Bilişim Dünyası 24 EKİM 2013 / 11:01

Türk Telekom genişbantta ve mobilde hız kazandı

Türk Telekom Grubu 2013 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, Türk Telekom Grubu genişbantta ve mobilde hız kazandı. Mobil müşteri sayısı 14,1 milyon olurken genişbant müşteri sayısı 7,2 milyona yükseldi.

Türk Telekom, 2013 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grubun genişbant, kurumsal veri ve BIT (Bilgi ve İletişim ve Teknolojileri) alanındaki başarılı performansı ile sabit hat gelirleri 2012 yılının  3. çeyreğine kıyasla yüzde 5 arttı. Yıldan yıla gerçekleşen yüzde 8 artış ile  genişbant gelirlerinin grubun tüm gelirleri içindeki oranı yüzde 25’e ulaştı. Genişbant müşteri sayısı son 9 çeyrekteki en yüksek rakam olan 71 bin net artışla bugüne kadarki en yüksek rakamına ulaşarak 7,2 milyon olarak gerçekleşti. Fiberin ateşlediği üst paketlere geçiş eğilimi bu çeyrekte de devam etti ve fiber müşteri sayısı 446 bine ulaştı. Mobilde bu çeyrekte kazanılan 224 bin net yeni mobil müşteri ile toplam müşteri sayısı ilk defa 14 milyonun üzerine çıktı.

Türk Telekom Grup CEO Hakam Kanafani 2013 üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Türk Telekom Grubu 2013 yılının 3. çeyreğinde güçlü finansal ve operasyonel performans gösterdi. Özellikle genişbant, mobil ve kurumsal veri hizmetlerimizdeki başarılı performans güçlü konsolide sonuçlar elde etmemizi sağladı. Gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 5 artışla 3,4 milyar TL’ye ulaşırken FAVÖK 1,3 milyar TL olarak gerçekleşti.”

Genişbant gelirleri sabit ses gelirlerine yaklaştı

 

Kanafani, şöyle devam etti: “Genişbantta yıldan yıla yüzde 8 artış ile yüksek gelir büyümesi eğilimini sürdürdük. Genişbant gelirlerimiz ilk defa bu çeyrekte sabit ses gelirlerimizle neredeyse eşit seviyeye geldi ve gelirler içindeki payı yüzde 25 oldu. Genişbant müşterilerimizin sayısı 71 bin net abone artışı ile 7,2 milyona ulaştı. Son 9 çeyrekteki en yüksek net genişbant abone artışını bu çeyrekte elde ettik. Fiber hizmetlerimize odaklanmamız sonucu 85 bin net yeni fiber müşterisi elde ettik. TTNET düşük kotalı giriş paketlerinden yüksek hızlı sınırsız paketlere kadar geniş yelpazede teklifler sunmaya devam etti; bu teklifler hem penetrasyon hem de üst paketlere geçiş potansiyelinden faydalanmamızı sağladı.”

Sabit hat gelirler önemli artış kaydetti

Mobil sonlandırma ücretlerinin kısa zaman önce düşürülmesine karşın yıldan yıla yüzde 7 gelir büyümesi ile devam etti. Mobil sonlandırma ücretlerindeki düşüşü hariç tutulursa, yıldan yıla büyüme oranı bir önceki çeyrekte elde edilen yüzde 17’lik büyümenin üzerinde gerçekleşti.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics