Bilişim Dünyası 31 OCAK 2013 / 15:50

Turkcell’den yeni nesil veri merkezi

İstanbul, İzmir ve Ankara’da veri merkezleri bulunan Turkcell Grubu, son olarak Ankara’da Söğüzözü’nde açtığı Olağanüstü Durum Merkezi ile toplamda 7 lokasyonda, 7 bin metrekare alanda küçük ve orta ölçekli şirketlere hizmet veriyor. Turkcell, yeni nesil bulut servisleri sayesinde şirketlere uzaktan veri ve sunucu yedekleme hizmetleri sunuyor. Kurumsal e-posta, sanal sunucu, yedekleme ve veri barındırma servisleri ile birlikte mobile ve sabit servislerini birleştiriyor.

KOBİ’ler için verimlilik, hız, güven, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan, bulut servislerinin sunulduğu veri merkezleri, artan ihtiyaçla her geçen gün daha da önem kazanıyor. Türkiye, 2011’de veri merkezi enerji ihtiyacı bakımından en fazla artışı gösteren ülke oldu. Geçtiğimiz yıl da dünyada artış anlamında ilk 10’da idi. Bu artan ihtiyaca paralel olarak da Türkiye’de veri merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Yeni açılan Ankara lokasyonları ve veri merkezleri ve ilgili bilgi veren Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, yeni nesil veri merkezlerini, değişen iş ihtiyaçlarına verimli, güvenilir ve hızlı bir şekilde cevap verecek şekilde tasarladıklarını belirterek, “Böylece hizmet verdiğimiz şirketlerin pazara giriş hızları, mali verimlilikleri ve pazardaki rekabet güçleri artıyor” dedi.

Veri merkezi hizmetlerinin temelini oluşturan bulut servisinin olmazsa olmazının genişbant alt yapısı olduğunu vurgulayan Erkan, “Veri merkezinde farklılaşmamızı sağlayan en büyük etken, Turkcell Grup olarak yaptığımız yatırımlardır. Turkcell Superonline ile Türkiye’nin 81 iline yayılmış 31 bin km fiber internet ağımız, grup olarak sürekli güçlendirdiğimiz 3G mobil şebekemizle, toplam 7 lokasyonda büyüklüğü 7.000 metrekareye ulaşan veri merkezlerimiz bulunuyor. Bugün bilgiye erişimde hız, süreklilik ve güvenilirlik en kritik konular. Bir veri merkezinin, bu üç koşulu mükemmel şekilde karşılayacak altyapıya sahip olması çok önemli. Bu merkezlerimizle KOBİ’lerimizin hayatında çok büyük bir boşluğu doldurduğumuza inanıyoruz. Bugüne kadar yetişmiş bilgi işlem kaynağı istihdam etmekte zorlanan, yüksek yatırım maliyetleri yüzünden bilgi teknolojileri yatırımlarını geciktirmek zorunda kalmış tüm işletmelerimize artık bu ihtiyaçları için Turkcell Bulut Servisleri ile bir fırsat bütünü sunuyoruz” dedi.

Veri merkezinin temelini oluşturan bulut hizmetlerine de değinen Erkan, “Geçtiğimiz Mart ayında grubun tüm bulut hizmetlerini Turkcell Superonline bünyesinde Turkcell AkıllıBulut portalı ile tek bir çatı altında topladık. Türkiye ekonomisine, işletmelerin bütçelerine ve rekabetçi yapılarına katkı sağlayacak bulut teknolojisini Turkcell AkıllıBulut platformu sayesinde en ‘kullanıcı dostu’ haliyle ülkemizin hizmetine sunduk. İhtiyaç duyulan bulut sisteminin birkaç dakika içinde kurulum ve kullanımını sağlayan servisimiz, www.turkcellakillibulut.com adresi üzerinden hizmet veriyor. Bu sayede işletmeler, her an her yerden teknolojik altyapıya erişim olanağı elde ediyorlar. Turkcell AkıllıBulut, özellikle küçük ve orta boy işletmelerin donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme, sistem işletiminin yanında bu teknolojileri kullanacak kalifiye personel istihdam etme, sistemlerin sürekliliği ve güvenliğini sağlayarak internette erişim masraflarını yüzde 40’tan başlayan oranda azaltabilmelerini sağlıyor. Örneğin, 25 kişilik bir işletme, tüm bu hizmetleri Turkcell AkıllıBulut ile aldığında, altyapıda yüzde 73, yazılımda yüzde 82 ve genel toplamda ortalama yüzde 80 tasarruf ediyor” dedi.

Merkez bin şirkete hizmet verecek

Ankara’da Söğüzözü’nde kurulan Olağanüstü Durum Merkezi küçük ve orta ölçekli 1.000 şirketin ihtiyacını karşılayabilecek bir kapasiteye sahip. Ankara’daki Olağanüstü Durum Merkezi’nin, şirketler ve kurumların verileri için ikinci bir adres olması planlanıyor. Burada en temel sunucu barındırma ve disk alanı gibi hizmetlerin yanı sıra, yedekleme hizmetleri, sanal sunucular ve birçok yeni nesil bulut servisleri verilecek. Ayrıca siber saldırılara karşı etkin DDOS koruma sistemleri ve güvenlik duvarı ile donatılmış veri merkezinde Turkcell Superonline fiber omurgası ile yedekli erişim altyapısı sağlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics