Bilişim Dünyası 07 EKİM 2012 / 15:59

Tüm veriler tek platformda sanallaşıyor, buluta geçiş süreci hızlanıyor

Hitachi Data Systems, sektörün ilk bütünleşik depolama çözümüyle tüm veri tipleri için hızlı ve güvenilir bir sanallaştırma vaat ederken, yüzde 40’lara varan bir oranla sınıfının en düşük operasyonel maliyetli çözümünü sunduğunu açıkladı. Küçük ve orta ölçekli kurumlar için özel olarak tasarlanan Hitachi Unified Storage VM (HUS VM), birden fazla üretici şirket tarafından sağlanan depolama cihazları dahil olmak üzere tüm sanallaştırılmış depolama birimleri arasında çok daha etkin bir depolama yönetimi hedeflerken, operasyonları da oldukça basit bir seviyeye indirmeyi hedefliyor.
Şirketin yeni çözümü ve gündemdeki konuları Hitachi Data Systems EMEA Bölgesi Teknoloji Bölümü Başkanı Bob Plumridge’ten dinledik. Plumridge, bütünleşik depolama çözümüyle ilgili, “Hitachi’nin Bütünleşik Depolama Çözümü Hitachi Unified Storage VM aslında, küçük ve orta ölçekli işletme (SMB) pazarına yönelik hakiki sanallaştırmayı mümkün kılarak kurumsal depolama sunmayı amaçlıyor. Biz, depolama çözümleri pazarında, yüzde 100 veri erişimi ve garantisi sunan tek şirketiz” dedi.

Şirketlerin veri artışına uygun çözümler gerekiyor
Çözümün “Multiprotocol” olmasının önemini sorduğumuz Plumridge şu şekilde konuştu:
“Önemli, çünkü kullanıcıların talep ve ihtiyaçları sürekli olarak değişiyor, ne tip veri olduğu fark etmeksizin, satın aldıkları veri depolama çözümünün de aynı oranda değişip gelişebilmesi gerekiyor. Örneğin kullanıcı bugün, yapısal bir veriyi depolamak  istiyordur bununla birlikte şirketin yapısal olmayan veri haznesi de hızla büyüyor, bu durumda depolama çözümünün de bu büyümeye ayak uydurabilmesi gerekiyor.”
Sabit sürücülere göre flash sürücülerin farkını sorduğumuz Hitachi Data Systems EMEA Bölgesi Teknoloji Bölümü Başkanı, “Hitachi Data Systems zaten her tür depolama ve sanallaştırma çözümünde flash belleği destekliyor aslında bu, bizim hızla büyüme gösterdiğimiz alanlardan biri. Flash teknolojisi ile çalışan belleğin dönen diske (sabit diske) nazaran sağladığı en büyük avantajlar ise daha yüksek performans ve daha az güç tüketiminin yanı sıra düşük ısı faaliyeti ve aynı kapasitede daha az alan kullanımıdır” şeklinde konuştu.

Kişisel bilgilerin buluttan silinmesi zor
Plumridge’e göre, güvenlik konusundaki endişeler genel bulut için gerçekleşiyor ve şu anda bulut çözümlerinin özel buluta odaklandığı görülüyor. Plumridge, “Bu güvenlik endişesini çözümlemek için bulut tabanlı hizmetlerin tüm avantajlarını bir şekilde yok etse de her bulutu fiziksel olarak ayırmak ya da son dönemde giderek daha çok tercih edilen, Hitachi Content Platform (HCP) gibi çoklayabilen (multi-tenant) çözümlere başvurmak” dedi.
Bir süre önce AB internet kullanıcılarına “unutulma hakkı” verdi. Yani kullanıcılar kişisel bilgilerinin bulut üzerinden silinmesini talep etme hakkına kavuştu. Plumridge’e daha önce bu konuyla ilgili yorumlarında bu talebin kolay karşılanamayacağı sözlerini hatırlattığımızda, “Kişisel bilgileri silmek aslında iyi bir fikir bununla birlikte bunun hem mesleki hem de teknik açıdan nasıl mümkün olacağı konusunda şüphelerim var. Yine de, insanların gizlilik hakkına sahip olmaları gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.
Son olarak bulut ve depolamanın geleceğini sorduğumuz Plumridge, “Bulut ve depolamanın başarısının temelinde, şirketlerin yönetmek zorunda olduğu hukuki uyumluluk, araştırma ile şu anda ve gelecekte yürütülecek büyük veri projelerinin tamamına destek vermek yatıyor. Şirketler, kendilerine yeni yollar ve başarılı olmaları için etken sağlayacak verilerden anlam elde edebilir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics