Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2013 / 08:07

Türk ekibinden patentli fren sistemi

Bir Türk Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen patentli fren sistemi, bebek arabalarına getirdiği yenilikçi çözümle, pek çok tehlikenin önüne geçiyor.

Küçük bir bebeğe sahip olan her anne baba için, en önemli araçlardan biri kuşkusuz bebek arabalarıdır. Seçerken ciddi bir araştırma süreci geçirilir. Piyasadaki en uygun alternatif bulunmaya çalışılır. Tercihiniz en iyisi olsa bile iş fren sistemine geldiğinde, bebek arabalarının üzerinde sadece sabit halde duran tekerleklerinin dönmesini engellemek için ayak basması ile çalışan bir fren düzeneği bulunur. Ancak bu düzenek, üzerinde çok düşünmesek de hareket halindeki bir bebek pusetini durdurmak için yeterli değildir. İşte bu gerçek de, bebek arabaları için özel bir frenleme sistemi geliştiren, Cybernorth şirketinin Genel Müdürü Korhan Özduru’nun çıkış noktası olmuş. Bugüne kadar dokuz patentli buluşu olan ve robotik üzerine çalışan bir Ar-Ge şirketinin başı olarak ekibiyle birlikte yola çıkan Özduru, ekibiyle patentli fren sistemini de içinde barındıran yenilikçi bir tasarım olan Baabiel Puset’i geliştirmiş.
Özduru, bu yenilikçi tasarımın ortaya çıkış hikâyesini şöyle anlatıyor:
”Yaz aylarında oğlumu bebek arabası ile gezdiriyordum. Hafif eğimli bir yokuştan aşağıya inerken ayağım yoldaki bir mazgal kapağının boşluğuna takıldı ve dizlerimin üzerinde yere düştüm. Düşerken son anda elimden kaçan bebek arabasının arkasındaki kumaşın ucundan tutabildim. Eğer sadece bir an gecikseydim bebek arabası yokuştan aşağıya doğru gidecek ve ben düştüğüm yerden kalkana kadar kim bilir neler olacaktı. Ayağa kalkabildiğim anda fark ettim ki bebek arabası elinizi bırakınca durması gereken bir araç, hala yüreğim ağzımda atarken eve geri döndük. Oğlumu bakıcısına teslim ederken kıl payı atlattığımız bu görünmez tehlikenin büyüklüğünü oğlumu gezdirme ihtimali olan herkese anlattım.
İnternet üzerinden yaptığım detaylı bir araştırmada dünyada bir anlık dalgınlıkla annelerin elinden tren raylarına düşen, kamyonların önüne fırlayan birçok kazanın güvenlik kamerası görüntülerine rağmen, dünyada elinizi bırakınca durabilen bir bebek arabasının olmadığını gördüm. Bizzat başıma gelen bu tehlikeyi de, bir Ar-Ge şirketi sahibi olarak yine bizzat giderebileceğimizi düşünerek hemen tasarım ekibimizle çalışmalara başladık bir yılın ardından da “Baabiel” bebek arabasını icat etmiş olduk.”

Pusetten el çekildiğinde otomatik fren sistemi devreye giriyor
Geliştirme sürecinde neler yaptıklarına ve “Baabiel Puset”in çalışma şekline değinen Özduru, bebek arabalarının sağlam ve güvenli olması gereken araçlar olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Geliştirme aşamasında biz de arabanın yere sağlam basması, dengeli olması, gerek arabanın gerekse frenleme sisteminin kırılgan olmaması konularına çok dikkat ettik. Çalışmamızda önce elinizi bıraktığınız zaman tekerleği durduracak bir sistemin herhangi bir bebek arabasına takılabilecek olması düşüncesiyle pek çok marka ve model bebek arabası temin ettik, ancak tekerlek yapıları ve katlanma biçimleri birbirinden o kadar farklıydı ki bütün arabalara takılabilecek sağlam bir düzenek geliştirmenin mümkün olmadığını gördük. Biz de bu sistemi sonradan takılabilecek bir parça halinden çıkartıp kendi bebek arabamızı üretme yoluna gittik. Geliştirdiğimiz sistemle de çok basit olarak siz elinizi bebek arabasından çektiğiniz anda tekerleğin frenlenmesini sağladık.”
“Baabiel Puset”in kullanımının da çok basit olduğunu dile getiren Özduru, çalışma biçimini de şöyle açıkladı: “İçinde pili var ve siz açma düğmesine basıyorsunuz, sonrasında elinizi bebek arabasından çektiğiniz zaman tekerlek 10-15 santim içinde kilitleniyor, elinizi tekrar arabanın üzerine koyduğunuz zaman ise tekerlek dönebiliyor.”

“Baabiel” koruyucu bir meleğin adı

Geliştirdikleri bebek pusetinin adını da koruyucu bir melek olan “Baabiel”den esinlenerek koyduklarını belirten Korhan Özduru, “Marka logosundaki melek kanatlarını bebeğin sırt dayama yerine işleyerek, Baabiel içinde taşınan bebeği, bu koruyucu meleğin kanatları arasında koruduğumuzu ifade etmeye çalıştık” diye konuştu. Özduru, Baabiel’i fuarlar, internet siteleri ve mağazalar aracılığı ile tüketici ile buluşturmaya çalıştıklarını ve bebek arabalarında dalgınlıkla yaşanabilecek kazalar konusunda tüketiciyi bilinçlendirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:940

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics