Bilişim Dünyası 14 MART 2010 / 18:00

Turizm sektöründe üçlü oyun uygulaması

İKİ şirketin işbirliği ile Bodrum Kefaluka Resort’ta üçlü oyun uygulaması gerçekleştirildi. Ateksis ve Beşorak İletişim Sistemleri’nin Aastra, Ericsson ve Paketfront ürünleri ile gerçekleştirdiği proje ile “ses, görüntü, veri”yi eş zamanlı olarak sistem merkezinden müşterilerine taşınıyor. Ericsson Micronet/Ribbonet blow jett teknolojisi ile yapılandırılan sistem bir kıl fiber optik kablo üzerinden IPTV, telefon iletişimi, internet erişimini, otel ağ sistemi eş zamanlı olarak sağlıyor.
Veri trafiğinin gerektirdiği bant genişliği ve akış hızının üzerinde kapasite sağlayan altyapıda ses tarafındaki Aastra MX-ONE TSE ürününün tercih edildiği ve çözümün Ateksis tarafından sağlandığı projede, santral Beşorak şirketinin ekibi tarafından devreye alındı. Projede fiber planlanmış olmasına rağmen sonradan eklenen bakır hatlarla hem analog hem de sayısal dahili aboneler bulunan bir iletişim şebekesi oluşturuldu. Sistem merkezinde otel odaları için tanımlanan IP aboneler, fiber optik omurga üzerinde yer alan DRG’ler vasıtasıyla otel odalarında analog telefon hizmetine dönüştürüldü, ileride istenmesi halinde IP telefon uygulamasına geçişin altyapısı, üst yapısı ve telefon santralı hazırlandı. Bu uygulama ile diledikleri anda sadece IP telefon makinesini odalara takarak sistemi full IP olarak kullanabilme olanağı sağlandı. Proje ile ilgili olarak konuşan Beşorak İletişim Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Beşorak: “Kefaluka’da Blowjett (basınçlı hava) teknolojisi ile maliyet avantajı sağlanırken yarın ihtiyaç duyulacak kapasiteye bugünden hazır bir altyapı hazırlandı.
Geleceğin teknolojisinin ihtiyacına cevap verecek olan teknolojiyi Türkiye’de ilk kez uygulamış olmaktan gurur duyuyoruz. Seçimi ile bu uygulamanın öncülüğünü yapan Ek-Can İnşaat ve Kefaluka Resort’a, tedarikçi ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics