Bilişim Dünyası 05 AĞUSTOS 2011 / 12:30

Türk Telekom ilk kez kendi adıyla GSM pazarına girdi

Türk Telekom, Almanya’daki 3 buçuk milyonluk Türk nüfusu için hizmete aldığı Türk Telekom Mobile’ı tanıttı.

Türk Telekom Almanya’daki Türkleri hedef alan yatırımını Münih’teki O2 Tower’da gerçekleştirdiği toplantı ile tanıttı. Almanya’da kurulan Türk Telekomünikasyon Euro GmbH şirketi aracılığıyla piyasaya giren Türk Telekom Mobile, mobil ses, data ve katma değerli servisleri kullanıcılarına sunuyor. Mobil operatör, 25 ülkede 295 milyon, Avrupa’da 57 milyon abonesi bulunan Telefonica ile kurduğu iş ortaklığı neticesinde Almanya pazarına girdi.
Türk Telekom’un GSM alanında ilk kez kendi ismiyle yer aldığı oluşum için Almanya’da O2, Türkiye’de de Avea altyapısı kullanılıyor. Şu an sadece Almanya’dan satın alınabilen Türk Telekom Mobile hatlarıyla Türkiye’deki Avea ve sabit hat aboneleriyle dakikası 5 sente konuşmak mümkün. Almanya’dan Türkiye’deki diğer hatları aramanın da dakikası 15 sentten ücretlendiriliyor.

Almanya’daki rekabet artıyor
Türk Telekom grup şirketinin mobil pazarda Almanya’da yer almayan tek operatör olduğu düşünüldüğünde atılan adımın şirket için önemi daha da ortaya çıkıyor.
Vodafone’un “dünya küçük” tarifesinde yurtdışındaki Vodafone abonelerini aramanın dakikası 20 kuruş. Vodafone Türkiye ve Vodafone Almanya arasındaki anlaşmaya göre de iki ülke arasındaki Vodafone’lular dakikası 15 sente görüşme yapabiliyor. Turkcell Europe ile Almanya’dan Turkcell Türkiye’yi aramanın dakikası 9 sent.
Rakamlara bakıldığında Türk Telekom Mobile’ın Almanya’da yaşayan 3 buçuk milyon Türk ile iki ülke arasında ticari ilişkisi bulunan kurumların işine yarayacak şekilde rekabeti artırdığı ortada. Bu rekabet içinde Türk Telekom grup şirketlerinin gücünü kullanmak isteyen şirket, TTNET WiFi erişim noktalarını da abonelerine sunarak farklılık yaratmak istiyor.

Neden Avea değil de Türk Telekom Mobile?
Türk Telekom kendi adıyla ilk kez bir GSM işine soyundu. Peki, neden Türk Telekom grup şirketleri içerisinde yer alan mobil operatör Avea’nın ismi kullanılmadı? Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani bunun sebebini “Türkiye’nin en değerli markası Türk Telekom’u öne çıkarmak istedik” şeklinde açıklıyor. Avea ile iş ortaklığına devam ederek Türkiye’deki altyapı hizmetini alacaklarını da sözlerine ekliyor.
Şu anda henüz Türkiye’de satılmasa da Türk Telekom Mobile’ın ilerleyen zamanda ülkemizde yer alması bekleniyor. Almanya ile Türkiye arasında avantaj sağlayan bir operatörün Türkiye’de satılması ve piyasada yer alması kaçınılmaz görünüyor. O dönemde Türk Telekom Mobile’ın Avea’nın rakibi gibi mi yoksa sadece belli bir alanda kısıtlı kullanıcıya hizmet veren bir çözüm olacağını zaman gösterecek.
Türk Telekom Mobile’ın ilerleyen dönemlerde Avrupa’da yaşayan diğer Türkçe konuşan nüfusa ulaşmak için girişimlerde bulunacağı toplantı sırasında ifade edildi.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics