Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2014 / 13:22

Tüm detaylarıyla kamuda BT yönetimi

İnterpromedya tarafından belli bir teknolojiyi veya pazarı hedefleyerek o pazarın gündemindeki sıcak konuları ele almayı amaçlayan ‘Dikey Sektör ve Teknoloji Etkinlikleri’nin ilki olan “Kamu Yönetiminde Bilişim Teknolojileri” 25 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleşti. Etkinlik kamu ve özel sektörün üst düzey yöneticilerine, BT çalışanlarına, üniversitelere, STK’lara ev sahipliği yaptı.

Toplantıya ‘Konuk Konuşmacı’ olarak katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Naci Koru, “Bilişim altyapımız batı ülkeleri standardında ama e-Devlet modüllerinde ideal bir duruma geldik mi sorusunu sormalıyız. e-Devlet’i, bilişimi etkin olarak kullanmak istiyorsak dünyayı çok yakından takip etmemiz gerekiyor” dedi. ‘Entegre Veri Merkezi’nin devlet bazında oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Koru, “Kurumlar çalışmalarını birbirinden habersiz olarak gerçekleştiriyor ve sistemler birbiriyle konuşmuyor. Konuşan, düzgün, bütünleşik, hızlı, güvenli çalışan sistemler kurulmalı. Dışişleri Bakanlığı olarak; Konsolosluk Çağrı Merkezi, e-Vize, EBYS, Diplomatik Portal, e-Davetiye gibi öncü çalışmalarımızı, deneyimlerimizi kurumlarla paylaşmaya da hazırız” ifadesini kullandı.

Tüm paydaşlarla yakın temas

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe, “Dünya bilişim sektöründe; 2013 yılında yaklaşık 3,7 trilyon dolar hacim gerçekleşti. Türkiye bilişim pazarı ise bu pazardan aynı yıl içinde sadece binde 8 pay alabildi. Hem iletişim hem BT konusunda önümüzde uzun bir yol var” dedi. Göçe, “Kamu, STK’lar, dernekler ve şirketler ile eskisinden çok daha yakın olmak ve hatta birlikte hareket etmek istiyoruz” dedi.

Çok fazla korsan yazılım kullanıyoruz

Dell Türkiye Çözüm Grubu Direktörü Didem Duru, etkinlikte gerçekleştirdiği sunumda değişen dünyada teknolojik olarak nasıl yatırım yapılacağının üzerinde durduklarını kaydetti. Yerel yönetimlerde bütünleşik iletişim çözümleri hakkında bilgi veren Karel Kamu Sektörü Satış Müdürü Jale Modalı, savunma sanayine üretim ve tasarım desteği verdiklerinin de altını çizdi. Proline Proje Yöneticisi Kadir Kuğu, bulut bilişim teknolojileriyle uygulama yazılımları ve sistem çözümleri üzerinde durarak TSE’nin de ‘Bulut Bilişim Güvenlik ve Kullanım Standardı’ yayımladığını hatırlattı. Kayıtlı e-posta ve güvenli elektronik haberleşme konusuna açıklık getiren TNB KEP Kamu Satış Direktörü Cüneyt Nalçacı, kayıtlı e-posta’da içerik bütünlüğünün korunduğuna vurgu yaptı. Stratus Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, bilişim dünyasında emniyet ve güvenliğin önemini gündeme taşıyarak, “Bilgi güvenliğine yönelik bilincimiz düşük. Çok fazla korsan yazılım kullanıyoruz” dedi.

Teknoparklar rehber olmalı

Moderatörlüğünü BThaber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı’nın yaptığı ‘Bilişim Teknolojileri ve Kamu Çözümleri Paneli’ne; DMO Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanı Yenal Arslan, Dell Türkiye Ankara Satış Yöneticisi Ersin Taşkın ve Karel Santral Terminal Yakınsama Ürün Yönetim Direktörü Baki Şahin katıldı.

Teknoparkların Ar-Ge firmalarına yol göstermelerinin büyük önem taşıdığına işaret eden Yenal Arslan, “Çokuluslu şirketler ve yerli firmalarla birlikte yaptıklarımızı dünyaya rahatlıkla pazarlayabiliriz. DMO olarak, KOSGEB ile geçen yıl protokol imzaladık. Yerli üreticilerimizi geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Sektörün gündemi ele alındı

Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Kamu Teknoloji Liderleri Paneli’ne; aynı zamanda Türkiye Bilişim Derneği, Kamu Bilişim Merkezi Yöneticileri Çalışma Grubu üyeleri; TRT Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. Sedat Onay, Türk Patent Enstitüsü Bilgi İşlem Daire Başkanı Kemal Nalçacı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Etem Akgündüz, Sosyal Bilimler Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Adnan Yılmaz katıldı. Panelde; ulusal veri merkezi, yerli yazılım, bulut, açık veri, BT çalışanlarının özlük hakları, büyük veri, kamunun tanıtım sıkıntısı gibi sektörün önemli başlıkları tartışıldı.

Dell Türkiye Çözüm Yöneticisi Övgü Gülşen, etkinlikte sunucu teknolojilerinde bütünleştirici yaklaşımlar sunumunu gerçekleştirdi. Etkinliğin son sunumunu yapan Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen ve Uygulama Mühendisi Uğur Korkmaz doğru enerji çözümleri hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics