiğimize ve güvenliğin bütün cihazlar içinde gömülü olarak bulunamayacak kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Dünya, cihazlarla değil, teknolojinin insanlara yeni bir yarar ve değer sunacak şekilde yaşam tarzlarına bütünleştirilmesiyle tanımlanan bir döneme giriyor. Krzanich, bu yeni dönemi Intel’in bu yıl sunmaya başlayacağı kapsamlı ve sezgisel teknolojileri örnek vererek anlattı. Örneğin, Intel RealSense teknolojisi adı verilen yeni bir donanım ve yazılım ailesiyle Intel tabanlı cihazlara insan duyuları ekleniyor.

Android’li Philips TV’ler 2014’te piyasada
Android’li ürünlerini CES’te tanıtan TP Vision, Smart TV deneyimini zenginleştirmek için Android işletim sistemini, Philips TV’lerin üst segment ürünleriyle bütünleştiriyor. Android özellikli Philips Smart TV’ler daha hızlı ve akıcı bir deneyim sunarken, mevcut Philips Smart TV uygulamalarının yanı sıra Google Play üzerindeki zengin Android uygulama yelpazesine de erişim sağlayacak.
ETİKETLER : Sayı:954

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics