Bilişim Dünyası 27 MART 2016 / 09:00

Türk Telekom - Nokia işbirliği

Türk Telekom ve Nokia, 4.5G baz istasyonları odaklı işbirliğine imza attı.  Bu kapsamda Nokia, Türkiye’de baz istasyonlarının ana beyni olarak kabul edilen ve sinyal üreten “baseband” ekipmanı üretecek, Çorlu’daki tesiste Nisan ayından itibaren Türk Telekom için üretim yapacak. Türk Telekom ve Nokia, 17 Mart’ta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Nokia Avrupa Bölge Başkanı Markus Borchert’in katılımlarıyla söz konusu işbirliklerini duyurdu. 

Türk Telekom’a özel olarak Nokia’nın Çorlu’da yapacağı üretim, baz istasyonunun sinyal üreten sistem modülü, yani baz istasyonunun beyni olan “baseband” üretimini kapsayacak. Baseband ekipmanı sinyal üretiminin yanı sıra, arama kontrollerini de sağlayan ana ekipman. Bu yönüyle baz istasyonlarının en önemli parçalarından biri de bu anlaşma ile Türkiye’de üretilecek ve ilk olarak Türk Telekom tarafından kullanılacak. Anlaşma ile Nokia, Türk Telekom’un hali hazırdaki GSM şebekelerini yükseltecek ve Türk Telekom’un müşterilerine sunacağı 4.5G hizmetine de katkı sağlayacak. Bu adımın yerli ekosistem yaratılması adına önemine dikkat çeken BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi: 

“Yerli üretim, yerli tedarik, yerli Ar-Ge personeli istihdamı ve Ar-Ge faaliyetleri ile ilgili hedefleri 4.5G yetkilendirmesinde bir adım daha ileriye taşıdık. İşletmecilere yerli tedarik koşulu getirdik. Haberleşme sistemlerinin özgün olarak yurt içinde tasarlanması, donanım ve yazılımlarının yerli olması, kritik altyapı ve siber güvenliğin sağlanması açısından çok önemli.”
ETİKETLER : türk telekom nokia 1065
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN