Bilişim Dünyası 18 KASIM 2013 / 08:15

Türk bilgisayar pazarında Lenovo dönemi

Lenovo, Türkiye’de küçülen pazara rağmen, IDC rakamlarına göre yıldan yıla yüzde 95 büyüdü ve yüzde 18,2 pazar payına ulaşarak Türkiye’de birinciliğini ilan etti.

Geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısıyla rakamsal verilerini açıklayan açıklayan Lenovo, IDC raporuna göre yüzde 17,7 pazar payı ile dünyadaki liderliğini sürdürürken, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl başlattığı yeniden yapılanma stratejisinin sonucunda hem PC pazarının hem de dizüstü bilgisayar pazarının açık ara birincisi oldu.
Lenovo, dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan en büyük yedi PC pazarının beşinde pazar liderliği elde etti. yüzde 17,7 rekor pazar payı ile bir numaraya yerleştiği 2013/14 yılı ikinci finansal çeyrek boyunca 9,8 milyar dolar çeyrek dönem geliri elde etti ve art arda 18 çeyrek boyunca pazarın genelinden daha fazla büyüyen marka oldu. Çeyrek dönem boyunca dünyada her saniye 4 Lenovo ürünü satıldı.
Türkiye’nin de içinde bulunduğu EMEA bölgesinde pazar, yüzde 16 küçülürken, yüzde 15 pazar payı ile ikinciliğini pekiştirdi. Şirketin “koru ve saldır” stratejisini küresel ölçekte güçlü bir şekilde yürütmesi, yenilikçi ürün portföyü ve PC+ gelirlerinin artması bu başarıyı beraberinde getirdi.
Lenovo Başkanı ve CEO’su Yang Yuanqing “Rekor gelir ve rekor kâr elde ederek kârlılığımızı büyük ölçüde artırdık. Sektörün gidişatı konusunda oldukça umutluyuz. Kurumsal canlanmadan fayda sağlayan PC pazarı gücünü topluyor ve tablet alanındaki büyüme, gelişmekte olan pazarların yanı sıra, giriş ve giriş seviyesinin hemen üzerindeki segmentlere kaymaya devam ediyor. Bunlar Lenovo’nun güçlü olduğu alanlar. Bu fırsatları yakalayacağımızdan ve güçlü bir şekilde büyümemize devam edeceğimizden eminiz” dedi.
Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı ise elde edilen birincilik ile ilgili olarak “1,5 sene öncesinde başlayan yeniden yapılanma sürecinin ardından, pazardaki liderliğimizi elde etmiş olmaktan son derece memnun ve gururluyuz. Pazarda, kurumsal segmentteki başarımızı, tüketici segmentine de taşıyarak, yenilikçi ürün portföyümüz, dinamik ve tüketici ihtiyaçlarına önem veren Lenovo ekibimiz, değer katan iş ortaklarımız ve şirket kültürümüz ile lider marka olduk. Ancak oyunun henüz yeni başladığını düşünüyorum. Türkiye, Lenovo için stratejik ülkelerin arasında ilk sıralarda gelmektedir. Dünyada PC+ alanında elde ettiğimiz başarıyı, Türkiye’ye de taşıyacağız. Tabletlerimizin, tasarım, kullanım kolaylığı ve dayanıklılık gibi avantajlarının tüketicimiz tarafından beğeni ile tercih edileceğine eminiz. Her alanda pazar büyümesinin üstünde büyüyerek tüketicimize en iyi ve yeni ürünleri en hızlı şekilde sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics