Bilişim Dünyası 12 AĞUSTOS 2011 / 15:50

Turkcell 16 bölgede afete karşı

Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, acil durumlarda Turkcell’e verilen görev ve Turkcell’in son dönemdeki göstergeleri hakkında bilgi verdi.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen görevin Turkcell’e olan güveni gösterdiğini dile getiren Öztürkler, Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün Turkcell’e emanet edildiğini ve başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yer aldığı 47 ilden Turkcell’in sorumlu olduğunu ifade etti.
En çok ilin Turkcell’e verilmesinden dolayı gurur duyduklarını kaydeden Öztürkler, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ulaştırma Bakanlığı acil durumlarda mobil aramalar için mobil operatörlere bu konuda bir yükümlülük verdi. En büyük sorumluluğu ise Turkcell’e verdi. Sel, deprem, çığ gibi afetler ile kaza durumlarında kapsamanın olmadığı bölgelerde acil aramaların sorunsuz ve gecikmesiz yapılabilmesi için operatörlere mobil baz istasyonları ile haberleşmeye destek olma yükümlülüğü getirildi. Bu çerçevede Turkcell, Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünü kapsayan ve içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 47 ilden sorumlu olacak. Bu projede en büyük yükümlülüğün Turkcell’de olmasından gurur duyuyoruz. Mevcut altyapı gücümüz ve 100’e varan mobil baz istasyonu sayımızla bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz.”
İkinci yarı 1 milyar TL yatırım olacak
Toplantıda 2. çeyrek verilerine ve ekonomik göstergelere de değinen Öztürkler, mobil iletişim sektöründe abone pazar paylarında 2008’den bugüne önemli regülatif değişiklikler olduğunu ancak pazar paylarında Turkcell’in yüzde 54 ile lider konumda olduğunu belirtti.
Vergi öncesi kar olarak bilinen EBİTDA marjında yüzde 32’lik oranla en karlı operatörün Turkcell olduğunu dile getiren Öztürkler, diğer operatörlerin marjlarının ise yüzde 9-10 seviyesinde olduğuna dikkat çekti. 2004-2011 döneminde 7 milyar TL ile en fazla yatırımı Turkcell’in yaptığını söyleyen Öztürkler, 2011 yılının sadece ikinci yarısında 1 milyar TL’lik yatırım yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

Veri indirmede 53 ülke arasında Turkcell birinci
Öztürkler, telekom altyapı sağlayıcı şirketlerinden Ericsson tarafından yapılan “Ericsson Uluslararası 3G Şebeke Kıyaslama Raporu”nda, Turkcell’in 53 ülke içinde data indirmede en hızlı operatör olduğunu açıkladı.
Öztürkler, araştırma çerçevesinde 53 ülkeden 639 adet 3G santralinin potansiyeline bakıldığını belirterek, “Bu santraller içinde ilk 11 sırayı Turkcell 3G santralleri alarak birinci oldu. Böylece ABD, Japonya, İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeleri ise geride bıraktı” diye konuştu.
Öztürkler, sadece data indirme hızında değil, kesintisiz iletişim sunma konusunda da Turkcell 3G santrallarının en iyiler içerisinde yer aldığını açıkladı. Öztürkler, 3G’de Türkiye nüfusunun yüzde 85’ini kapsadıklarını ve toplamda 25 bin 500 ile en fazla baz istasyonuna sahip operatörün de Turkcell olduğunu söylerken 3G’nin hayata geçmesinin ardından Turkcell abonelerinin, yaklaşık 5 milyon DVD’ye eş değer veri kullandığını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:834

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN