Bilişim Dünyası 25 NİSAN 2016 / 09:28

Tüm zorluklara rağmen ille de BT

Bilişim sektörünün ‘en’lerini belirlemeyi hedefleyen Bilişim 500 araştırması 16’ıncı kez düzenlenecek ve bu yılın konsepti ‘Bilişimin İlk 500 Dişlisi’. Başvurular için son tarih 6 Mayıs’a kadar uzatıldı. Bilişim 500’de 2015 yılı verileri ile kategorilerinde öne çıkan şirketler ödüllerini 28 Temmuz’da alacak. Bunun yanı sıra, 35 yılı bu zorlu sektörde tamamlayanlara da ödüller sunulacak. 

Bilişim 500 araştırmasında geçen yılın konsepti ‘inci’ sonrası, bu yıl odak noktası ‘dişliler’. Zira bilişim, zor bir pazar ve bu zorlu pazarda kıran kırana, dişe diş bir mücadele, bu mücadelenin kategorilerde ve 500 sıralamasında galip gelenleri var. Bu nedenle yılın anafikri Bilişimin İlk 500 Dişlisi. Aradan geçen yıllarda tüm kesimler tarafından bir referans değer olarak tanımlanan, kamu ve özel sektör için olduğu gibi yabancı sektör uzmanları için de benzeri olmayan bu kaynak, CIO’lar başta olmak üzere tüm şirketlerde yetkili isimlerin rehberi.
Sektör şirketleri, Bilişim 500’ü kendi konumlarını ve rakiplerinin pozisyonunu görmek için kullanırken, kullanıcılar da hangi kategorilerde hangi oyuncuların olduğunu bu araştırma ile görebiliyor, hangi şirketlerle hangi konularda çalışabileceğini net analiz etme imkanı buluyor. Bu yönüyle ISO 500 gibi kendi kulvarında tek olma özelliğini yıllar içinde korumayı başaran Bilişim 500 araştırması, her yıl olduğu gibi BThaber’in ürünü ve araştırma M2S Marketing To Sales’in emeklerinin sonucu. 
 
Sanallaştırma ve bulut giderek öne çıkıyor 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilişim 500 kategorilerinde geliştirmeler var. Ancak bu yıl yeni kategori eklemekten ziyade, bazı kategorilerde içerik bazlı değişiklikler yaptıklarını vurgulayan M2S  Araştırma  Genel Müdürü Özlem Unan, bunun gerekçesi olarak da hizmetlerin gelişmesini gösterdi. Bu yılki araştırma kategorilerine eklenen ‘sanallaştırma yazılımı’, Bilişim 500’de öne çıkıyor. Araştırma mantığında bir değişiklik olmadığının yine şirketlerin resmi belgelerle desteklenen net satış gelirlerine göre sıralama yaptıklarının altını çizen Özlem Unan, kategori bazında da temelde var olan yapıyı koruduklarını vurguladı. 2015 yılı verilerini baz alan Bilişim 500 araştırmasını 2014 yılı sonuçları ile kıyaslamasını istediğimiz Özlem Unan, şu yorumları paylaştı:
“Her ne kadar şirketler 2015 yılının kötü olduğunu söyleseler de, birçok şirketin yılı büyüme ile kapattığını düşünüyor, sektörde ortalama büyümenin yine iki haneli rakam olmasını bekliyorum. Bu yıl araştırmada da temel beklentim, yine yazılım pazarının tüm diğer pazarların üstünde büyüme sergilemesi. 2014 yılı sonuçlarında gördüğümüz gibi yazılım ön plana çıkıyor. Küresel bazda olduğu gibi yurt içinde de bilişim şirketlerinin hem rekabet hem de pazar koşulları sebebiyle işbirlikleri zorunlu. Çünkü her şey bulut bilişime doğru giderken, bilişim şirketlerinin de birbiri ile entegre çalışmaları gereklilik halini alıyor.”
 
Zorlu bir 2016 olacak 
Özlem Unan’ın da belirttiği gibi, 2015 yılı kolay bir yıl değildi. Ama yine de iki haneli bir büyüme beklentisinin gerekçesini sorduğumuzda, Unan’ın yanıtı net: “Gördüğüm kadarıyla 2015 yılının son çeyreğinde birçok şirket, görece olarak beklentilerini karşıladı. Yani son çeyrekteki hareketlenmeden olumlu etkilendiler.” Bu yönüyle 2015’in çok da kötü bir yıl olmadığı yorumunu yapan Unan’a göre, aksine, 2016 yılı daha zorlu olacak. Yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla daha fazla ve bu da her sektörde her ölçekte şirketin BT yatırımları konusunda beklemede kalmayı tercih etmesine, yatırım planlarında ötelemeler yapmasına yol açıyor. Bu yılın temkinli tutumunda küresel ekonomik belirsizliklerin, Rusya ile yaşanan gerilimin de payı var. Ama bu gerilim, Unan’ın paylaştığı bir gözlemini beraberinde getiriyor: Birçok şirket, yönünü Türk Cumhuriyetleri’ne, İran pazarına ve Afrika ülkelerine çeviriyor, fırsatları kovalıyor. Türkiye pazarının yanında bu pazarlarda etkin olma çabası ışığında, Bilişim 500 2016 yılı sonuçlarının bu zorlu hamlelerin başarısını ortaya koyacağı, ama başarı elde edene kadar zorlu bir yılın da sektör şirketlerini beklediği aşikar. Unan, Türk BT şirketlerinin gerek bu pazarlara açılma gerekse iç pazardaki ihtiyaçları karşılama yetkinliğini şu sözlerle değerlendirdi:
 
Yazılımcılarımız ilgi odağı 
“Pazardaki koşullara bakınca ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin yazılım tarafında Türkiye’nin belli başlıklarda daha uzmanlaştığını görüyorum. Yabancı şirketlerin Türk şirketlerini satın almalarında özellikle insan kaynağını yazılım odaklı kullanmak gibi hedefleri olduğunu görüyorum ve bu çok önemli. Nitelikli yazılımcı yetkinliğimizden yararlanmak istiyorlar. Bunu özellikle ERP ve iş zekâsı odaklı projelerde görüyoruz. Bunun önemli olduğu kanısındayım. Donanım ürünleri satmanın kâr marjı düşük ve hep düşük kalacak. Oysa yazılımda katma değer ve Türkiye pazarında büyüme potansiyeli var ve şirketler de bunu gösterebiliyor. Böylece yazılım pazarı daha fazla büyüyor.”
 
KURUMSAL ÖLÇEK, BULUT İLGİSİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR
“Bilişim 500 bir anket değil, onlardan gelen verileri derleyerek sıralama yarattığımız çalışma. Ama yine de BT şirketlerinin dönüşlerini alıyoruz. Bilişime yatırım yapan sektörlerde BT yatırımları için harcadığı bütçeler de yüksek olan kamu, finans, telekom her zaman itici güç. Ancak perakende, sağlık ve enerji gibi sektörlerdeki BT yatırımlarının gelişimini de görüyoruz. Büyük ölçekli yatırımları, büyük ölçekli şirketler yapıyor ve örneğin genel değil özel bulut yapısına odaklanıyor,  kendi altyapılarını kuruyorlar. Genel buluta odaklananlar ise daha orta ve küçük ölçekli işletmeler. Bunların BT bütçeleri yılda 200 bin TL’yi geçmiyor. Dolayısıyla bunlar bulut bilişime daha fazla yatırım yapacak ve genel bulut pazarını büyütecek olan segment. 250 üstü istihdamı olan işletmeler daha büyük ölçekli BT yatırımları yaparken, 250 ve altında istihdamı olanlar daha orta ve küçük ölçekli. Bu eğilim, BT bütçelerinde yıllık harcama miktarlarında da görülüyor.”
 
KAMUNUN KAPSAMINI İYİ ANLAMAK GEREK
“Özel sektör, yatırım için kamunun adımlarını bekliyor ve geçen yıl kamu için zor bir süreçti. Bu yılın daha iyi olacak. Ama kamunun kapsamanı da iyi anlamak gerek. Örneğin belediyeler de kamu ve belediyeler BT yatırımlarına devam ediyorlar. Geçen yıl belediyeler ile ilgili yaptığımız araştırmaya göre, büyükşehir belediyelerinin 1 milyon TL üzerinde BT bütçesi vardı. 2015 yılında belediyelerin öncelikli yatırımları arasında belediye ve kent bilgi sistemi otomasyonu, veri güvenliği ve coğrafi bilgi sistemleri vardı. Yani belediyeler, hayati olacak işleri yapmak üzere BT yatırımlarına ara vermiyor. Bu yönüyle, ‘kamu BT yatırımları’ dediğimizde Ankara'nın yapacağı yatırımlara çok bağlı değiliz. Ankara bütçesel olarak daha büyük işler yapıyor, bu bir gerçek, ama kamu bir tek Ankara değil ve sadece bakanlık endeksli olmamak lazım.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics