Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2011 / 16:27

Türk güneş arabası SAGUAR 2, World Solar Challenge’de olacak

Bir öğrenci projesi olarak yola çıkan ve uluslararası arenada ses getiren Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu SAİTEM’in geliştirdiği güneş arabası SAGUAR, bu yıl Ekim ayında Avustralya’da gerçekleşecek World Solar Challenge 2011 yarışları için yenilendi. SAGUAR’ın yeni tasarımı geçtiğimiz hafta Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. İki yılda bir düzenlenen ve büyük bir kısmı Avustralya çöllerinde geçen World Solar Challenge yarışlarında Türkiye’yi temsil eden SAGUAR’ın bir önceki modeli,  kendi kategorisinde ülkesinden binlerce kilometre uzaklıkta dünya 9. luğunu elde etmişti. Birçok üniversite ve şirketten 40 katılımcı ile dünyanın en prestijli güneş arabaları yarışı halini alan World Solar Challenge, iki yılda bir düzenleniyor ve yarışın büyük bir kısmı Avustralya çöllerindeki 3021 kilometrelik parkurda gerçekleşiyor.
Motorola Solutions’ın yanı sıra Yontech, Nuh Enerji ve Transtime gibi kurumların da destek verdiği projenin tanıtım toplantısında Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fatih Üstel, Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof.Dr. Etem Köklükaya, iki dönemdir projenin platin sponsoru olan Motorola Solution’ın Ülke Başkanı Bora Gürçay ve diğer proje sponsorları da hazır bulundu.

“Sürdürülebilirlik ve inovasyonun güzel bir örneği
Projeye iki dönemdir destek veren Motorola Solutions Vakfı adına konuşan Motorola Solutions Ülke Başkanı Bora Gürçay: “Dünya çapında ofisleri bulunan Motorola Solutions, faaliyet gösterdiği her ülkede topluma fayda sağlayacak çalışmalarda bulunmaya azami gayret gösteriyor. Türkiye ofisi olarak inovasyon ve sürdürülebilirliğin bir arada olabileceğinin cesaret verici örneklerinden biri olduğunu düşündüğümüz SAGUAR güneş arabasını iki dönemdir gururla destekliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:832

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics