Bilişim Dünyası 13 AĞUSTOS 2016 / 18:21

Tüm alternatifler, enerji için buluşturuluyor

Tescom; güneş, şebeke, akü ve jeneratörden sağlanan elektrik enerjilerini tek cihazla kullanma imkânı veren Hibrid KGK sistemleri ile piyasada ‘gerçek’ kesintisizlik sunuyor. 
Kesintisiz güç kaynakları (KGK), kurumsal işlevlerin devamı için günümüzde bir tercih değil, artık bir gereklilik. Enerji verimliliğinin öneminin artışına da dikkat çeken Tescom Türkiye Operasyonlar Müdürü Nedim Gomel’e göre, konu sadece bir jeneratör değil, çok daha fazlası ve gerçek kesintisizlik de bu çözümlerde saklı. Nedim Gomel, konuyla ilgili sorularımızı yanıtlarken, sektördeki yanlış anlamalara da işaret etti. Gomel, bu konuda yaptıkları bilgilendirme çalışmaları ve yatırımları hakkında bilgiler paylaştı:
 
Kesintisiz güç kaynakları, nasıl bir kurumsal fayda sunuyor? 
Kesintisiz güç kaynakları; gerek şirketlerin yüksek maliyetli cihazlarını şebekeden izole ederek şebekenin zararlı harmoniklerinden ve ani gerilim/akım yükselme-alçalmalarından koruması, gerekse şebeke elektriği olmadığı zaman bünyesindeki akü grubundan aldığı enerji ile şirketlere kesintisiz elektrik enerjisi sağlaması ile şirketlerin iş sürekliliği ve verimliliği açısından vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Sisteminde jeneratörü olan şirketlerin kesintisiz güç kaynaklarına ihtiyacı olmadığı ise büyük bir yanılgı.
 
Nasıl bir yanılgı söz konusu?
Çünkü kesintisiz güç kaynakları; elektrik kesintisinde milisaniyelik bile olsa kesintiye izin vermeden devreye girer. Bu da bilgi teknolojilerinde kullanılan hassas cihazların veri kaybetmeden kapatılmasına olanak sağlar ve sürekli üretim yapan cihazların da durmasını engelleyerek hem cihaz hem işletme maliyet kaybını önler.
 
Bu başlıkta sunulan teknolojiler günümüzde nasıl bir çeşitlilik sergiliyor?
Geçtiğimiz yıllarda çok yaygın olarak kullanılan tristörlü topolojiye sahip kesintisiz güç kaynakları, yerini 2Level ve 3Level IGBT teknolojileri ile üretilen DSP kontrollü topolojilere bırakıyor. Böylelikle yüzde 85'lerde olan verim ve yüzde 25'lik harmonik içeren eski sistemlerin yerine, artık yüzde 96'lara varan verimli ve yüzde 3 gibi çok düşük THD'li sistemler geçiyor. Bu da daha temiz ve daha verimli elektrik enerjisi kullanımını beraberinde getiriyor. Bunlara ek olarak, az alanda yüksek enerji seviyelerine kademeli olarak ulaşabilen Modüler UPS sistemleri ve farklı elektrik kaynakları arasında kesintisiz geçiş sağlayan Statik Transfer Anahtarları da sektörün önde gelen ürünleri arasında. Kendi bünyemizde ürettiğimiz ve müşterilerimize sunduğumuz 650VA’dan başlayan ve 1600KVA’ya kadar çıkan Monoblok ve Modüler ürünlerimiz de küçük, orta ve büyük ölçekli her sektörden şirkete hizmet veriyor. 
 
Peki ya kurumsal farkındalık ne seviyede?
Her gün daha çok dijitalleşen dünyada, özellikle de bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, kesintisiz güç kaynakları ve enerji verimliliği konuları irili ufaklı tüm şirketlerin ilgisini gittikçe daha fazla çekiyor. Yine de, bu konulardaki doğru ve sağlıklı yaklaşımların teknik verilerle desteklenerek oturtulması gerektiğini düşünüyoruz. Şirketlerin veri, cihaz, iş gücü, hammadde, üretim ve maddi kayıplarını minimuma indirmek için yapacakları yatırımların en başında gelen KGK ve enerji verimliliği konusunda, yeri geldiğinde birebir, yeri gelince de konferans veya eğitim gibi kitlesel bilgilendirme ve pazarlama çalışmalarımız oluyor. 
 
Enerji verimliliği konusunda çalışmalar, ne gibi faydaları beraberinde getiriyor?
Ürünlerimizin yüzde 96,5 gibi yüksek verimleri sayesinde kurumlarda enerji kayıplarını azaltıyor ve işletme giderlerini düşürüyoruz. Kullandığımız yeni 2Level ve 3Level teknolojileriyle malzeme boyutları küçülmekte, trafosuz teknoloji ile de ağır metal masrafları azalmakta ve alandan da tasarruf edilmekte. Ayrıca yüksek giriş güç faktörü sayesinde şebeke tarafındaki tesisat, kesici, kablo ve jeneratör maliyetleri azalıyor, yüksek çıkış güç faktörü ve düşük gerilim harmonisiyle enerji kalitesi artarak, cihaz ömürleri artıyor ve kayıpları da azalıyor.
 
Gelecek, yenilenebilir enerjide
“Son yıllarda ciddi yönelimler ve yatırımlara sahip olan güneş enerjisi alanında kendi Ar-Ge ekibimizin tasarımı olan ve seri üretimine başladığımız hem güneş hem de KGK sistemini birleştirerek güneş, şebeke, akü ve jeneratörden sağlanan elektrik enerjilerini tek bir cihazla kullanma imkânı veren Hibrid KGK sistemlerimiz piyasanın yeni gözde ürünlerinden olacak. Bir diğer yenilebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi hakkında ise Ar-Ge ekibimiz prototip çalışmalarını sürdürüyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics