Bilişim Dünyası 07 TEMMUZ 2014 / 08:30

Tüketici üreticiye dönüşüyor

3bFab, MakerBot’un 3 boyutlu yazıcılarıyla tüketiciyi üreticiye dönüştürecek.

MakerBot 3 boyutlu yazıcıların Türkiye dağıtıcısı 3bFab, ev kullanıcılarına hitap eden uygun fiyatlı yeni MakerBot Mini modelini önümüzdeki haftalarda Türkiye’de satışa sunacak. Düzenlenen basın toplantısında konuşan 3bFab Genel Müdürü Hakan Güzelgöz, “3 boyutlu yazıcılar, özellikle çocuklara yaşadıkları çevreyi kendi düşünceleri ve fikirleriyle nasıl değiştirebileceklerini somut olarak göstermek adına benzersiz bir fırsat sunuyor. Önümüzdeki haftalarda satışa sunulacak olan MakerBot Mini, herkesin kolayca alıp kullanabileceği bir ürün olacak. Biz bunu ‘Hiç durmadan hediye üreten bir hediye’ olarak görüyoruz” dedi. Ürün satışı haricinde baskı ve tarama hizmeti de sunduklarını söyleyen Güzelgöz, hazır modellerin seri olarak baskısını gerçekleştirmekten 3 boyutlu yazıcı kiralamaya kadar birçok hizmet sunduklarını belirtti.
3 boyutlu yazıcıların kullanım alanının hayal gücüyle sınırlı olduğunu belirten Güzelgöz, “3boyutlu yazıcıların yaygınlaşması, tüketicilerin üreticiye dönüştürecek yeni bir endüstriyel devrim getirecek. İnsanlar henüz bu teknolojinin sağlayacağı potansiyeli yeni anlamaya başlıyor. Dünyayı değiştirecek bu vizyonu, tüketiciler arasında yaygın bir akıma dönüşme yolundaki 3 boyutlu yazıcı kullanımını ve teknolojinin gelişimini dünyayla eş zamanlı olarak ülkemize taşımaya çalışıyoruz.” dedi. Tasarım ve Ar-Ge alanında kullanımını teşvik ederek Türkiye’nin sanayi gelişimine desteklemek istiyoruz.
Güzelgöz, “Özellikle endüstri, sanayi, mimari, tasarım gibi sektörlerden yoğun talep görüyoruz. Kolej ve üniversiteler eğitim amaçlı olarak ürünlerimizi kullanmaya başladı. Bizden ürün satın alarak evde kendi 3 boyutlu baskılarını yapan ünlüler de var” dedi.

3 boyutlu yazıcılar için “Model Mağazaları” geliyor
3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla 3 boyutlu yazıcılarda üretime uygun modellerin de talep görmeye başlayacağına değinen Güzelgöz, 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla bu yazıcılarda bastırılmaya uygun modellere yönelik benzer bir talep patlaması beklediklerini söyledi. Bu vizyona göre yakın zamanda kullanıcılar modellerini paylaşıma açabilecek, kiralayıp satabilecek. Model mağazası vizyonu çerçevesinde konuşan Güzelgöz “Web sitemize 3 boyutlu yazıcılarda yazdırmaya uygun modellerin yer aldığı zengin bir koleksiyon ekledik. Dünyanın her yerinden gelen paylaşımlarla sunduğumuz koleksiyonu zenginleştirmeye devam edecek, sitemizi Türkiye’de 3 boyutlu tasarımla uğraşan kişilerin modellerini pazarlayabileceği bir platforma dönüştüreceğiz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:979