Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2017 / 15:36

Tüm işlerin merkezi artık veri merkezi

2016’nın bitmesi ve 2017’nin başlamasıyla karşılaşılacak trendler konusunda sektörün tüm ileri gelenleri fikirlerini paylaşıyor. Hitachi Data Systems Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu da 2017’nin kahramanının geçtiğimiz yılın devamı olarak, yine dijital dönüşüm olacağını belirtiyor. Bunun dışında da veri merkezlerinin artık şirketlerin vazgeçilmez ve strateji çizen bir parçası haline gelmeye başlayacağını da söyleyen Fındıkoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Yeni nesil veri merkezindeki depolama bilgiyi depolamadan ibaret olmayacak. Aynı zamanda kullanıma ve ihtiyaca göre veriyi depolayacak. Veri merkezleri artık rekabette önemli bir silah haline geldi. İstenen yerden ve istendiği anda veriye erişimi ve analizi mümkün kılan veri merkezleri şirketlerin vazgeçilmez bir çalışanı haline gelecek.”
Veri merkezlerinde beklenen eğilimler ise şöyle sıralanıyor:
1. Buluta geçiş hızlanıyor: BT yöneticileri; bulut izleme, bulut iş yükü performansı, güvenlik yönetimi ve bulut kapasitesi yönetiminde yeni beceriler geliştirecekler. Sanallaştırma, kümelenme, nesne depolama ve bulut yönetim portalları buluta geçişi kolaylaştıracak.
2. BT’nin dönüşümü: Daha fazla BT yöneticisi çevik metodolojileri benimseyerek, işletmenin tüm işlerinde departmanlarla birlikte çalışıyor ve düzenli geri beslemeleri alıyorlar. Bu yüzden işletmeler BT süreçlerini baştan değerlendirerek çalışanlarına yeni beceriler kazandıracak şekilde yapılandırmalı ve CIO’lar da harcama merkezli bir yöneticiden “gerçek bir işletme” CIO’suna dönüşmeli.
3. Çalışanların kazançları artacak: BT, altyapı yönetiminde her gün daha da karlı hale geliyor ama buradan elde edilen kâr, işletme malları ve hizmetlerinin artırılmasına aktarılmıyor. BT artık işletme verimiyle ölçülmeye başlanacak. Dijital dönüşümden beklenen ise bu trendi üretkenliğe dönüştürmek.
4. Satın alma modelleri değişecek: İşletmeler altyapı ve hizmetlerindeki BT satın alımları için satın alma modellerini tekrar gözden geçiriyorlar. Bulut ve host edilmiş hizmetler; düşük maliyet, artan çeviklik ve gelişmiş zamanı değere çevirme avantajından etkilenecekler.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics