Bilişim Dünyası 13 NİSAN 2015 / 09:10

Tüm bunlar hızla oluyor

2015 Accenture Teknoloji Vizyonu Raporu’nun bu yılki ana konusu dijital ekosistem pazarı ve ‘biz’ ekonomisi. Konuyla ilgili olarak 2 Nisan’da Four Seasons Otel Bosphorus’ta düzenlenen toplantıda Accenture Türkiye Teknoloji Grubu Ülke Lideri ve Yönetici Ortak Emre Hayretci, araştırma sonuçlarında yıllar içinde yaşanan değişime işaret etti. Buna göre, iki yıl önce ‘her işletme dijital’ derken, geçen yılki raporda ise bu dijitalleşme algısını endüstri şirketlerinin de sahiplendiğine işaret edilmiş, ‘geleceğin teknoloji liderlerinin endüstri şirketleri olacağına’ vurgu yapılmıştı. Son raporda, bu beklentinin gerçek olduğunun görüldüğünü vurgulayan, ‘ben’ değil, ‘biz’i ifade eden bir ekonomiye gidildiğini söyleyen Hayretci,  12 ülkede yapılan bu araştırma ile ‘dijital ekosistem’ doğuşunun ortaya çıktığını vurguladı. Hayretci, konuyla ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Bu kavramlar gelecek 3 yılda endüstride devrim oluşturacak. Şirketler bunu konuşuyor, bunun geleceğini biliyor. Ama zamanlama, sektöre göre değişiyor. Finans ve telekomda regülasyonlar var. Diğer sektörlerde ise altyapı zayıf, ama yeniden başlama imkanları da var. Öncelikle bakış açılarının değişmesi gerek. Örneğin bulut bilişimin gelişimi önemli bir fayda. Çünkü teknolojiyi herkes için erişilebilir kılıyor. Şirketlerin yapması gerek ise bu konuda yetkin insanları istihdam etmeleri.”

Yapay zekâ ön plana çıkacak

Geleceğin dijital güçleri arasında görülen 5 gelişen teknoloji trendi araştırmada şöyle sıralanıyor:

Benim internetim: Kurumlar farklı kanallarla erişim imkanları yaratıp, insanlara kişisel sunumlar yaratıyor. Türkiye’de bunun perakende sektöründe örnekleri var ve bunu başaran şirketler, geleceğin ekosistemini de oluşturanlar olacak.

Sonuç ekonomisi: Somut sonuçlar üreten donanım ile fiziksel dünya arasındaki sınır kalkıyor. Sensör teknolojilerinin faydaları ile bu konuya yatırım yapan şirketler örneğinden yola çıkınca, insanlar süreç, servis veya ürünü değil, sonucu alacak. Bu da servis ve ürün sunan şirketlerin iş modellerini yenilemesini gerektirecek.

Platform devrimi: Ekosistemler tanımlanırken, endüstriler de yeniden tanımlanıyor. Bulut ve mobildeki hızlı gelişmeler yalnızca bu platformlarla ilgili maliyet ve teknoloji engellerini ortadan kaldırmakla kalmıyor, endüstrilerde ve coğrafyalarda da yeni oyun alanları açıyor. Bu platform algısı teknoloji sektöründen çıkıyor ve endüstri sektöründe yayılıyor.

Akıllı işletme: Daha çok veri ve daha akıllı sistemler sayesinde daha iyi işletmeler ortaya çıkıyor. İnsanlar yazılımın zekâsının olacağına, gündeme göre kendini değiştireceğine inanıyor. Yani yapay zekâ ile öğrenebilmesi ve bilişsel yazılım yapısı ile kendini yenilemesi söz konusu olacak.

Yenilenen iş gücü: İnsan ve cihaz arasındaki işbirliğinin gelişmesi önem kazanıyor. Şirket çalışanları teknoloji ile buluşurken, şirketler yapay zekâ ile cihazlarını eğitmeye başlayacak. Başarılı işletmeler, insan yeteneklerinin ve akıllı teknolojinin birlikte çalışmasının sağlayacağı yararları anlayacak.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics