Bilişim Dünyası 24 AĞUSTOS 2015 / 06:16

Tüketici ürünlerine ihtiyaç büyük

Çevre ürünleri alanında faaliyet gösteren Logitech, bireysel alanda yakaladığı başarıyı kurumsal alana da taşıyor. Ürün yelpazesini bu yönde geliştiren şirket, Türkiye’de de kurumsal pazara yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Logitech Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Uyar, yeni hedef ve stratejileri konusunda sorularımızı yanıtladı.

Logitech’in bireysel kullanıcıya hitap eden ürünlerindeki başarısını biliyoruz. Peki kurumsal açıdan bakınca Logitech kendini nerede görüyor?

Sizin de söylediğiniz gibi, şu zamana kadar yaptığımız tüm çalışmalar tüketiciye yönelik olarak gözüktü ve tüketici tarafından algılandı. Ürün yelpazesi olarak baktığınızda tüketicinin kullandığı cihazların yanında olduk. Tüketicinin o ürünleri daha iyi kullanmasını, daha çok verim almasını, daha çok faydalanmasını sağladık. Bu ürünleri alanlar, bunları sadece evde kullanmadılar. Hatta pek çok kişi, kendi evlerinde kullandıkları farelerin ve klavyelerin daha iyi olmasından dolayı ofislerine kendi klavye ve farelerini götürdüklerini anlattılar. Böyle baktığınız zaman evet, biz bir tüketici markasıydık fakat kurumların içerisinde her zaman vardık. Tek yapmadığımız şey, kurumlara bu işi aktif olarak pazarlamaktı.

Kurumsal tarafta ne tip ürünleriniz var?

Biraz önce de söylediğim gibi, bütün ürünlerimiz bireysel tarafta kullanılabildiği gibi kurumsal tarafta da kullanıyorlar. Ürün yelpazemize baktığımız zaman klavyeler, fareler, hoparlörler, web kameraları, kulaklıklar gibi ürünlerle karşılaşıyoruz. Oyun cihazlarını tabii ki bunların dışında tutuyorum çünkü şirketlerde oyun oynamak çok anlamlı olmuyor. Ama sevilen ürün gruplarımız burada da mevcut. Bu ürünler, sağladıkları avantajlar sayesinde –bu bazen pil ömrü, bazen her yerde çalışabilme, bazen çoklu cihazlara bağlanabilme- kurumlarda kullanılıyordu. Şirketimiz hem bu ürünlerin kurumlara daha iyi anlatılması hem de bu ürünler dışında yeni ürünlerin de kurumlarda kullanılacak şekilde oluşturulması için ciddi aksiyonlar almaya başladık. Örneğin kulaklıklar ve video konferans çözümleri sunmaya başladık. Bu çözümler, tablet klavyeleriyle beraber kurumlara anlatıldığında onlar açısından çok ilginç ürünler haline gelmeye başladı. Biz de bu yüzden bu ürün yelpazesiyle birlikte diğer geleneksel ürünlerimizi kurumlara gidip onlara neler yaptığımızı, onlara neler sunabileceğimizi anlatmaya başladık. Bu da bizim için yeni bir iş oldu.

Video konferans ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Video konferans aslında hep hayatımızda olan fakat bazen Skype’la bazen MSN’le içinde olduğumuz, bazen sevdiğimiz, bazen uzak durduğumuz bir şeydi. Ama iş hayatına baktığımız zaman video konferans artık günümüzün en önemli ihtiyaçlarından. Çünkü eskiden yaşanan altyapı maliyetleri, bağlanabilme sorunları ortadan kalkmış durumda. Şirketler sadece “Yolculuk maliyetlerini düşürüyor” açısından değerlendirmemeli. Yüz yüze görüşme çok önemli. Sizinle yüz yüze konuşmamla, telefonla veya e-posta aracılığıyla konuşmam arasında çok fark var. Bu yüzden şirketler video konferansı ciddi anlamda uygulamaya ve kullanmaya başladılar. Çünkü video konferans, onlara büyük bir verimlilik sağlıyor. İnsanlar kendilerini daha sorumlu hissediyorlar, aynı zamanda maliyetleri de düşüyor. Logitech olarak video konferans tarafında önce toplantı odalarına odaklandık. Esasında Logitech web kameralarıyla dünya lideriydi. Fakat bildiğiniz gibi şimdi tümleşik çözüm olarak dizüstü bilgisayarlara girdi. Biz ise bu taraftaki pazar küçülürken Lifesize isimli firmayı satın alarak üst düzey video konferans ile alt düzey video konferans arasına konumlandık. Dünyada çok ciddi sayıda toplantı odası ve burada yapılan görüşmeler var. Çünkü iş yapış biçimleri çok değişti. Eskiden bireysel çalışan insanlar artık ya PC’lerin ya da toplantı odalarının başında dünyanın veya ülkenin farklı noktalarında, hatta aynı binada olsalar bile farklı katlardaki gruplarla birlikte çalışmaya başladılar. Bu çalışmaları yaparken de hep yüz yüze görüşmeye ve video paylaşmaya ihtiyaç duyuyorlar. Logitech de buna odaklandı, öncelikle toplantı odalarını dikkate aldı. Burada BCC950 diye bir kamera çıkardık. Bu kameraya olan ilgiyi daha iyi ses ve görüntü yeteneği olan CC3000E ile geliştirdik. Daha bireysel kameralar anlamında ConferenceCam Connect’i çıkardık. Bunu her aşamada yukarıya çıkartıyoruz. Son olarak PTZ Pro kameramız var piyasda. Bu şekilde bir ürün yelpazesiyle şirketlerin verimliliğini artırmaya çalışıyoruz.

Ofis çalışanları için çevre birimlerinin performansa katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Yüzde yüz! Şöyle düşünün: Siz evinizde Logitech kullanıyorsunuz. Ofisinize geliyorsunuz ve kullandığınız fareden memnun değilsiniz. Hemen gidiyorsunuz evdeki farenizi iş yerinize getirip kullanmaya başlıyorsunuz. Koca bir bilgisayarın esasında size vereceği her şey klavye fare sayesinde oluyor. Burada yazacağınız tuşun yazmaması, farenizin yüzeye bağlı olarak çalışmaması, pilinin çabuk bitiyor olması gibi olaylar hem sinir bozucu, hem de verimliliği çok ciddi anlamda düşürücü. Almış olduğunuz binlerce dolarlık sistemin bütün faydasını giriş cihazları dediğimiz klavye ve fare gibi cihazlarla elde ediyorsunuz. Bu yüzden yaptığımız ürünler çok önemli oluyor ve kurumlar da bunun çok farkında. Kendi çalışanlarının verimli olması, mutlu olması ve daha rahat çalışması için klavyelerimizi, farelerimizi, hoparlörlerimizi, kulaklıklarımızı kullanıyorlar. Bunun farkında oldukları için bu ürünlerimizi seçiyorlar. Farkında olmayanlara da biz gidip anlatarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Açık alan için özel ürünler

Logitech’in, açık alanlarda kullanmak üzere tasarladığı ürünler, kurumların saha çalışanlarının da dikkatini çekiyor. Mustafa Uyar, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Bizim için oyun alanı nasıl büyümekte olan bir kategoriyse yurt dışında büyümekte olan bir kategori de Bluetooth hoparlörler. Burada biz UE markamızla piyasada bulunmaya çalışıyoruz. Çünkü burası farklı bir dünya. Burada bir tarafta moda elementi, öbür tarafta performans elementi, diğer tarafta konumlandırma çok kritik. Biz ürünümüzü açık alan ürünü olarak konumlandırıyoruz. Müziğin sosyal bir şey olduğunu ve paylaşınca daha güzel etkileşim sağladığını düşünüyoruz. Ürünlerimizi bu şekilde dışarıda kullanıldığında su geçirmeyen, pil ömrü açısından rakiplerine göre daha başarılı olan ve aynı zamanda çoklu bağlantıya izin veren, aynı cihazda çok sayıda hoparlörü kullanmanıza olanak sağlayan bir yapıda devam ediyoruz. Bu ürünlerimizi sadece bireysel kullanıcılar değil, aynı zamanda sahada satış yapan satış elemanları sesli sunumlarını daha iyi dinletebilmek için kullanıyorlar.”
ETİKETLER : 1035
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN