Bilişim Dünyası 20 AĞUSTOS 2016 / 13:47

Tüm konuşmalar artık yazılı metin halinde

Interpress, yüzlerce kanalı aynı anda takip ederek konuşmaları anında metin haline dönüştürebilen bir yapay zeka sistemini hayata geçirdi. Sistem, yüksek performanslı konuşma tanıma (speech to text) özelliği ile televizyon ve radyo yayınlarını otomatik olarak yazılı metne dönüştürüp, kullanıcılara ilgili bölümü anahtar kelime bazında internet üzerinden ulaştırıyor.
Interpress ve Türk mühendislerin işbirliğiyle hayata geçirilen sistem, CPU-GPU heterojen hesaplama, derin yapay sinir ağları (deep neural networks), göreceli uyarım (relative stimulation) gibi yeni yüksek teknolojileri temel alıyor. 
Küresel standartlarda medya yayınlarında konuşma tanıma sistemleri için yüzde 85 doğruluk ‘yüksek başarı’ olarak kabul edilirken, Interpress’in kurduğu bu yeni sistemse uygun koşullarda tanıma doğruluğu açısından yüzde 95’in üzerine çıkıyor. Tüm sistemin yapay zekası yaklaşık saniyede 80 trilyon matematiksel işlem (teraflops) yapma kapasitesine sahip ve toplam 37 bin adet işlemci çekirdeği üzerinden çalışıyor. Sistem Türkçe’nin yanı sıra İngilizce’yi de destekliyor.  Interpress Genel Müdürü Ömer Özkan, sistem hakkında şu bilgileri paylaştı:
“Ar-Ge’ye önemli kaynak ayırıyoruz. Yoğun çalışmalarımızın sonuçlarından olan yeni yapay zeka sistemiyle televizyon ve radyoda haber üretim oranlarımız ile görüntü ve ses kalitemizi ciddi şekilde artırdık. Bu sistemin medya sektörüne de ciddi katma değer üreteceğini düşünüyoruz. Televizyon ve radyo yayıncı kuruluşların ellerindeki arşivleri bu sistem ile yazıya dönüştürerek anahtar kelime araması yapılabilir hale getireceğiz. Bu teknolojiyle medya kuruluşları Video Arama (Video Search), Video SEO (Search Engine Optimization), Altyazı Oluşturma (Captioning) imkanına sahip olacak. Bu sistemi tüm televizyon ve radyo yayıncı kuruluşlarına yakın zamanda tanıtmaya başlayacağız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics