Bilişim Dünyası 14 EYLÜL 2015 / 00:51

Tüm taraflar için mobilte, verim demek

Çalışanların şirketlerden mobil teknolojiler odaklı beklentileri sürekli gelişiyor ve artıyor. Buna yanıt vermekle sorumlu şirketler de kapsamlı politikalar hazırlayarak yapıcı adımlar atmaya çalışıyor.

Citrix, Türkiye Mobilite Araştırma Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de birçok farklı sektörden teknoloji alanındaki karar vericilerin görüşleri alınarak yapılan araştırmaya göre, şirketleri mobiliteye yönlendiren faktörlerin başında çalışanlarının verimliliğini artırmak var. Çalışanların şirketlerden beklentisi de mobil teknolojilere daha çok yatırım yapmaları. Mobil iş hayatının gelişimi, cihazların gelişimi ve kullanıcıların beklentileri ile birleşerek tüm şirketlerde bu yönde değişimi gerekli kılıyor. Ancak konu güvenlik ve kurumsal verimlilik, iş sürekliliği olduğu zamansa, uzman bir yaklaşım ile mobilite yönetimini hayata geçirmek zorunluluk haline geliyor.

8 Eylül'de düzenlenen basın toplantısında sonuçları açıklanan Mobilite Araştırması 2015, Citrix Türkiye Ülke Lideri Altan Cengiztekin’in de bu göreviyle basınla ilk buluşması oldu. Araştırma, 2015 Nisan’ında gerçekleştirildi ve kamu, bankacılık, sigorta, sağlık, telekomünikasyon, üretim ve imalat sanayii sektörlerindeki orta ve büyük ölçekli firmalarla, KOBİ’lerdeki 402 şirket yöneticisi, CIO ve BT müdürünün görüşlerine başvuruldu.  İş dünyasında son yılların gündemi belirleyen ve tüm süreçleri dönüştüren olguların başında mobilitenin olduğunu belirten Citrix Türkiye Ülke Lideri Altan Cengiztekin’e göre, mobilite ve mobil cihazların bu gelişimi, şirketleri de değişime zorluyor, etkin mobilite yönetimini gerekli kılıyor.

Mobiliteyi yönetmek, maharet ve plan ister

Araştırmaya göre; şirketleri mobiliteye yönlendiren faktörlerin başında kurumsal pazar genelinde yüzde 62 ile çalışan verimliliğini arttırma ve yine yüzde 62 ile cihaz konfigürasyonu ve BT çalışanlarından destek alabilme geliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 60 oranla çalışanların kullandığı kişisel cihazların üstündeki güvenlik endişelerini gidermek var. Büyük ölçekli firmalarda ise çalışanların artan mobilite talebini karşılama isteğinin yüzde 73 oranla önemli bir faktör olduğu görülüyor. Şirketlerin yüzde 40’ı uzaktan çalışmaya olanak sağlayacak mobil uygulamaların da sağlanması konusunu gündemlerine aldı. Bu oran, firma ölçeği büyüdükçe azalıyor ama bir taraftan da mobil uygulama sağlama konusu pazar genelinde ele alınan bir başlık.

Araştırma, mobilitenin yönetimine de odaklanıyor. Yönetime dair karşılaşılan sorunların başında ise yüzde 49 ile destek ve bakım süreçlerini yürütme, yine yüzde 49 ile iç birimler ve paydaşların memnuniyeti ve yüzde 48 ile bilgi güvenliği konusunda endişeler var. Mobilite yönetiminde bilgi güvenliği endişesi öne çıkıyor ve büyük ölçekli firmaların da yüzde 62’si bu endişeyi taşıyor. Uyumluluk ve veri gizliliği standartlarına dair sorunlar öne çıkarken, maliyetlere dair endişeler ise ilk 3’te yer almayan bir faktör olarak öne çıkıyor.

Ölçek büyüdükçe, mobil çalışmaya destek artıyor

Mobilite, firmaların yüzde 66’sını mekan bağımsız esnek çalışma ve evden çalışmaya yönlendiriyor. Ama bu yönlendirme, kurumlardan tam desteği alamıyor. Kurumsal pazar genelinde firmalarının yarısından fazlasının, çalışanların istedikleri yerde çalışmasını destekleme odaklı çalışmalarının olmadığı görülüyor. Ancak şirket ölçeği büyüdükçe, çalışanların bu konuda desteklenme oranları yükseliyor. Bu açıdan bakıldığında, mobilite büyük ölçekli firmalarda esnek ve evden çalışma trendini artırıyor. Öyle ki, büyük ölçekli firmaların yüzde 78’inde bu eğilim artışta.

Trafik sıkışıklığı, iş sürekliliğine engel değil

Çalışanların yüzde 74’ü ofislerinden verilerine ulaşırken, yine yüzde 74’ü şirketlerinin proje bölgelerinden veya sahadan verilere ulaşabiliyor; yüzde 54’ü evlerinden de ulaşırken, yüzde 61’i şahsi araçlarından ulaşıyor. Bu noktada Altan Cengiztekin, İstanbul gibi trafiği çok yoğun bir kentte bu sonucun, mobilitenin de önemini gösterdiğini belirtti ve araştırma sonuçları ile ilgili bilgilere şöyle devam etti:

“Şirketlerin BYOD uygulamaları için desteklediği veya desteklemeyi düşündüğü cihazların başında akıllı telefonlar geliyor. Firma ölçeği bazında bakıldığında ise büyük ölçekli firmalarda tablet ve dizüstü bilgisayarların daha fazla öne çıktığı görülüyor. Çalışanların veriye ve uygulamalara erişim düzeyini sınırlama kriterlerinin başında ise veriye ulaşabilmek için kullanılan cihaz geliyor.”

Masaüstü sanallaştırmanın yıldızı giderek daha çok parlıyor

Araştırmanın önemli bir diğer sonucu da masaüstü sanallaştırmanın artan önemi. Şirketlerin yüzde 51’i mobil bir organizasyon için masaüstü sanallaştırmanın gerekliliğine inanıyor. Yine yüzde 51’i uygulama sanallaştırmayı aynı önemde görüyor. Şirketler mobil destekli bir organizasyon olmak adına ayrıca yüzde 63 ile web tabanlı uzaktan desteğe, yüzde 59 ile dosya paylaşımı ve depolama hizmetlerine, yüzde 57 ile de kurumsal mobilite yönetimine büyük önem veriyor.

Mobil çözümler kullanan veya kullanacak iş birimlerinin başında ise satış ve pazarlama departmanları geliyor. İdari, kurumsal yönetim birimleri ve satın alma bölümleri de yüzde 73 ile üçüncülüğü paylaşıyor.

 
ETİKETLER : 1038
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN