Bilişim Dünyası 05 MAYIS 2014 / 08:06

Tümleşik iletişim buluta taşındı

Avrupa’nın önemli iletişim markalarından biri haline gelen Centile, Türkiye’deki iş ortağı Acmena ile katma değerli iletişim hizmetlerini bulut bilişimin gücüyle sunmayı hedefliyor.

Avrupa’nın en büyük teknoloji parkı olan Sophia Antipolis’te 1998 yılında kurulan Centile Telecom Applications, Oturum Başlatma Protokolü (Session Initiation Protocol – SIP) ve hem sabit hem de mobil hatlarda katma değerli hizmetler sunulmasını kapsayan akıllı ağ teknolojilerinde önemli çalışmalara imza atıyor. Centile’ın en önemli yakınsama platformu “Istra”, herhangi bir ağ ya da eski GSM telefonları da dahil olmak üzere herhangi bir terminal üzerinden herhangi bir boyuttaki kuruma, hizmet sağlayıcılar ve mobil operatörlerin gelişmiş PBX ve tümleşik iletişim çözümleri sunmasını sağlıyor. Dünya çapında 50’den fazla hizmet sağlayıcıya çözüm sunan Centile, 2011 yılında kontrolü kendisinde kalmak üzere MVC’den yatırım aldı.
Centile Genel Müdürü Bertrand Pourcelot ve Centile’ın Türkiye’deki iş ortağı Acmena Satış ve İş Geliştirme Direktörü Evren Gülöksüz ile Centile’ın geliştirdiği çözümleri ve Türkiye’deki hedeflerini konuştuk. Altyapılar geliştikçe sundukları çözümlerin daha fazla yaygınlaştığını ifade ederek sözlerine başlayan Pourcelot, “15 yıl önce bu işe başladığımızda bize deliymişiz gibi bakıyorlardı. Hizmet sağlayıcılar ve mobil operatörler bu süre zarfında birçok kez altyapılarını yenilediler ancak akıllı çözümlere ulaşamadılar. Centile bu açığı değerlendirerek kısa sürede Finlandiya, Endonezya gibi ülkelerde gelişim gösterdi” dedi. Türkiye’de de benzer bir gelişim fırsatı olduğunu gördüklerini sözlerine ekleyen Pourcelot, özellikle sayıları oldukça fazla olan KOBİ’lere ulaşacaklarından şüphe duymadıklarını dile getirdi.

“Bulut tabanlı tümleşik iletişim piyasası iki katına çıkacak”
Esnek yapılarıyla birçok farklı senaryoda katma değerli çözümler sunduklarının altını çizen Pourcelot, “Bazı piyasalarda daha hızlı büyüyoruz. Britanyalı bir analiz şirketinin rakamlarına göre, bulut tabanlı tümleşik iletişim çözümleri önümüzdeki dört yıl içerisinde iki katı hacme ulaşacak. Büyüyen piyasada müşterilerimizin de gelirlerini artırmasını sağlıyor, riski paylaşan bir iş modelini onlara sunuyoruz. İlk yatırım maliyetini oldukça aşağıya çeken, hem kendimizin hem de onların kazanmasını sağlayacak bir modeli ortaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.
Dünyanın önde gelen şirketlerinin buluta doğru yöneldiğini hatırlatan Pourcelot, “Şanslıyız ki en büyük oyuncular artık buluta doğru ilerliyor. Burada sesin önemini koruyacağına inanıyoruz. Doğru zamanda doğru çözümü sunduğumuza eminiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Acmena ile Ar-Ge yapılacak
Türkiye’de Acmena ortaklığıyla ilk olarak hizmet sağlayıcıları hedeflediklerini açıklayan Pourcelot, yazılım çözümlerini hem sabit hat sağlayıcılara hem de mobil operatörlere sundukları bilgisini verdi. Sistem bütünleştiricilere de ulaştıklarını belirten Pourcelot, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Türkiye’ye iyi bir giriş yapmak istiyoruz. Bir adım geri atıp baktığımızda, Türkiye’nin iş yapmaya oldukça elverişli olduğunu görüyoruz. Britanya ya da Fransa’da konsolidasyon konusunda atılan birçok adım olduğu için yoğun bir pazardan söz edebiliriz. Şimdiden olgunlaşmış pazarların yanında Türkiye’de yeniden yapılanma görüyoruz. Genişbant erişiminin arttığı, akıllı telefonlardaki uygulama kullanımı yaygınlaştığı bir pazardan söz ediyoruz. Türkiye’nin bu tür çözümlere hazır olduğuna eminiz. Aldığımız ilk dönüşler de şimdiden çok başarılı.”
Yeni nesilin iş hayatına atılmasıyla birlikte yeni nesil çözümlere de ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Evren Gülöksüz, “Özellikle BYOD (kendi cihazını getir) kavramıyla birlikte bulut iletişimi önem kazanıyor. Avrupa pazarının biraz gerisinden gelsek de bulut tabanlı tümleşik iletişim çözümlerinin Türkiye’de büyüyeceğine inanıyoruz” dedi. Centile ile işbirliğinin bir parçası olarak yerel bir katkıda bulunmak istediklerini aktaran Gülöksüz, “Orta ve uzun vadede Türkiye’de Ar-Ge faaliyetinde bulunacağız. Özellikle KOBİ’lere özel çözümler geliştirerek, bu pazarda birlikte büyüme hedefindeyiz. Böyle bir yatırımı şimdiden planladık. Acmena olarak satış öncesi ve sonrası için de desteğimiz olacak” bilgilerini verdi.
Bulut çözümlerinin ülkemizde de hızla yaygınlaştığı günümüzde, bulut tabanlı tümleşik iletişim çözümlerinin de beklenen ilgiyi görmesi bekleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics