Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2013 / 08:06

Tüm sistemler M2M ile akıllanıyor

Elektrik dağıtımında M2M projelere imza atan Aktek, doğalgaz, su gibi başlıklarda da gelişmiş bir yapıyı sunmaya hazır.

Akkök Grup bünyesindeki Aktek, M2M çözümleri ile kamu sektörlerinde farklı projeleri gündemine aldı. Aktek Genel Müdürü Dr. Reha Çetin, grup dışındaki iş ortaklarına da hizmet ürettiklerini belirtti. Aktek 4 temel alanda çalışma yürütüyor. Bunlardan ilki sistem bütünleştirme kapsamında sunulan ERP çözümleri. İkinci tarafta M2M çözümleri var. “ASOS, yani ‘akıllı sayaç okuma sistemi’ olarak adlandırdığımız, kendi ürettiğimiz ve kurduğumuz sistemlerle Türkiye’de en büyük kurulum alanı olan BT şirketiyiz” diyen Çetin, iki dağıtım bölgesi SEDAŞ ve AYDEM kapsamında, SEDAŞ’ta bütün işi üstlendiklerini, AYDEM’de ise Netaş ile kâr-zarar ortaklığı ile çalıştıklarını vurguladı. Çetin ekledi: “Tüm dağıtım şirketlerinde de projelere talibiz. M2M’de tüm kamu hizmetlerinde, yani elektriğe ek olarak, doğalgaz, su gibi başlıklarda da gelişmiş bir ürün seti olarak geliştirip sunmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız, farklı iş ortaklarımız var. Bu pazarın büyüyeceğini görüyoruz.”

Kârlılığın anahtarı katma değerli çalışmalar
Üçüncü olarak, Aktek’in kendine ait iki veri merkezi bulunuyor. Bu merkezler Akkök Grubu ve diğer iş ortaklarına hizmet veriyor. Dördüncü sırada sistem bütünleştirme ve danışmanlık var. Burada farklı başlıklarda birçok ürün seti ve çözüm iş ortağına sunulurken, Çetin ekledi: “BT servisini sadece yapıp bırakmıyor, yedeklemesi, felaket durumları ile ilgili bileşenleri, olası bir kurtarma yürütme ve iş sürekliliği ile ilgili çalışıyor, BT sürekliliğini sağlıyoruz.”
Çetin, BT sektöründeki temel sorununu kârlılık olarak gösterdi. Bunu aşmanın yolu ise ERP gibi katma değerli işlerden geçiyor. Çetin, sadece kendilerinin değil, tüm BT sektörünün bunu tüm KOBİ’lere, tüm Anadolu’ya, ardından da yurtdışına sunmak istediğini de vurguladı ve şöyle devam etti: “Bulut bizim için yabancı bir kavram hiç olmadı, bu ürünü iş ortaklarına katma değer olarak sunma planıyla Akcloud’u geliştirdik. 2013’ün ilk yarısı olumlu geçiyor ve kritik projelerimizi devreye almak istiyoruz. Elektrik dağıtım işinde kalmayacağız ve bununla ilgili bazı proje kodlu çalışmalarımız, özellikle gömülü yazılımlarda projemiz var. Aktek’in ve Akkök Grubu’nun İstanbul’da teknoparkta yapacağı bir proje ile ilgili de çalışmamız var.”

Kesintisizliğin temeli kapsamlı yatırım oldu

Akkök Grup bünyesinde Aksa’nın mamul deposunda 2013 Ocak ayında yaşanan yangında, iş sürekliliği yatırımları sayesinde Yalova yerleşkesinde dört şirkete verilen hizmetlerde hiçbir kesinti yaşanmadı. Bu yatırımın ardından zaten düzenli olarak tatbikatlar yaptıklarını, ama yangının yatırımın başarısının gerçek kanıtı olduğunu vurgulayan Çetin, “İş sürekliliği planında hiçbir sorun yaşamadık, sıfır kesintisizlik ve sıfır veri kaybı vardı. Veri merkezimiz çok modern bir yapı ve oradaki kapasitemizi hem gruba kullanıyoruz hem isteyen iş ortaklarımızla paylaşıyoruz. Müşterilere demoya gittiğimizde de canlı olarak uygulama değişimlerini ve veri korumanın nasıl olduğunu tüm detayıyla gösteriyoruz” bilgisini paylaştı.”
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics