Bilişim Dünyası 04 NİSAN 2014 / 11:37

Tüm işletmecilerin hakları korunmalı

Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketleri 12 yıldır başarıyla temsil eden sivil toplum kuruluşu TELKODER, 5651 sayılı İnternet yasasında yapılan değişiklikler nedeniyle ticari olarak zarar görebilecek ya da kapanmak zorunda kalacak çok sayıda orta ve küçük ölçekteki işletmecileri İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı ile bir araya getirdi. Toplantıda 5651 yasa gereği 19 Mayıs’a kadar kurulması gereken Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin Tüzük Taslağı, TELKODER’e üye olan ve olmayan çok sayıda şirketin verdiği görüşler çerçevesinde masaya yatırıldı ve işletmecilerin haklarını koruyacak şekilde hazırlanan taslak üzerinde görüş birliğine varıldı.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak yaptığı konuşmada İnternet hizmeti veren şirketlerden oluşacak Erişim Sağlayıcıları Birliği'nin ilgili yasa ile birçok ek maliyeti ödemek zorunda bırakıldığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"5651 sayılı yasa ile oluşturulan birliğe irili ufaklı 300’e yakın erişim sağlayıcının üye olmasını zorunlu kılınıyor. Hem kurulacak birliğin masraflarını ödemekle hem de gerekli teknik yatırımı yapmakla yükümlü kılınan her ölçekten çok sayıda şirket var. Üyemiz olsun olmasın, başta küçük ve orta boy işletmeler olmak üzere tüm sektörün zarar görmeyeceği bir yapı oluşması için sorumluluk hissediyoruz. Bu nedenle üyelerimizin yanı sıra derneğimize üye olmayan tüm şirketleri tüzük oluşturma sürecine dahil ederek, işletmecilerin haklarını koruyan, orta ve küçük ölçekli çok sayıda işletmecinin kapanmasını önleyecek adil ve demokratik bir tüzük taslağı oluşturduk.”

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics