Bilişim Dünyası 24 EYLÜL 2013 / 13:45

TURKAR, Ar-Ge ile hayat buldu

Hisarlar Grup tarafından geliştirilen ve yüzde 100 özgün tasarım özelliği nedeniyle TÜBİTAK desteğiyle üretilen TURKAR, madencilerden üniversitelere, belediyelerden itfaiye birimlerine pek çok yerde kullanım alanı buluyor.

Eskişehir’de, tarım makineleri ve yedek parçalarından traktör kabinine, otobüs şasisinden havaalanı araçlarına kadar birçok alanda üretim faaliyetlerinde bulunan Hisarlar Grup, 40 yıllık bir bilgi birikimi ve endüstriyel deneyimi birleştiren, Türkiye’nin köklü şirketlerinden biri. Şirketin bir başka özelliği ise Ar-Ge’ye verdiği önem ve tarım makineleri sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek Ar-Ge merkezinin de sahibi olması.
Şirketin Türkiye’nin öz markası olarak ürettiği, TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri kapsamında desteklenerek, üniversite işbirliğiyle özgün tasarımlar altında üretilen Türkiye’nin ilk arazi aracı TURKAR da bu özelliğinin bir göstergesi.
Biz de Hisarlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker ile TURKAR’ı ortaya çıkaran projeyi ve TURKAR’ı konuştuk.

 Hisarlar Grup olarak TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri kapsamında TURKAR 4x4 Çok Fonksiyonlu Arazi Aracı’nı geliştirdiniz. TURKAR’ın ortaya çıkış hikâyesini bizimle paylaşır mısınız? Neden böyle bir araç yapmayı düşündünüz?
TURKAR projemizi, ekonomik kriz dönemlerinde yerel ve küresel müşterilerimizin taahhütlerini yerine getirmemeleri sonucu, markalı, nihai ve özgün bir ürün tasarlama ve üretme stratejisiyle başlattık. Ayrıca TURKAR, Türkiye’nin ilk yerli 4x4 arazi aracı ve bunun da önemli maliyet avantajı bulunuyor. Böyle bir aracı yurtiçinde üretme ve müşterilerimize, benzer ithal araçlar karşısında fiyat avantajı sunma fikri de TURKAR 4x4’ü üretmeye başlamamızda etkili oldu.

TURKAR’la ilgili çalışmalarınız ne zaman başladı? Ne kadarlık bir süreçte TURKAR ortaya çıktı?
TURKAR 4x4’ün Ar-Ge çalışmalarına 2005 yılında başladık. 1 Ocak 2011 tarihinden bu yana ise seri üretimini gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar seri üretimle toplam 300 adet TURKAR 4x4 üretimi gerçekleştirdik, yıl sonuna kadar 120 adet daha satış yapmayı planlıyoruz. TURKAR 4x4 arazi aracı hâlihazırda üç farklı model olarak üretiliyor. Ayrıca aracın farklı üst yapı sürümlerinin de üretimi sürüyor.
TURKAR’ın tasarım safhasında, kritik tasarımların doğrulama işlemleri üniversitelerle işbirliği halinde gerçekleştirildi. Üretim aşamasında ise Türk otomotiv sektörünün yan sanayi olanak ve kabiliyetlerinden geniş ölçüde faydalandık. TURKAR’ın homologasyon testleri ise Avrupa Birliği Direktifleri (EEC) ve Birleşmiş Milletler düzenlemelerine göre Türkiye’de akredite kuruluş olan TSE tarafından yapıldı. Test raporlarının olumlu bulunması sonucunda, aracın Tip Onay Sertifikası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı ve verildi.

Aracın özellikleri neler?
Öncelikle TURKAR, Türkiye’nin ilk yerli 4x4 arazi aracı olma özelliğini taşıyor. Yerli üretim bir 4x4’ün kullanım alanı ve maliyet avantajları çok geniş. TURKAR N2G sınıfında, yani şu anda Türkiye’de rakibi olmayan, her türlü arazi koşulu için uygun olan aracımız ve bir anlamda küçük 4x4 kamyonetler ile çok büyük altı çeker kamyon segmentinin tam ortasında kalıyor. Bu da TURKAR’ı 4x4 kamyonetlerden daha fazla taşıma kapasitesi, diğer büyük kamyonlardan da daha esnek ve araziye uygun hale getiren en önemli özellik. Dolayısı ile her türlü arazi koşulunda çalışabilecek itfaiye, ambulans, bakım aracı, askeri araç gibi özelliklere sahiptir.
Ayrıca TURKAR 4x4, çok fonksiyonlu bir araç. Tuz serpme aracından demiryolu hat bakım aracına ve maden sektörüne yönelik araçlara kadar yaklaşık 65 farklı üst yapıya sahip ve gelen talepler doğrultusunda yeni modeller de ekleniyor. TURKAR’ı farklı üstyapılarla modifiye ederek farklı işlev ve ihtiyaçlara yönelik modellerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Örneğin; TURKAR üst modellerinden bazıları şunlar: ATUZO kar küreme ve tuz serpme aracı, ASUVA dar alan ve orman yangınlarına ilk müdahale itfaiye aracı, AMBULANS kırsal ambulans, AKURA arama kurtarma aracı, ORUMA teleskopik platformlu araç…

TURKAR projesi, TÜBİTAK’tan hangi nedenlerle destek buldu ve nasıl destek gördü?
TURKAR projemiz yüzde 100 özgün tasarım özelliği nedeniyle TÜBİTAK tarafından 39 ay süreyle finansal olarak desteklendi.
Hisarlar Grup olarak Türkiye’nin ilk arazi aracını geliştirmiş olmak nasıl bir duygu?
TURKAR aslında çocukluk hayalimdi. İlkokul yıllarında, günün okuldan kalan kısmında çiftçi olan babamın yanında tarlalarda bulunuyordum. Özellikle şehirlerarası yola yakın olan tarlalarda yoldan geçen arabaların seslerini duyarak aracın markasını tahmin etmeye çalışıyorduk. Araç sayısının çok az olmasından dolayı özellikle rampalarda kamyonların çıkardığı seslerden dolayı hangi model aracın geçtiğini kolayca tahmin edebiliyorduk. Açıkçası o günlerden bugün bu şekilde bir aracın üretilmesine kadar geçen bu sürede öğrendiğim en önemli şey; sadece bilek gücünün ve alın terinin önemli olmadığı, böyle bir aracın yapılmasında en önemli etkenin zihin emeği olduğudur. Dolayısıyla böyle bir aracı geliştirmekten ve tüm insanlığa fayda sağlayacak bir ürün haline getirmekten büyük haz ve mutluluk duyuyorum.
TURKAR’ı kullanmayı gerçekten çok seviyorum. Aracın ilk yapımından tüm diğer üst yapılı modellerinin geliştirilmesine kadar ve o üstyapıların en doğru şekilde araç ile uyumunu görmek adına aracın her türlü arazi koşullarında testinin bizzat tasarımcılar tarafından yapılması gerekiyor. Ben de zamanımın büyük bir kısmında, üretilen farklı araçları kullanarak en doğru şekilde geliştirilmesi için tecrübeler kazanıyorum.

Şu anda TURKAR’ın üretim durumu nedir? Aracın kullanımı yaygın mı?
TURKAR çok fonksiyonlu araç özelliği taşıdığından çok geniş yelpazedeki iş alanlarında yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin madencilikte dinamit taşıma ve tünel bakımında kullanılan modeller olmak üzere farklı modelleri bulunuyor.
TURKAR müşterileri arasında kamu kurumları ve büyük şirketler bulunuyor. Mesela TURKAR 4x4 müşterilerinden biri Beyoğlu Belediyesi. Beyoğlu’nun dar sokaklarının bakımı için TURKAR kullanılıyor. Ayrıca demiryolu hat bakım aracı olarak da kullanılıyor.

Türkiye’de üretilmiş TURKAR gibi bir arazi aracı nasıl değerlendirilmeli? Bu konuda yeterli çalışmanın yapıldığını düşünüyor musunuz?
Türkiye ve dünya piyasasında aracımızın çok fazla muadili yok. Aracımızın en önemli özelliği N2G statüsü ile yani 4 çeker kamyonetler ile 6 çeker büyük kamyonlar arasında yer almasıdır. Dolayısıyla 5 bin kilo taşıma kapasiteli ve her türlü arazi koşulunda sürülebilecek bir araçtır. Bu gibi üstün özellikleri sayesinde her türlü arazi koşulunda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşları için ideal bir araç özelliği taşıyor. Bu doğrultuda şu ana kadar madencilerden üniversitelere, belediyelerden itfaiye birimlerine kadar çeşitli kuruluşlara verdiğimiz araçlarımız mevcuttur, fakat yeterli değildir.

Önümüzdeki dönemde herhangi bir geliştirme planı var mı?
Yeni ihtiyaçlar ortaya çıktıkça TURKAR 4x4 üst modelleri ortaya çıkıyor. Biz de TURKAR 4x4’ü yeni ihtiyaçlara göre uyarlıyor ve gelen talepler doğrultusunda araç envanterine yeni üst modelleri de ekliyoruz.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics