Bilişim Dünyası 22 TEMMUZ 2013 / 08:10

Türk öğrenciler Huawei ile Çin kültürüne adım attı

Huawei, Türkiye ile Çin arasındaki kültürel bağı güçlendirmek amacıyla sosyal etkinliklerine devam ediyor. Huawei, ODTÜ ve Konfüçyüs Merkezi’nin iş birliğiyle iki haftada iki grup genci ağırlayarak bu yıl dördüncü kez Çin Yaz Kültür Kampı düzenledi. Kampın kapanışı 14 Temmuz’da ODTÜ Teknokent Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çinli Huawei’nin desteğiyle düzenlenen Çin Yaz Kültür Kampı’nda Türk çocukları, 4 bin yıllık Çin kültüründen çok çeşitli etkinlik ve oyunları eğlenerek öğrendiler. Çocukların yoğun ilgisiyle bu sene iki haftada iki grup halinde düzenlenen kamp, öğrencilerin sertifikalarını alması ve kapanışa özel gerçekleştirdikleri gösterilerle sona erdi. Kapanış töreninde, çocukların, Çince şarkıların da yer aldığı performansları beğeniyle izlendi. Etkinliğe; AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ODTÜ Konfüçyüs Merkezi’nden yetkililerin yanı sıra, kampa katılan çocuklar ve aileleriyle birlikte, Huawei’nin iş ortakları da yer aldı.

Hepimiz 1’iz
Kampa katılan Kırkkonaklar Anadolu Lisesi öğrencileri, bu sene AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Huawei’nin destek verdiği “Hepimiz 1’iz” projesini de tanıttı. Müzik, spor, sanat ve bunları destekleyen kapalı alan-açık hava aktivitelerinin, sosyal etkinliklerin yer aldığı sosyal sorumluluk projesi “Hepimiz 1’iz”e dahil olan gençler, projenin başarısını hep birlikte kutladı. 10-16 yaş grubuna yönelik, eğlenceli ve öğretici olan bu kamp süresince çocuklar; Çince, Çin kağıt kesme sanatı, Çin mantısı yapımı, Çin el sanatları, resim ve güzel yazı ve Çin savunma sanatları gibi, Çin kültüründen keyifli etkinliklerle hem öğrendiler hem de doyasıya eğlenceli bir hafta geçirdiler.

Çin ile Türkiye arasında köprü kuruyoruz
Çin Yaz Kampı kapanış töreninde konuşan, Huawei Türkiye, Kamu Kurumsal İlişkiler Direktörü Hakan Bakır, “Huawei olarak, gerek telekom alanında gerekse altyapı ve telefon, tablet gibi cihazlarla, Türkiye’nin bilgi ve iletişim alanında önde gelen bir ülke olmasında destek sağlamaktan gurur duyuyoruz. Türkiye ekonomisine ve teknolojik gelişimine yaptığımız yatırımın yanında, Çin ve Türkiye arasında köprü kurmak gibi çok önemli bir misyonumuz olduğunu da düşünüyorum. İki ülke arasında önümüzdeki yıllarda büyüyecek dostluk filizleri ekiyoruz” dedi. “Hepimiz 1’iz” Proje Koçu Bülent Hacoğulları, “Her bakımdan imkânı kısıtlı gençleri bir araya getirerek spor aktiviteleri ve sanatla toplumda yer almalarını, onlara ben de varım demelerini sağlamak istedik. “Hepimiz 1’iz” projesi kapsamında gençlerimiz Çin Yaz Kampına da geldiler” açıklamasını yaptı. Proje Sorumlusu olarak görev yapan ve projenin her aşamasında yer alan öğrenci Zeynep Asena Öcalan da kampın dolu dolu ve çok zevkli geçtiğini, Çin kültürü hakkında çok şey öğrendiklerini, iki kültürün benzer özellikleri olduğunu ve Çin’e gitmek istediğini dile getirdi.
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics