Bilişim Dünyası 07 KASIM 2010 / 18:00

Türk şirketlerinin bulut bilişime bakışı CA Technologies araştırmasında

CA Technologies, Türk BT organizasyonlarının yüzde 67’sinin anabilgisayar platformunun bulut teknolojilerinin temel bileşenlerinden biri olduğuna inandığını gösteren yeni ve bağımsız bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı. CA Technologies “Mainframe Bulut Platformu” anketine 10 farklı ülkede görev yapan 300’ün üzerinde BT uzman ve karar verici katıldı.
Anket sonucunda, anabilgisayarları kullananların yüzde 50’sinin görev açısından önem taşıyan sistemlerde  personel çalıştırma ve iş gücü sürdürülebilirliği konularında sorunları yaşadığı ortaya çıktı. Araştırma buna ek olarak, katılımcıların yüzde 34’ü anabilgisayarların bulut teknolojisi girişiminde bir rolü olacağına inanırken; yüzde 60’ı da bulut teknolojinin anabilgisayar ortamını güçlendireceği veya genişleteceği konusunda hemfikir olunduğunu da gösterdi.
Stratejik BT girişimcileri
Anket katılımcılarının yüzde 53’ü organizasyonlarının bulut teknolojisini halihazırda kullandığını ya da bu teknolojinin önümüzdeki 12 ay içindeki stratejik BT girişimlerinden biri olduğunu bildirdi. Anabilgisayarların değerli bir organizasyonel varlık olarak değerlendirilmesinin en önemli nedenleri arasında ise yerleşik teknoloji olarak sahip olduğu konum (yüzde 100), güvenilirliği (yüzde 75), platformun ekonomik olması (yüzde75) ve değişime yönelik
BT tutumları (yüzde 50) olarak  sıralandı.  Araştırma ile ilgili açıklamada bulunan CA Technologies Türkiye Mainframe Çözümleri Danışmanı Semiha Dinçel, şöyle konuştu: “Bu anket önümüzdeki yıllarda anabilgisayarların bulut teknolojisi gibi yeni BT modellerinde kullanılacak kadar çevik ve önemli bir veri merkezi platformu olduğuna dair ciddi sonuçları ortaya koymaktadır. Anabilgisayarların sürekli değişen BT altyapısının daima etkili ve ayrılmaz bir parçası olabileceğinden emin olmak için sürekli ve pratik yenilikler yapılması gerekecektir. Mainframe 2.0 ile bu gereksinimler hedef alınmaktadır. Odak noktamız, organizasyonların giderleri kontrol etmelerine ve bu platformu çalıştıran iş gücünün verimliliğini artırmalarına yardımcı olmaktır” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:795

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics